Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jakie produkty zakwaszają organizm?

Równowaga kwasowo-zasadowa to zachowanie odpowiednich proporcji w naszym organizmie. Niektóre produkty zakwaszają organizm, a te o właściwościach zasadowych doprowadzają do bezpiecznej równowagi. Przewaga jednych lub drugich to nienaturalny stan dla organizm, dlatego warto mieć na uwadze równowagę i dbać o zbilansowaną dietę.

Odpowiednie proporcje

Równowaga kwasowo-zasadowa mieści się w pH 7,35- 7,45. Jest to bardzo wąski zakres. Oznacza, że nasza dieta powinna się składać w 80% z produktów zasadotwórczych i obojętnych, a w 20% z produktów kwasotwórczych. Tak zbilansowana dieta zapewni nam dobre samopoczucie i zdrowie. Wybór produktów jest tutaj kluczowy, jednak nie zawsze powinniśmy się sugerować smakiem. Nie wszystkie produkty kwaśne mają właściwości kwasotwórcze. Najlepszym przykładem jest tutaj cytryna, która jest zasadowa, a słodki cukier jednym z najbardziej kwasotwórczych produktów.

Dlaczego zakwaszenie jest niezdrowe?

Żywność kwasotwórcza w trakcie procesów przemiany wytwarza bardzo dużo kwasów w organizmie. Produkty wysokoprzetworzone, duże ilości mięsa i nabiału, bez odpowiedniej dawki warzyw i owoców, to powszechna droga do dysfunkcji kwasowo- zasadowej. Mechanizmy odpowiadające za pH organizmu otrzymują spore wyzwanie do metabolizowania większej ilości związków kwasotwórczych. Zakwaszenie organizmu spowalnia metabolizm, pogarsza samopoczucie oraz może prowadzić do wielu schorzeń. Które produkty są szczególnie zakwaszające? Możemy je podzielić na trzy grupy: wysoko kwasotwórcze (pH 5,9 – 5,0), średnio kwasotwórcze (6,9-6,0) i słabo kwasotwórcze (do 7,0).

Produkty najbardziej zakwaszające

Niektóre produkty zakwaszają nasz organizm bardzo mocno i ich przewaga w codziennym jadłospisie może działać na niekorzyść. Wśród nich nie znajdziemy żadnych warzyw a sporo produktów przetworzonych, ale nie tylko: mięso i wędliny (szczególnie wieprzowina), cukier oraz wszystkie produkty zawierające cukier, sztuczne słodziki, słodycze, mąka pszenna i wszystkie produkty pochodne, biały ryż, ser żółty, czarna kawa, herbata, kakao i sól. To grupa produktów mających właściwości wysoce zakwaszające.

Produkty o pH 6,9-6,0 to między innymi ryby, jaja, żyto, brązowy ryż, orzeszki ziemne czy piwo. Słabo kwasotwórcze: twaróg, orkisz i produkty orkiszowe, kasza gryczana, orzechy laskowe, orzechy nerkowca i otręby. Nie sposób wymienić wszystkich produktów kwasotwórczych, jednak najważniejsze jest, by unikać tych silnie działających i dbać o to, by każdy posiłek był bogaty w warzywa. Dzięki temu wyrównany proporcje.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.