Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Nordic Walking- kije i odzież

Z uprawianiem Nordic Walking’u nie wiążą się ani wysokie nakłady finansowe ani też specjalne wymagania sprzętowe. Jedynymi absolutnie niezbędnymi akcesoriami są specjalne kijki. To właśnie dzięki nim w trakcie chodu możliwe jest zaangażowanie niemal wszystkich głównych partii mięśniowych. Właściwy wybór kijków jest więc kwestią niezwykle istotną nie tylko dla naszego komfortu, ale również efektywności i bezpieczeństwa związanego z tą aktywnością fizyczną.

Zwróć uwagę na przeznaczenie.

Przed zakupem kijków należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to czy są one przeznaczone do uprawiania Nordic Walking’u (łatwo je pomylić z kijkami trekkingowymi). Sprzęt do Nordic Walking’u musi charakteryzować się określonymi cechami, przykładowo: rączka (łączona dość ciasno ze specjalną rękawiczką) nie powinna być profilowana. Poza tym kije powinny posiadać system umożliwiający łatwe wypinanie bez konieczności zdejmowania paska z ręki.

Najważniejsza jest długość.

Kiedy pewni jesteśmy przeznaczenia sprzętu, należy zwrócić uwagę na odpowiednie jego dopasowanie. Kwestią zdecydowanie najistotniejszą jest długość kijów – musi być ona dostosowana do naszego wzrostu.  Optymalną długość kijów wyliczyć można mnożąc nasz wzrost przez specjalny współczynnik, który wynosi 0,66 dla treningu rekreacyjnego lub 0,68, dla aktywności na wyższych poziomach intensywności

Wzór dla marszu rekreacyjnego:   wzrost x 0,66 = długość kijków.

Wzór dla marszu intensywnego:  wzrost x 0,68 = długość kijków.

Zwróć uwagę na materiał.

Istotne znacznie ma także tworzywo, z jakiego kijki są wykonane. Na rynku dostępne są akcesoria zarówno z aluminium, jak i z włókien szklanych i węglowych lub mieszanki wszystkich wymienionych tutaj tworzyw. Osobom początkującym polecane są raczej kije z włókien szklanych i węglowych, bardziej doświadczonym użytkownikom poleca się częściej kije odrobinę cięższe wykonane z tworzywa będącego połączeniem aluminium i lekkich włókien.

Z regulacją czy bez?

Osoby decydujące się na wybór sprzętu z pewnością spotkają się także z kijkami z możliwością regulacji. Taki „bajer” jest przydatny zwłaszcza wtedy kiedy wiemy, że te same kijki będą używane przez większą liczbę osób. Jeśli więc kupujemy je jako gadżet, z którego korzystać będzie większa ilość domowników to możliwość regulacji jest strzałem w „dziesiątkę”. Pamiętać jednak należy, że kije regulowane charakteryzują się mniejszą trwałością.

Podsumowanie.

Choć niezbędny sprzęt do uprawiania Nordic Walkingu ogranicza się w zasadzie do specjalistycznych kijków, to warto poświęcić mu należytą uwagę. Z pewnością zakup akcesoriów nie powinien być przypadkowy, a już zwłaszcza jedynym kryterium wyboru nie powinno być nasze poczucie estetyki. Kijki muszą być odpowiednio dopasowane by spełniały swoją rolę w należyty sposób. Pomimo iż sprzęt do Nordic Walkingu jest coraz łatwiej dostępny, zakupy warto robić w specjalnych sklepach, w których poradzić się można wykwalifikowanej obsługi.

Strój do Nordic Walkingu.

W zasadzie jedynym koniecznym gadżetem do podjęcia aktywności zwanej marszem nordyckim (Nordic Walking) są specjalne kijki. Nie oznacza to jednak, że dobór odzieży czy obuwia nie ma żadnego znaczenia, wręcz przeciwnie, strój powinien charakteryzować się określonymi parametrami umożliwiającymi komfortowe „maszerowanie”.

Najważniejsze są buty.

Pierwszą kwestią, na którą zwrócić należy szczególną uwagę są buty. Co prawda nie jest wymagane specjalne obuwie do Nordic Walking’u, jednakże wyprawy w zwykłych trampkach czy już zwłaszcza mokasynach bądź kozakach z oczywistych względów są co najmniej niepolecane. Jakie buty więc wybierać? Kluczowe znaczenie ma tworzywo, z jakiego obuwie jest wykonane - musi to być materiał „oddychający”. Buty muszą być dobrze dopasowane, nie powinny być też zbyt ciężkie. Choć pojawiają się już specjalne buty do Nordic Walkingu, to często poleca się zwykłe obuwie do biegania lub – trekkingowe, sięgające za kostkę.  Wiele zależy jednak  od terenu, w jakim marsze będą uprawiane oraz warunków atmosferycznych.

Komfort i swoboda.

Nordyckie marsze w dżinsach raczej do specjalnie komfortowych należeć nie będą, dlatego zwrócić uwagę należy na to by spodnie oraz koszulki czy bluzy nie krępowały ruchów. W okresie jesienno-zimowym szczególnie polecana jest odzież termo-aktywna, latem - lekka i przewiewna. W chłodniejsze dni przyda się także ciepłe nakrycie głowy (np. z polaru), w cieplejsze – czapka z daszkiem, a w słoneczne – przyciemniane okulary. Ważnym elementem stroju, a często pomijanym, może okazać się mały plecak z butelką z wodą mineralną bądź – jeśli trenujemy w niskich temperaturach – termos z herbatą lub innym ciepłym napojem.

Zasięgnij porady trenera.

Jeśli masz problem z dopasowaniem stroju, nie wiesz, jakie dobrać buty czy zwłaszcza – kijki, poradź się trenera. Pierwsze treningi Nordic Walking przeprowadzane powinny być pod okiem osoby doświadczonej, przy okazji więc zawsze warto zasięgnąć porady w kwestii optymalnego doboru butów, spodni czy kurtki. Trener powinien w sposób wyczerpujący i komunikatywny udzielić porady i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Wnioski.

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów fizycznej aktywności, uprawianie Nordic Walnkingu wiąże się z potrzebą dopasowania stroju. O ile w przypadku kijków jednak istnieją precyzyjne wytyczne dotyczące ich dopasowania, o tyle w przypadku ubioru mamy zdecydowanie większą swobodę. Odzież i obuwie powinny zapewniać odpowiedni komfort i wygodę, a ich dobór powinien brać pod uwagę warunki atmosferyczne oraz rodzaj terenu. Szczególnie istotne znaczenie mają nasze subiektywne odczucia, jeśli buty wydają się ciążyć, a kurtka uwierać – bezwzględnie warto zmienić je na inne.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.