W imię dbania i pracowania nad estetyką sylwetki, dokonujemy czasem wiele nieracjonalnych decyzji. Jedną z nich jest eliminowanie z codziennego menu owoców, również tych szczególnie wartościowych, jakimi są owoce sezonowe. Mając na uwadze fakt, iż sezon truskawkowy nie trwa zbyt długo, można łatwo przegapić okazję na smakowanie się tymi owocami, jak się jeszcze dodatkowo okazuje – zupełnie niepotrzebnie.
Dlaczego nie warto rezygnować z jedzenia truskawek?
Powodów, dla których nie warto rezygnować z konsumpcji tych owoców jest przynajmniej kilka. Najważniejsze z nich to to, że są niezwykle smaczne, orzeźwiające i całkiem sycące, a przy tym wyjątkowo niskokaloryczne (100g części jadalnych to zaledwie 28kcal), a także stanową źródło wielu cennych dla zdrowia związków bioaktywnych (takich jak choćby kwas elagowy, wykazujący właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające). Mogą być elementem urozmaicającym codzienne menu, poprawiającym jego smakowitość, a także skutecznie odwracającym uwagę od tradycyjnych słodkości.
Jak umiejętnie wykorzystać truskawki w jadłospisie?
Sposobów na wkomponowanie truskawek do menu jest bardzo wiele – wszystko zależy od preferencji samego zainteresowanego. Owoce te, w formie niezmienionej, mogą stanowić smaczną przekąskę wpasowaną umiejętnie pomiędzy posiłkami, mogą być też deserem do posiłku głównego. Wykorzystać można je jako dodatek do śniadania – pasować będą zarówno do omletów (w wersji na słodko), jak i owsianki czy kaszy jaglanej. Świetnie sprawdzą się jako składnik koktajli czy innych dań w słodkiej (i nie tylko) konwencji. Doskonale pasują do deserów na bazie ryżu z dodatkiem nieprzetworzonego nabiału, można przy ich udziale stworzyć smakowity sernik na zimno czy też galaretkę bez dodatku cukru.
Jak najczęściej obniżamy wartość truskawek i dań przygotowywanych z ich udziałem?
Zdarza się bardzo często iż z właściwości tych smacznych owoców korzystamy w sposób nie do końca przemyślany – nie dość, iż możemy obniżyć ich wartość odżywczą, to jeszcze dodatkowo fundujemy sobie zmniejszenie efektywności podjętych działań, ukierunkowanych na redukowanie zbędnej tkanki tłuszczowej. Do najczęściej popełnianych wykroczeń przeciwko truskawkom i pozbywaniu się zbędnego balastu tłuszczowego należą: niewłaściwa obróbka kulinarna, przejawiająca się choćby używaniem niewłaściwych dodatków, a także nieodpowiednie przechowywanie. Nagminnym procederem jest dosładzanie tych owoców (znam osoby, które nie są w stanie zjeść truskawek bez solidnej porcji cukru). Warto również podkreślić, iż owoce te źle znoszą obróbkę termiczną – produkowanie dżemów czy konfitur, nawet w warunkach domowych znacznie obniża ich wartość odżywczą. Domowe dżemy truskawkowe, podobnie jak te sklepowe to przede wszystkim źródło pustych kalorii. Pamiętać należy także o przechowywaniu truskawek – owoce te źle znoszą wysokie temperatury, zwłaszcza jeśli pozostawimy je w foliowym worku. Nietrudno wyhodować w nich pleśń, a spożycie takich truskawek może prowadzić do przykrych konsekwencji zdrowotnych.
Podsumowanie
Truskawki stanowią niezwykle wartościowy element jadłospisu, zdecydowanie nie warto rezygnować z tych smakowitych owoców w trakcie pracy nad estetyką sylwetki. Pamiętać należy o uwzględnieniu ich w dobowym bilansie i o właściwym sposobie obróbki kulinarnej.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.