IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy osoba chora na cukrzycę może spożywać stewię?

Czy osoba chora na cukrzycę może spożywać stewię?
Temat cukru jest dość kontrowersyjny. Z jednej strony wielu dorosłych pragnie obdarowywać i nagradzać dzieci słodyczami, a z drugiej jesteśmy bombardowani informacjami mówiącymi o tym, jaki to cukier jest zły dla naszego zdrowia. Bezpodstawne kontrowersje budzą też zamienniki cukru. Dziś skoncentrujemy się na jednym z tych naturalnych, a jest nim stewia.

To jak to jest z tym cukrem?

Niestety, ale pod względem odżywczym nie jest on dobrym wyborem dla nikogo, bez względu na stan zdrowia. Absolutnie szczególną uwagę powinny też zwrócić osoby chorujące na cukrzyce. Dla nich szczególnie cukier wyjątkowo niebezpieczny. Co więcej, wyzwaniem może się okazać jego unikanie, ponieważ znajduje się w wielu produktach i to nie tylko w słodyczach.

Ciężko się przed tym bronić, ale wystarczy, że będziemy czytać etykiety i wybierać produkty o jak najmniejszej jego zawartości lub jeśli to konieczne bez jego dodatku.

Dlaczego cukier jest szkodliwy?

Spożywanie nadmiernych ilości cukru może prowadzić do przybierania na wadze i uodporniania komórek na insulinę. Kiedy komórki stają się odporne na insulinę, wówczas trudniej im pobierać glukozę z krwi. Na skutek tego wzrasta poziom insuliny, która wszelkimi sposobami i nakładami sił próbuje przenieść tę glukozę do komórek.

Taki stan rzeczy nie tylko wpływa negatywnie na naszą masę ciała i poziom tkanki tłuszczowej. Jest to także znaczne obciążenie naszej trzustki, która stara się wytworzyć większą ilość insuliny. Jak łatwo się domyślić, poziom glukozy we krwi rośnie i pojawia się cukrzyca typu 2.

Czy diabetycy mogą spożywać stewię?

Z racji kiepskiej opinii na temat cukru, coraz więcej mówi się o różnych zamiennikach cukru. Jednym z nich jest stewia, uważana za najsłodszą roślinę na świecie. Głównym aktywnym składnikiem stewii, który nadaje jej słodycz, są glikozydy, związki, które Food and Drug Administration (FDA) klasyfikuje jako ogólnie uznane za bezpieczne. Stewia jest dostępna w postaci płynu, proszku lub rozpuszczalnych pastylek.

Twój organizm nie rozkłada glikozydów, to stewia nie powoduje wzrostu poziomu glukozy we krwi tak jak cukier. Poza tym nie ma kalorii, a jest ok. 300 razy słodsza niż cukier.

Wiele osób zastanawia się, czy stosowanie stewii jest dozwolone, jeśli chodzi o diabetyków. Z racji tego, że nie powoduje ona wzrostu poziomu cukru we krwi (a nawet go obniża), to jak najbardziej mogą ją stosować osoby chore na cukrzycę.

Co więcej, może ona także obniżać poziom cholesterolu całkowitego oraz LDL. Jest to spora korzyść, ponieważ zmniejsza się wówczas ryzyko chorób serca, które często towarzyszą cukrzykom.

Czy stewia może obniżyć poziom cukru aż za bardzo?

Stewia to ciekawy zamiennik cukru dla osób z cukrzycą, ale jest jeden problem. Jest tak skuteczna w obniżaniu poziomu cukru, że może obniżyć poziom glukozy we krwi aż za bardzo, prowadząc do osłabienia. Powinni to wziąć pod uwagę szczególnie diabetycy, którzy stosują insulinę lub przyjmują leki obniżające poziom cukru we krwi.

Podsumowanie

Stewia to bezkaloryczny środek słodzący, który może pomóc kontrolować apetyt na słodkie i przede wszystkim zaspokoić nieco swoją słodkością osoby, które z różnych powodów muszą ograniczać cukier w diecie. Dotyczy to także diabetyków. Nie ma kalorii, zatem nie zaszkodzi naszej sylwetce.

Uważać natomiast powinny osoby, które stosują leki obniżające poziom cukru we krwi oraz insulinę, aby nie doprowadzić do zbyt dużego spadku cukru we krwi. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie erytrytol i produkty nim słodzone.

Warto też porozmawiać ze swoim lekarzem, czy akurat w naszym przypadku nie ma przeciwwskazań do spożywania stewii.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.