Woda jest istotnym składnikiem każdej formy życia. Ciało ludzkie w około 60-70% (masy dorosłego człowieka) jest złożone właśnie z niej. Nasz organizm traci wodę w naturalnych procesach biologicznych m.in. poprzez pocenie czy oddychanie. Regularne nawadnianie pomaga w uzupełnieniu jej strat i jest niezbędne dla naszego zdrowia i optymalnego funkcjonowania. W dzisiejszych czasach źródła wody pitnej odnajdujemy wszędzie: ze studni, górskich potoków, kranu czy butelki filtrowanej. W krajach rozwiniętych dostęp do nie jej powszechny i nieograniczony. Od jakiegoś czasu znów modne staje się pozyskiwanie deszczówki w calach ogrodniczych. Zastanawialiście się jednak czy woda deszczowa jest zdatna do picia? W tym artykule przeczytacie wszystko, co musicie wiedzieć na jej temat i czy nadaje się do spożycia.
Bezpieczeństwo picia deszczówki
Nie ma niczego niebezpiecznego w piciu wody deszczowej, pod warunkiem że jest ona czysta. W rzeczywistości wiele społeczności uzależniona jest od niej, jako głównego źródła wody pitnej. Tylko jak sprawdzić, czy woda, aby na pewno nadaje się do wypicia?
Na bezpieczeństwo wody deszczowej mogą wpływać takie czynniki jak częstotliwość opadów w danym rejonie geograficznym, poziom zanieczyszczenia powietrza oraz metody i narzędzia służące do jej pozyskiwania, uzdatniania, testowania i przechowywania. W konsekwencji nieprawidłowości świeża i czysta woda może zamienić się w potencjalne zagrożenie dla zdrowia naszego organizmu. Wiąże się to z ryzykiem dostania się do niej pasożytów, wirusów i rozwoju bakterii.
Opady wody deszczowej na tereny zanieczyszczone przez zwierzęce odchody i metale ciężkie również jest zdyskwalifikowana jako bezpieczna i zdatna do picia.
Wskazówki dla poprawy bezpieczeństwa
Zatem co możemy zrobić, żeby poprawić bezpieczeństwo spożywania wody deszczowej? Niektóre rodzaje bakterii, wirusów lub pasożytów można wyeliminować poprzez jej gotowanie, ale inne mogą wymagać chemicznego uzdatniania, zanim stanie się bezpieczna do wypicia. W celu zlikwidowania zanieczyszczenia metalami ciężkimi również może okazać się niezbędne oczyszczenie poprzez system filtracji wody. Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) woda deszczowa powinna być filtrowana, dezynfekowana i regularnie testowana. Jeżeli nie jesteśmy w stanie przeprowadzić tych procesów w związku z nieposiadaniem odpowiedniego sprzętu w domu, jej użycie zalecane jest jedynie do takich celów jak ogrodnictwo czy pranie.
Czy picie deszczówki niesie jakiekolwiek korzyści zdrowotne?
W Internecie można znaleźć wiele informacji, jakoby picie wody deszczowej było zdrowsze niż z pozostałych jej źródeł. Niestety twierdzenia te nie mają poparcia mocnymi dowodami naukowymi.
Powszechne twierdzenie na temat prozdrowotnych korzyści picia deszczówki to wyższy poziom zasadowości niż tej z kranu, które miałoby wpłynąć na podwyższenie pH krwi. W rzeczywistości tego poziomu nie zmieni skutecznie ani żywność, którą spożywamy ani rodzaj nawodnienia. Nasze ciało posiada skuteczny system utrzymywania stałego poziomu jako 7,4.
Kolejnymi korzyściami, jakie przypisuje się dla picia wody deszczowej to usprawnienie trawienia, skuteczniejsze nawodnienie i usuwanie produktów przemiany materii. Niestety jest to kolejny mit, gdyż wspomniane cechy są typowe dla dobrego poziomu nawodnienia organizmu, które nie dotyczą wyłącznie deszczówki.
Podsumowanie
Chociaż zbieranie wody deszczowej wydaje się łatwym sposobem na pozyskanie nowego źródła, w praktyce swoje zastosowanie może odnaleźć dla celów bytowo-gospodarczych. Zanieczyszczenia środowiska i zagrożenia mikrobiologiczne mogą spowodować jej skażenie, a tym samym wywołując ryzyko wystąpienia dolegliwości po jej spożyciu. Kiedy nie posiadamy odpowiedniego systemu do jej oczyszczenia, niezalecane jest wykonywanie tego na własną rękę, poprzez samo przegotowanie.
Nie istnieją mocne dowody naukowe, które mówiłyby, że spożycie deszczówki jest korzystniejsze niż z pozostałych źródeł wody. Takie założenia należy zatem traktować jako nieuzasadnioną modę.
Pamiętajmy, że kluczem do dobrego zdrowia i odpowiedniego funkcjonowania organizmu jest odpowiednie i regularne nawadnianie naszego ciała.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.