Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy awokado obniża poziom cholesterolu?

Czy awokado obniża poziom cholesterolu?
Awokado to popularny jasnozielony owoc z dużą pestką i zależnie od gatunku ciemną lub zieloną, chropowatą lub gładką skórką. Znane jest także pod nazwą "gruszką smaczliwką" lub "gruszką aligatora". Jest źródłem wielu składników odżywczych m.in. witamin C, E, K, B6, a także ryboflawiny, niacyny, kwasu foliowego, kwasu pantotenowego, magnezu i potasu. Dostarcza nam również luteinę, beta-karoten i kwasy tłuszczowe omega-3

Wartość kaloryczna i makroskładniki w awokado

Spożywając 100 g awokado, możesz dostarczyć:

  • 160 kcal,
  • 14,7 g tłuszczu,
  • 8,5 g węglowodanów,
  • 6,7 g błonnika,
  • 2 g białka.

Czy awokado może wpływać pozytywnie na poziom cholesterolu?

Zbyt wysoki poziom cholesterolu to dość częsty problem naszego społeczeństwa. Przyczyną jest zwykle źle zbilansowana dieta, wysoka masa ciała, niski poziom aktywności, czyli krótko mówiąc, niezbyt zdrowy styl życia. To przykre, jak wiele osób o siebie nie dba. W każdym razie zawsze jest możliwość zmiany swoich nawyków. Im szybciej, tym lepiej.

Okazuje się, że wprowadzenie do swojej diety awokado może wpłynąć pozytywnie na poziom cholesterolu. Pokazuje to jedno z badań, którego publikację można znaleźć w naukowym czasopiśmie medycznym Journal of the American Heart Association. Na potrzeby badania naukowcy przeprowadzili sześciomiesięczny eksperyment z udziałem ponad 1000 uczestników z nadwagą lub otyłością. Połowa z nich otrzymała instrukcję, żeby codziennie zjadać jedno awokado. Pozostali mieli pozostać przy swojej dotychczasowej diecie i spożywać awokado sporadycznie (1-2 miesięcznie). Na początku i na końcu badania wykonano uczestnikom pomiary tkanki tłuszczowej, także analizy tej wokół narządów wewnętrznych.

Badanie wykazało, że codzienne spożywanie awokado poprawiło ogólną jakość diety uczestników o osiem punktów w 100-punktowej skali i spowodowało spadek całkowitego cholesterolu o 2,9 mg/dl, a cholesterolu LDL o 2,5 mg/dl. Nie jest to dużo, ale może to być pierwszy krok, dodatkowa motywacja do poprawy diety i zdrowia.

Czy awokado może spowodować przyrost wagi?

Awokado to dobre źródło tłuszczu i jak na owoc ma dość sporo kalorii. I choć w ogólnym rozrachunku znaczenie ma bilans kaloryczny (czyli stosunek kalorii zjedzonych do tych spalonych), to jednak jakość tego, co jemy, także ma znaczenie. W każdym razie jedzenie awokado samo w sobie nie będzie winowajcą nadmiarowych kilogramów, ale możemy przybrać na masie, jeśli ciągle będziemy mieć nadwyżkę kaloryczną — i to niezależnie od tego, czy zjedliśmy awokado, czy nie.

Czy można jeść awokado codziennie?

Oczywiście, że tak, ale pamiętaj, że dostarcza trochę tłuszczu. Jeżeli liczysz kalorie, to uwzględnij awokado w swoim rozkładzie i wszystko będzie w porządku. W każdym razie o wiele lepiej jest pozyskać tłuszcz z awokado niż np. z tłustego mięsa, bogatego w nasycone kwasy tłuszczowe, które w nadmiarze zwiększają ryzyko wielu schorzeń m.in. chorób serca.

Podsumowanie

Awokado to bardzo ciekawy owoc o neutralnym smaku. Pozwala to na wykorzystywanie go do przeróżnych dań. Sprawdzi się w potrawach wytrawnych i tych na słodko. Jest także cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz wielu witamin i minerałów. Włączając je do codziennej diety, nie musimy się obawiać, że się roztyjemy, wręcz przeciwnie, może ono zadziałać korzystnie na nasze zdrowie i sylwetkę. A jeśli masz problemy z wysokim cholesterolem, to tym bardziej dodaj awokado do swojej diety.

Źródła: https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/JAHA.122.025657

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.