Dieta Stwórcy zwana inaczej boską dietą to sposób odżywiania się zainspirowany biblijnymi przekazami na temat tego, jak odżywiali się niegdyś ludzie. Opiera się na prostych zasadach i przewiduje szybkie zredukowanie nadprogramowych kilogramów. Dla kogo taka dieta może być dobrym wyborem?
Na czym polega dieta biblijna?
Autorem jest amerykański miłośnik zdrowego i naturalnego odżywiania się Jordan Rubin. Twórca diety przez kilka lat borykał się z chorobą Leśniowskiego-Crohna, czyli nieswoistym zapaleniem jelit charakteryzującym się występowaniem zmian zapalnych, mogących pojawić się w dowolnej części przewodu pokarmowego. Poszukując sposobu, który miałby ułatwić jego codzienne funkcjonowanie więc Rubin zaczął szukać inspiracji w Biblii. Jego uwagę najbardziej skupiły ówczesne metody odżywiania i postanowił przetestować to na własnej skórze. Zafascynowany efektami, jakie udało mu się osiągnąć, autor spisał swoje przemyślenia i rady, tworząc tym samym tzw. “Dietę Stwórcy”.
Dieta biblijna - zasady
Okres jej trwania wynosi czterdzieści dni, który w ten sposób ma odwołać się do Biblii - nawiązuje do postu Jezusa na pustyni. Jednakże nie należy jej łączyć z samym poszczeniem. Wyszczególniamy jej trzy etapy:
etap pierwszy - trwa dwa tygodnie. W tym okresie zalecane jest spożywanie ryb, mięsa i warzyw. Nie można spożywać owoców, roślin strączkowych i węglowodanów. Na tej fazie następuje najwyższy i najszybszy spadek wagi
etap drugi - trwa kolejne dwa tygodnie. Jadłospis jest taki sam jak poprzedni z tym, że dodajemy kaszę i pieczywo pełnoziarniste. Wciąż niedozwolone są węglowodany i owoce
etap trzeci - trwa dwanaście dni. Do menu włączone zostają owoce i rośliny strączkowe. Ponadto, w każdym tygodniu stosowania diety autor nakłania do jednodniowego oczyszczenia, w którym pijemy tylko wodę i soki z surowych warzyw.
Dieta biblijna - przykładowe posiłki
Stosując dietę przez okres jej trwania, należy pamiętać, że składa się ona z trzech dwutygodniowych faz. Każda z nich ma za zadanie wprowadzenie istotnych zmian do naszego organizmu. Pierwsza ma charakter oczyszczający i odpowiada za ustabilizowanie poziomu cukru we krwi. Kolejne przyczyniają się do walki z chorobami. Poniższy przykładowy jadłospis ułożony został dla fazy II.
Jadłospis - dzień 1 (faza II)
śniadanie: jogurt naturalny z orzechami włoskimi i sezamem
II śniadanie: zupa krem z marchwii
obiad: filet z piersi indyka gotowany na parze z bakłażanem
kolacja: tatar z łososia z ogórkiem
Jadłospis - dzień 2 (faza II)
śniadanie: szklanka maślanki i pieczony kalafior z curry
II śniadanie: faszerowana papryka czerwona z mięsem z piersi kurczaka i oliwą z oliwy
obiad: halibut z fasolką szparagową i kaszą gryczaną
kolacja: kanapki żytnie z chudą szynką, sałatą, pomidorem
Jadłospis - dzień 3 (faza II)
śniadanie:jajecznica z pomidorami i kromką pieczywa żytniego
II śniadanie: sałatka z surowych warzyw i z orzechami pekan
obiad: klopsy wołowe z sosem z pietruszki i burakami
kolacja: śledzie w sosie jogurtowym i szczypiorkiem
Jadłospis - dzień 4 (faza II)
śniadanie: jogurt naturalny z płatkami żytnimi i nerkowcami
II śniadanie: zupa krem z dyni
obiad: gotowana na parze pierś z kurczaka z kremem marchewkowym
kolacja: kanapki żytnie z pastą z makreli i pomidorem
Jadłospis - dzień 5 (faza II)
śniadanie: pieczony kalafior ze szklanką kefiru, migdały
II śniadanie: kanapki z chleba żytniego z wędzonym łososiem, ogórkiem i sałatą
obiad: spaghetti po bolońsku z kurczakiem i makaronem pełnoziarnistym
kolacja: sałatka z surowych warzyw i gotowanym kurczakiem
Jadłospis - dzień 6 (faza II)
śniadanie: sałatka z jajkiem i wędzoną makrelą
II śniadanie: kanapka z piersią kurczaka i warzywami
obiad: gulasz z polędwiczek wołowych z kaszą gryczaną
kolacja: kotlety z soczewicy i pieczarek oraz sałata z pomidorów
Jadłospis - dzień 7 (faza II - dzień oczyszczenia)
śniadanie: sok pomidorowy (250 ml)
II śniadanie: sok z surowego buraka (250 ml)
obiad: sok z selera naciowego, marchwi i szpinaku (250 ml)
kolacja: sok pomidorowy (250 ml)
Dieta biblijna - wady i zalety
Dieta biblijna nie jest skierowana dla każdej osoby. Przed jej zastosowaniem warto zapoznać się z jej słabymi i mocnymi stronami. Najbardziej odpowiednią dietą będzie ta, którą zalecił nam lekarz bądź dietetyk.
Wady
Zalety
zbyt wysoki poziom białka w organizmie powoduje obciążenie nerek i wątroby
nauka zdrowych nawyków żywieniowych
duża ilość ograniczonych produktów
poprawa gospodarki cukrowej
Jak Ci się podoba dieta biblijna? Daj znać w komentarzu!
Dieta biblijna - efekty jakich możemy się spodziewać
Dietę stosujemy przez 40 dni. Nie ma jednoznacznego wyznaczenia ile kilogramów ostatecznie można przy niej zrzucić, gdyż jest to kwestia mocno indywidualna. Menu skierowane jest do osób borykających się z problemami układu trawiennego niż samą możliwością odchudzania. Przy odpowiednio ujemnym bilansie kalorycznym dochodzi do uwolnienia rezerw organizmu w postaci tkanki tłuszczowej, a w następstwie utraty masy ciała. Warto pamiętać, że plan dietetyczny powinni układać lekarze bądź dietetycy, aby nie narażać naszego organizmu na niepożądane skutki złego doboru metody żywienia. Zapoznaj się z ofertą pod tym adresem: https://potreningu.pl/plan
Czy warto przejść na dietę biblijna?
Dieta biblijna na pewno nie jest przeznaczona dla każdej osoby. Autor stworzył ją z myślą o sobie i własnymi problemami zdrowotnymi. Osoby borykające się z taką samą przypadłością co twórca menu nie mają 100% pewności, iż jego dieta wpłynie tak samo. Jadłospis bogaty jest w białko, czego nadmiar nie jest najzdrowszy dla naszego organizmu. W konsekwencji może doprowadzić do obciążenia nerek i wątroby, a w najgorszym przypadku do ich trwałego uszkodzenia. Pamiętajmy, że obiecywane efekty nie zawsze odnajdują swoje pokrycie z prawdą. Eksperymentalne diety zalecane są zazwyczaj osobom zdrowym, natomiast w przypadku cierpienia na wszelkie dolegliwości bądź choroby powinny być konsultowane i prowadzone przez lekarza lub dietetyka.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.