Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Czekolada na stres i zniżkę nastroju

Czekolada na stres i zniżkę nastroju
To jest dobra wiadomość dla miłośników czekolady. Kilka kostek tego przysmaku prawdopodobnie może pomóc uporać się z negatywnymi skutkami stresu, poprawiając nastrój. Tak przynajmniej mówią doniesienia publikowane od kilku tygodni na rozmaitych portalach internetowych i badanie przeprowadzone przez australijskich naukowców.

Czekolada na topie

Gorzka czekolada skupia na sobie ostatnio uwagę naukowców różnych dziedzin. Przeprowadzone do tej pory badania wykazały, że zawarte w niej związki fenolowe mogą korzystnie wpływać na układ krążenia obniżając ciśnienie tętnicze, hamując peroksydację lipidów i poprawiając profil lipidowy. Czekolada za sprawą zawartych w niej związków okazuje się także działać przeciwkaszlowo przynosząc ulgę w niektórych infekcjach dróg oddechowych i w alergiach. Często wspomina się także o jej antynowotworowych właściwościach. Okazuje się, że to nie koniec korzyści jakie niesie za sobą konsumpcja tego smakołyku. Ostatnio w mediach pojawiły się informacje, iż czekoladowe polifenole pozytywnie wpływają również na nastrój.

Prozdrowotne polifenole

Polifenole to związki naturalnie występujące w pokarmach pochodzenia roślinnego i od zarania dziejów wchodzące w skład diety człowieka. Substancje te wykazują przede wszystkim właściwości antyoksydacyjne, a niektóre - także przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe i przeciwnowotworowe. Polifenole modyfikują także przebieg procesów wzrostowych komórek, a także wpływają na sekrecję wybranych hormonów, a niekiedy także potrafią naśladować ich działanie. Szczególnie dużo mówi się o pozytywnych następstwach związanych ze spożywaniem polifenoli obecnych w winie, zielonej herbacie, a ostatnio także – kawie i kakao. Uważa się, ze dieta zasobna w polifenole pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i zmniejsza ryzyko wielu chorób przewlekłych. Coraz więcej się mówi także o antynowotworowym potencjale polifenoli, a sportowców zapewne interesują doniesienia na temat wpływu tych związków na proces redukcji tkanki tłuszczowej, budowy masy mięśniowej czy rozwój zdolności wysiłkowych.

Ciekawe badanie

Dość interesujący eksperyment przeprowadzony przez naukowców z Swinburne University of Technology wykazał, że polifenole zawarte w gorzkiej czekoladzie działają delikatnie uspokajająco, znoszą napięcie psychiczne i poprawiają nastrój. W badaniu wzięły udział 72 osoby w wieku od 40 do 65 lat. Uczestników podzielono na trzy grupy, przy czym pierwsza przez okres jednego miesiąca otrzymywała codziennie napój zawierający 500 mg kakaowych polifenoli druga napój z o połowę mniejszą dawką tych związków, a trzecia grupa otrzymywała napój - placebo. Po 30 dniach zaobserwowano, że osoby otrzymujące największą dawkę polifenoli były spokojniejsze i bardziej pozytywnie nastawione niż osoby z pozostałych grup. Mówiąc wprost czekolada okazała się mieć właściwości poprawiające nastrój i usposobienie.

Podsumowanie

Wygląda na to, że z pomocą czekolady poprawić możemy sobie humor. Niby wydaje się to oczywiste, wiele osób bowiem ma w zwyczaju szukać pocieszanie w słodkościach. Problem polega na tym, że w przypadku większości wyrobów cukierniczych „słodki rausz” jest chwilowy, a potem przychodzi spadek nastroju, w przypadku czekolady zaobserwowano trwałą poprawę. Zanim jednak pobiegniemy do spożywczego nabyć zapas czekoladowych antydepresantów warto wiedzieć, że przytoczone w artykule badanie sponsorowane było przez Barry Callebaut – znanego producenta wyrobów czekoladowych. Wziąć wiec należy pod uwagę, że autorom udzielić się mógł czekoladowy optymizm.

Źródła: • Pase MP, et al. Cocoa polyphenols enhance positive mood states but not cognitive performance: a randomized, placebo-controlled trial. J Psychopharmacol. 2013 May;27(5):451-8.

W artykule mówimy o: Zdrowie Dietetyka i zdrowe odżywianie Ladies