Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Co jeść przed porannym treningiem?

Co jeść przed porannym treningiem?
Choć większość klubów fitness i osiedlowych siłowni prawdziwe oblężenie przeżywa w godzinach popołudniowych, to jednak wiele jest osób, które ze względu na rozkład zajęć w ciągu dnia czas na trening znaleźć mogą jedynie rano. Nierzadko są to godziny na tyle wczesne, że kwestia przedtreningowego posiłku staje się dość kłopotliwa.

Mając to na uwadze w niniejszym artykule postaram się przedstawić kilka ciekawych sposobów by ten problem rozwiązać.

Śniadanie natychmiast po przebudzeniu?

Przede wszystkim zdać sobie należy sprawę z tego, że śniadanie wcale nie musi zostać zjedzone zaraz po przebudzeniu. Równie dobrze spożyte może być wkrótce po treningu. Jeśli ćwiczysz naprawdę wcześnie i nie chcesz specjalnie budzić się nad ranem by zjeść miskę płatków czy wcisnąć w siebie kanapkę, wiedz że wcale nie musisz tego robić! Jako alternatywę jednak proponuję zakup suplementu zawierającego aminokwasy rozgałęzione BCAA, najlepiej w postaci proszku do rozpuszczania w wodzie. Jedną porcję (ok. 5 – 10 g), najlepiej uzupełnioną pewną dawką kofeiny, spożyć należy po przebudzeniu, czyli optymalnie około 20 – 40 min przed wysiłkiem, a drugą (również 5 – 10g) można popijać w trakcie lub po treningu. Sam wielokrotnie wykonywałem poranne treningi jedynie po porcji aminokwasów. Są wygodne, nie obciążają żołądka i zabezpieczają mięśnie przed katabolizmem.

Jeśli trenujesz trochę później...

Jeżeli ćwiczysz trochę później lub też nie wyobrażasz sobie treningu „na czczo”, proponuję spożyć jednak lekkie śniadanie. W wypadku gdy pomiędzy posiłkiem, a wysiłkiem jest niewielki odstęp czasowy (30 – 60 minut), proponuję lekkie danie składające się z ryżu na mleku (ugotowanego dzień wcześniej na wieczór)  z dodatkiem suszonych lub świeżych owoców tudzież posiłek w postaci bananowego koktajlu, który również możesz przygotować z użyciem mleka. Zarówno ryż, jak i mleko stanowią lekkostrawne źródło składników odżywczych i nie obciążają przewodu pokarmowego. Jeżeli do tej pory jadłeś owsiankę lub musli i czułeś dyskomfort na treningu, wprowadzenie w zamian jednego z w/w zestawów z pewnością pozwoli temu zaradzić.

A może odżywka białkowa?

Dobrym i wyjątkowo wygodnym rozwiązaniem są także odżywki białkowe i węglowodanowo-białkowe. Co prawda jest to żywność wysokoprzetworzona, ale okołowysiłkowo nadaje się znakomicie. Polecam zdecydowanie proteiny serwatkowe, które są lekkostrawne i nie zalegają na żołądku. Kwestia wyboru samych węglowodanów jest mocno indywidualna, te zawarte w odżywkach dość mocno bowiem przypominają swoich „zachowaniem” cukry proste, więc przesadzanie z ich ilością może nie być w przypadku większości osób wskazane. Zwłaszcza w okresie ukierunkowanym na redukcję tkanki tłuszczowej sugeruję nie windować zbytnio przedtreningowych porcji węglowodanów. Jeśli zdecydowałbyś się zakupić osobno koncentrat białkowy i odżywkę węglowodanową, tą drugą możesz popijać sobie w trakcie wysiłku

Podsumowanie

Powszechne przekonanie, zgodnie z którym trzeba się dobrze najeść by mieć siłę na treningu to mit, któremu absolutnie nie należy dawać wiary! Wiele osób niestety zawierza mu i wykonuje poranne sesje treningowe z pełnym żołądkiem, po bardzo obfitym śniadaniu. Powyżej przedstawiłem kilka prostych rozwiązań, które stanowią ciekawe rozwiązanie dla wszystkich, którzy z jakiś powodów upodobali sobie poranne treningi.