Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dieta paleo – zasady, efekty, jadłospis

Dieta paleo – zasady, efekty, jadłospis
W dzisiejszych czasach można odnaleźć wiele różnych sposobów odżywiania, zaczynając od leczniczych głodówek, diet wysokobiałkowych, tych dostarczających główną energię z tłuszczy zamiast węglowodanów, okien żywnościowych i wiele, wiele innych. Potencjalna osoba pragnąca zmienić swoje nawyki żywieniowe ma tak duży wybór, że decyzja może nie należeć do najłatwiejszych. Jednak, a co w przypadku gdy na myśl przychodzi dieta naszych pierwotnych praprzodków?

Na czym polega dieta paleo?

Dieta paleo nazywana inaczej dietą paleolityczną swoją nazwę zawdzięcza od sposobu odżywiania naszych praprzodków żyjących w epoce kamiennej. Swoją ideologię opiera o spożywanie produktów pochodzenia naturalnego oraz wykluczenie z menu wszelkiej żywności wysokoprzetworzonej. Pierwsza wzmianka o diecie paleo pojawiła się w latach 80. ubiegłego wieku, a jej autorem był amerykański badacz Loren Cardain. Natchnieniem do opracowania jadłospisu wzorowanego na człowieku prehistorycznym był współczesny tryb życia i postęp chorób cywilizacyjnych, z którymi nie musieli borykać się nasi praprzodkowie. W porównaniu z poprzednimi epokami dzisiejszy sposób odżywiania diametralni różni się od wcześniejszych. Produkty obecnie dostępne należą do pokarmów wysokoprzetworzonych i zawierają duże ilości soli, cukru i niezdrowych tłuszczy.

Dieta paleo - zasady

Zasady diety paleoTylko co tak naprawdę kryje za sobą dieta wzorowana na paleolitycznych jaskiniowcach i wojownikach? Nasi praprzodkowie żywili się pokarmami, które sami zdobyli - upolowali, złapali bądź zebrali. Do takich produktów możemy zaliczyć m.in. mięso, ryby, owoce, warzywa, kiełki, jaja, grzyby itp. W menu dominuje białko oraz tłuszcze, tym samym przydzielając dietę paleo do diet niskowęglowodanowych. Na pierwszym miejscu w jadłospisie powinno być mięso, najlepiej chude lub dziczyznę. Razem produktów pochodzenia zwierzęcego powinno być 50% dziennego zapotrzebowania. Na pozostałą część powinny składać się warzywa, owoce i orzechy, ale tylko z pochodzenia niskoskrobiowego. Pokarmy najlepiej pozyskiwać, w miarę możliwości, z zasobów naturalnych: ryby dzikie, a nie hodowlane, mięso ze sprawdzonego pochodzenia, natomiast warzywa i owoce z upraw ekologicznych. Tłuszcze dozwolone w diecie paleo to: olej kokosowy, lniany, oliwa, oleje z orzechów i pestek tłoczonych na zimno, masło. Produkty, których nie można stosować we wspomnianym menu to: produkty zbożowe, nabiał, rośliny strączkowe i warzywa skrobiowe (ziemniaki, dynia, bataty). Ponadto, wszelka przetworzona żywność i cukry są zabronione. 

Dieta paleo - przykładowe posiłki

Jadłospis w diecie paleo wzorowany jest na żywności ludzi z epoki paleolitycznej, czyli produkty, które sami zdobywali poprzez upolowanie, złapanie bądź zebranie. W menu nie można stosować produktów przetworzonych i cukrów. 

