Tłuszcz, wbrew często podsycanym przez żywieniowych histeryków lękom, jest ważnym składnikiem diety. Kwestią niezwykle istotną jest odpowiedni dobór produktów żywnościowych będących źródłem tego składnika pokarmowego. O ile o tym, że oliwa z oliwek czy ryby morskie ze względu na kwasy tłuszczowe w nich zawarte stanowią niezwykle cenny element diety wiedzą chyba wszyscy, o tyle z istnienia innych wartościowych źródeł tłuszczu wiele osób nie zdaje sobie sprawy, a szkoda, bo niektóre z często pomijanych produktów stanowić mogą niezwykle cenny element diety osób aktywnych.
Olej rzepakowy
Olej rzepakowy, pomimo iż jeśli chodzi o zawartość poszczególnych kwasów tłuszczowych przypomina oliwę oliwek, jest powszechnie niedoceniany w środowisku fitnessowym. Tłuszcz ten tymczasem dostarcza sporej dawki kwasu oleinowego (jednak jego udział jest niższy niż w oliwie), a także wyróżnia się na tle większości olejów roślinnych relatywnie wysokim udziałem kwasu alfa linolenowego i dobrą proporcją kwasów omega 6 do omega 3 (o wiele korzystniejszą niż ta, którą cechuje się oliwa z oliwek). Olej rzepakowy może być używany zarówno na surowo jak i do krótkotrwałego smażenia, przy czym najcenniejszy jest oczywiście w wersji nierafinowanej, tłoczonej na zimno.
Awokado
O awokado każdy słyszał, ale mało kto próbował, a jeszcze mniej osób zdaje sobie sprawę z tego, że owoc ten stanowi znakomite źródło wielu składników odżywczych, w tym – tłuszczu (około 15g w 100g). Dominującym kwasem tłuszczowym w awokado jest kwas oleinowy, czyli ten sam którego źródłem jest oliwa z oliwek i który korzystnie wpływa na gospodarkę lipidową, chroni przed miażdżycą, obniża ciśnienie, a wg wybranych badań poprawia także wrażliwość insulinową. Awokado jest także niezłym źródłem rozpuszczalnych w tłuszczach witamin E i K, jak również dostarcza sporej dawki potasu, błonnika i witamin z grupy B. Włączenie do menu tego owocu może pomóc osobom dbającym o swoje zdrowie, kondycję fizyczną i wygląd.
Olej kokosowy
Chociaż na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że tłuszcz ten jest zupełnie bezwartościowy, a wręcz – iż jego spożywanie może okazać się niewłaściwe w kontekście ogólnie pojętego zdrowia, zawiera bowiem głównie kwasy tłuszczowe nasycone, to w istocie rzeczy olej kokosowy ma przynajmniej kilka ważnych walorów. Po pierwsze dostarcza on przede wszystkim średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych (MCT), które wchłaniane i metabolizowane są inaczej niż dominujące w naszej diecie kwasy długołańcuchowe, co czyni z niego szybkie źródło energii i sprawia, że może być spożywany np. około treningowo. Poza tym średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe są silnie ketogenne, z czego skorzystać mogą osoby preferujące niskowęglowodanowy model żywienia. Po drugie, tłuszcz ten jest stabilny w wysokich temperaturach i znakomicie nadaje się nawet do długotrwałej obróbki termicznej.
Podsumowanie
Wymienione w artykule produkty żywnościowe pomimo, iż ze względu na związki lipidowe w nich zawarte stanowią wartościowy element diety, rzadko pojawiają się w modelowych dietach sportowych, dietach odchudzających i planach żywieniowych osób dbających o kondycję fizyczną i wygląd. Warto to zmienić i chociaż od czasu do czasu włączyć do menu zimno-tłoczony, nierafinowany olej rzepakowy, aromatyczny olej kokosowy czy też smaczne i pożywne awokado.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.