IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy jakość węglowodanów może mieć wpływ na naszą wage?

Czy jakość węglowodanów może mieć wpływ na naszą wage?
Przez wiele lat węglowodany były uznawane za wroga publicznego numer 1. Kojarzyły się z przyrostem wagi, a wszystkie osoby podchodzące do redukcji w pierwszej chwili ucinały węglowodany z diety. To było niemal jak plaga. Teraz dietetycy i trenerzy dwoją się i troją, żeby zmienić nasz sposób myślenia i przekonać, że węglowodany nie gryzą, a wręcz przeciwnie mogą nam pomóc uzyskać sylwetkę marzeń. Jak to jednak często bywa, diabeł tkwi w szczegółach... Co to za szczegół?

Klucz do zrozumienia problemu

Kluczem do zrozumienia całej historii jest pojęcie wiedzy na temat jakości tego makroskładnika. Węglowodany mogą być i dobre, i złe. To od Ciebie zależy, które wybierzesz. Czytaj dalej, żeby dowiedzieć się, w jaki sposób jakość węglowodanów może wpłynąć na Twoją masę mięśniową.

Jakość nie mniej ważna niż ilość!

Czym są dla Ciebie węglowodany? Większość powie, że źródłem energii i jest to prawda. Jednak nie każde źródło węglowodanów ma jednak takie same właściwości, więc nie można wszystkich wrzucić do tego samego worka. Kluczem jest to, żeby wiedzieć, które są dla nas lepsze, a które gorsze.

Co zatem warto zmienić w swojej diecie, aby zapewnić sobie warunki do utrzymania prawidłowej masy ciała? Przede wszystkim zamień cukry i rafinowane węglowodany na produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa, które są bogate w błonnik pokarmowy, naturalny kontroler apetytu. Są bardziej sycące, ale też zawierają więcej witamin i minerałów.

Dobre węglowodany zawierają błonnik

Błonnik pomaga regulować apetyt, kontrolować naszą masę ciała i jest korzystny dla mikrobiomu jelitowego. Jedząc produkty z wysoką zawartością błonnika, jesteśmy dłużej najedzeni, więc nie kusi nas podjadanie łatwo dostępnych przekąsek, co przekłada się też na mniejsze spożycie kalorii.

Dobre węglowodany są czyste

Oczywiście nie chodzi tutaj o kwestię brudu, ale różnych dodatków. Zwróć uwagę, że często jest tak, że kusi nas to, co jest niekorzystne dla naszej sylwetki. Żywność przetworzona, to nie tylko duża ilość kalorii. Producenci dodają do niej bardzo dużo dodatków, które mają sprawić, że produkt nam smakuje, że chcemy go więcej i więcej.

Nie trzeba już wspominać, że składniki te, to nie witaminki, tylko związki, które nie mają dla nas żadnej pozytywnej wartości. Zdrowe węglowodany, czyli produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce, to produkty pozbawione sztucznych dodatków. Sycą ze względu na błonnik, ale nie uzależniają, jak produkty przetworzone.

Czy można jeść do oporu zdrowe węglowodany?

Z pewnością ma znaczenie, czy zjesz 300 kcal w postaci kaszy, czy słodyczy. Zarówno, jeśli chodzi o składniki odżywcze, jak i poziom najedzenia się. 300 kcal kaszy to prawie 100 g suchego produktu. A jeśli chodzi o słodycze, to jest to mały batonik, czy pół czekolady. Jak myślisz, jak się będziesz czuć po zjedzeniu tych produktów?

Słodycze dadzą Ci trochę przyjemności, ale tak naprawdę szybko poczujesz głód i pochłoniesz kolejne kalorie. Kasza zapewni Ci dużo większą sytość na dłużej. Oczywiście sama kasza nie jest posiłkiem doskonałym — brakuje zdrowych dodatków np. mięsa i warzyw, ale chodziło o porównanie samych węglowodanów.

Aby nie tyć, musisz utrzymać się w swoim bilansie kalorycznym i nie przekraczać go. Zdecydowanie łatwiej najeść się i poczuć sytość bazując na węglowodanach nieprzetworzonych. Często jedząc nawet "do oporu", trudno przekroczyć swoje zapotrzebowanie.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, o co chodzi z tymi węglowodanami i warto, żebyś przemyślał, czy dokonujesz słusznych wyborów. Szczególnie jeśli chcesz się najeść, ale nie kosztem sylwetki.

Wybieraj zdrowe węglowodany, zamiast tych rafinowanych. Ta prosta strategia pozwala cieszyć się węglowodanami bez poczucia winy i nadwagi. Jest to korzystne zarówno dla Twoich kubków smakowych, jak i dla Twojej talii.

Źródła: Choosing the Right Carbs: Study Shows Their Impact on Middle-Aged Weight Gain (everydayhealth.com) Association between changes in carbohydrate intake and long term weight changes: prospective cohort study | The BMJ Sugary Drinks | The Nutrition Source | Harvard T.H. Chan School of Public Health Dietary fiber: Essential for a healthy diet - Mayo Clinic

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.