IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dieta niskowęglowodanowa w chorobie refluksowej przełyku

Choroba refluksowa przełyku (GERD) zgodnie z tzw. „definicją montrealską” to „zarzucanie wsteczne treści żołądkowej wywołujące dokuczliwe objawy i powikłania zdrowotne”. W praktyce oznacza to po prostu, że kwaśna treść żołądka cofa się do przełyku powodując uczucie pieczenia, odruchy kaszlu i fizyczne uszkodzenia śluzówki. Sporadyczne objawy choroby mogą dotyczyć nawet połowy Polaków, a około 5 - 10% mieszkańców naszego kraju boryka się z nimi codziennie.

Leczenie żywieniowe ma charakter pomocniczy i zwłaszcza w wypadku osób otyłych i z nadwagą przynieść może wyraźną poprawę. Grupa amerykańskich naukowców (Austin i wsp.) postanowiła sprawdzić wpływ diety bardzo niskowęglowodanowej (spożycie węglowodanów poniżej 20 g na dobę) na przebieg choroby refluksowej żołądka. W badaniu wzięło udział osiem otyłych osób ze zdiagnozowanym GERD.

Próba trwała 6 dni i już w tym krótkim okresie czasu zaobserwowano bardzo istotne zmiany. Autorzy stwierdzili, że dieta o bardzo niskiej zawartości węglowodanów zastosowana w wypadku osób otyłych z chorobą refluksową żołądka znacznie zmniejsza ekspozycję dystalnej części przełyku na działanie kwasu i łagodzi objawy typowe dla tej dolegliwości.

Jeśli borykasz się z refluksem przełyku i zainteresowały Cię wyniki badań zaprezentowane w niniejszym artykule, to pamiętaj, by nie eksperymentować na własną rękę bez konsultacji z lekarzem lub dobrym dietetykiem. Diety niskowęglowodanowe są bezpieczne i skuteczne tylko wtedy, jeśli układane są przez specjalistów.

 

Źródła: A very low-carbohydrate diet improves gastroesophageal reflux and its symptoms. Austin GL, Thiny MT, Westman EC, Yancy WS Jr, Shaheen NJ.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.