Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Dieta niskowęglowodanowa w chorobie refluksowej przełyku

Dieta niskowęglowodanowa w chorobie refluksowej przełyku
Choroba refluksowa przełyku (GERD) zgodnie z tzw. „definicją montrealską” to „zarzucanie wsteczne treści żołądkowej wywołujące dokuczliwe objawy i powikłania zdrowotne”. W praktyce oznacza to po prostu, że kwaśna treść żołądka cofa się do przełyku powodując uczucie pieczenia, odruchy kaszlu i fizyczne uszkodzenia śluzówki. Sporadyczne objawy choroby mogą dotyczyć nawet połowy Polaków, a około 5 - 10% mieszkańców naszego kraju boryka się z nimi codziennie.

Leczenie żywieniowe ma charakter pomocniczy i zwłaszcza w wypadku osób otyłych i z nadwagą przynieść może wyraźną poprawę. Grupa amerykańskich naukowców (Austin i wsp.) postanowiła sprawdzić wpływ diety bardzo niskowęglowodanowej (spożycie węglowodanów poniżej 20g na dobę) na przebieg choroby refluksowej żołądka. W badaniu wzięło udział osiem otyłych osób ze zdiagnozowanym GERD. Próba trwała 6 dni i już w tym krótkim okresie czasu zaobserwowano bardzo istotne zmiany. Autorzy stwierdzili, że dieta o bardzo niskiej zawartości węglowodanów zastosowana w wypadku osób otyłych z chorobą refluksową żołądka znacznie zmniejsza ekspozycję dystalnej części przełyku na działanie kwasu i łagodzi objawy typowe dla tej dolegliwości.

Jeśli borykasz się z refluksem przełyku i zainteresowały Cię wyniki badań zaprezentowane w niniejszym artykule, to pamiętaj by nie eksperymentować na własną rękę bez konsultacji z lekarzem lub dobrym dietetykiem. Diety niskowęglowodanowe są bezpieczne i skuteczne tylko wtedy, jeśli układane są przez specjalistów.

A very low-carbohydrate diet improves gastroesophageal reflux and its symptoms. Austin GL, Thiny MT, Westman EC, Yancy WS Jr, Shaheen NJ.