IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dlaczego osoby aktywne fizycznie powinny jeść daktyle?

Dlaczego osoby aktywne fizycznie powinny jeść daktyle?
Daktyle to owoce, których właściwości powinni docenić przede wszystkim sportowcy i osoby aktywne fizycznie. Suszone daktyle to również idealne rozwiązanie dla słodyczowych łakomczuchów. W dzisiejszym artykule przyjrzę się właściwościom i wartościom odżywczym tych słodkich owoców.

Czym są daktyle?

Daktyle są owocami palm daktylowych. Nazywanych również daktylowcem właściwym lub drzewem daktylowym. Drzewa te nie występują w stanie dzikim. Uprawiane są natomiast w wielu krajach świata. Palmy daktylowe możemy spotkać w Afryce, Kalifornii, Australii czy Meksyku. Daktylowiec to jedno z najwcześniej uprawianych przez człowieka drzew owocowych. Dojrzałe drzewa sięgają nawet 40 metrów wysokości, a jedno drzewo posiada nawet do 40 gron owocowych, w każdym z nich około 30 sztuk daktyli.

Dlaczego warto jeść daktyle?

Daktyle określane są często przez mieszkańców krajów arabskich jako „chleb życia”. Nazwę tę zawdzięczają sobie nie bez powodu. Daktyle bogate są bowiem w przeciwutleniacze oraz związki fenolowe. Znajdziemy w nich również witaminy oraz związki mineralne, a także błonnik i salicylany, które działają jak aspiryna.

Dojrzałe daktyle mają bardzo dużą zawartość cukrów, nawet do 80%. Są to cukry proste, które przyswajają się błyskawicznie. Dlatego daktyle, jako dobre źródło energii, są doskonałym produktem dla sportowców. Cukry zawarte w daktylach to mieszanka glukozy, sacharozy oraz fruktozy.

W Polsce najczęściej dostępne są daktyle suszone. W 100 g suszonych owoców znajduje się około 277 kcal, w tym 74 g węglowodanów. Filiżanka daktyli to już około 400 kcal. Co ciekawe, taka ilość daktyli spełnia całkowite dzienne zapotrzebowanie na potas (na 100 g świeżych daktyli przypada 648 miligramów potasu) oraz połowę rekomendowanego zapotrzebowania na błonnik.

100 g świeżych daktyli to 7,1 g błonnika. Przede wszystkim błonnika rozpuszczalnego, czyli tego, który w diecie jest jak najbardziej pożądany. Dzięki sporej zawartości błonnika regularne spożywanie daktyli pomaga zapobiegać miażdżycy, hamując powstawanie zakrzepów w naczyniach krwionośnych, a także usprawnia pracę jelit i zapobiega zaparciom.

Dlaczego daktyle są polecane dla osób aktywnych fizycznie?

Daktyle polecane są sportowcom nie tylko ze względu na sporą ilość szybko przyswajalnych węglowodanów, ale również ze względu na znaczącą zawartość związków mineralnych i witamin. Te słodkie owoce są źródłem wapnia, cynku, żelaza, miedzi, magnezu. Dostarczają również witaminy C, B2, B3, B5, B6 oraz kwasu foliowego. Arabowie zawsze twierdzili, że „garść daktyli dziennie czyni męża zdrowym i długowiecznym” i byli przekonani o ich właściwościach leczniczych.

Daktyle są bardzo cenione przez sportowców, zwłaszcza uprawiających sporty siłowe i wytrzymałościowe, dzięki wysokiej zawartości cukrów prostych oraz minerałów, takich jak potas czy magnez, świetnie sprawdzają się okołotreningowo. Znakomicie uzupełniają niedobory glikogenu w mięśniach i wątrobie. Ponadto zawierają salicylany, dzięki czemu mogą działać przeciwbólowo,

Jak można dodać daktyle do diety odchudzającej?

Mimo tego, że daktyle są dość kaloryczne, mogą znaleźć zastosowanie również w diecie redukcyjnej. Jako dodatek do dań słodkich mogą z powodzeniem zastępować cukier. Jako zamiennik cukru sprawdzą się we wszelkiego rodzaju wypiekach czy też koktajlach. Stanowią też idealną bazę do przyrządzenia słodkich kremów — można je wykonać na przykład z awokado lub z masłem orzechowym.

W kulturze śródziemnomorskiej cenione są również z uwagi na wyjątkowo dużą zawartość chromu, który obniża apetyt na słodycze. Niektórzy twierdzą nawet, że daktyle są tak słodkie, że mogą zastępować popularne „krówki”.

Zaletą suszonych daktyli jest również to, że mogą być przechowywane stosunkowo długo. Dzięki dużej zawartości cukru nie psują się bowiem szybko. Kupując suszone daktyle, starajmy się zwracać uwagę na zawartość dwutlenku siarki. Jest to środek bakterio- i grzybobójczy. W nadmiarze jest on szkodliwy dla naszego zdrowia. Daktyle możemy spożywać prosto z paczki, mogą też posłużyć jako składnik do wielu ciekawych przepisów.

Ciekawostki na temat daktyli

W ramach ciekawostki dodam, że daktyle występują w ponad 200 odmianach. Wśród paczkowanych suszonych daktyli dominują daktyle z odmiany Deglet Noor. Inną dość popularną odmianą daktyli jest odmiana Medjool. Co ciekawe, odmiana Medjool zawiera aż 32 g fruktozy w 100 g, podczas gdy w Deglet Noor fruktozy znajduje się 19,6 g. Jak widać, poszczególne odmiany różnią się od siebie znacząco udziałem poszczególnych cukrów prostych. Różnią się również między sobą pod kątem zawartości składników mineralnych oraz witamin.

Podsumowanie

Daktyle nie bez powodu nazywane są w krajach arabskich „chlebem życia”. Owoce te bogate są w cukry proste, a także szereg witamin i minerałów. Dzięki temu stanowią świetną propozycję na przekąskę około treningową.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.