Jadłospis - dzień 1

  • śniadanie: jaja na miękko z pieczarkami i papryką
  • II śniadanie: sok z marchewki i szpinaku
  • obiad: wątróbka duszona z gruszką i kiszoną kapustą
  • kolacja: szaszłyki z kurczaka, boczku i ananasa

Jadłospis - dzień 2

  • śniadanie: sałatka z tuńczyka, oliwek, rukoli i pomidorków koktajlowych
  • II śniadanie: garść orzechów nerkowców i jabłko
  • obiad: grillowany łosoś z brokułami i oliwkami
  • kolacja: chuda kiełbasa z dziczyzną i suszonymi pomidorami

Jadłospis - dzień 3

  • śniadanie: omlet ze szpinakiem i mięsem mielonym wołowym
  • II śniadanie: sok z selera naciowego, jarmużu i jagód
  • obiad: klopsiki z jagnięciny z puree z selera
  • kolacja: suszona wołowina z gruszką i brokułem

Jadłospis - dzień 4

  • śniadanie: sałatka z jabłka, marchewki i pietruszki
  • II śniadanie: jajecznica na pomidorach, bazylia i cebula
  • obiad: makrela pieczona na maśle klarowanym z marchewką
  • kolacja: krem z groszku na rosole

Jadłospis - dzień 5

  • śniadanie: chuda kiełbasa z dzika z pomidorem
  • II śniadanie: sałatka z tuńczyka z cebulą, szpinakiem i groszkiem
  • obiad: karkówka na ostro z brokułem
  • kolacja: krewetki duszone na maśle klarowanym z czosnkiem

Jadłospis - dzień 6

  • śniadanie: chuda wołowina w suszonych pomidorach
  • II śniadanie: sok z marchewki, selera naciowego i gruszki
  • obiad: pierś z indyka gotowana na parze ze szparagami
  • kolacja: frytki z selera naciowego i łosoś 

Jadłospis - dzień 7

  • śniadanie: awokado faszerowane krewetkami
  • II śniadanie: pieczone jabłko z orzechami
  • obiad: faszerowany królik marchewką i selerem
  • kolacja: jajecznica z papryką i pieczarkami

Dieta paleo - wady i zalety 

Dieta paleo odzwierciedla sposób żywienia naszych praprzodków. Zastosowanie takiej formy odżywiania powinno być wcześniej skonsultowane z lekarzem bądź innym specjalista. W poniższej tabeli zestawiono wady i zalety wiążące się z dietą paleo.
 

Wady

Zalety

nadmiar białka w diecie może obciążyć pracę wątroby i nerek

wykluczenie z diety cukrów rafinowanych

nadmiar ryb w diecie może doprowadzić do zatrucia metalami ciężkimi (np. rtęć)

niespożywanie żywności wysokoprzetworzonej

występowanie nasilonej ketozy

mniejsza ilość soli w produktach

niedobór składników mineralnych 

ograniczenie tłuszczy rafinowanych

Twoje zdanie na temat diety paleo - jakie jest? Napisz w komentarzu!

Dieta paleo - efekty jakich możemy się spodziewać

Efekty, jakie przewidziane są dla diety paleo to m.in. zmniejszenie objętości żołądka, utrata nadmiaru tkanki tłuszczowej, niższy i stabilniejszy poziom cukru we krwi oraz pozbycie się napadów wilczego głodu. Wynika to z faktu ograniczenia spożycia żywności wysokoprzetworzonej, węglowodanów rafinowanych i skrobi - dlatego też u osób stosujących dietę może skutkować utratą wagi. Z drugiej strony spożycie sporych ilości czerwonego mięsa, jakie wiąże się ze wspomnianą dietą, może przyczynić się do zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych. Co więcej, nie sposób wspomnieć o niedoborach witamin i minerałów, jakie wiążą się z ograniczeniem sporej ilości produktów - wykluczenie nabiału z diety może wiązać się m.in. z niedoborem wapnia.

Tymczasem po co tracić czas na sprawdzanie wszelkich wymyślnych diet, skoro możemy skorzystać ze zróżnicowanego, w pełni zbilansowanego planu dietetycznego ułożonego przez naszych dietetyków. Zapoznaj się z ofertą pod tym adresem: https://potreningu.pl/plan 

Czy warto przejść na dietę paleo?

Dieta paleo należy do dosyć kontrowersyjnych diet. Z jednej strony menu bazuje na produktach nieprzetworzonych, dostarczając większą ilość witamin i minerałów, tym samym nie zawierają niepotrzebnych konserwantów, tłuszczów, sodu i innych dodatków. Taki jadłospis posiada ograniczoną ilość skrobi i rafinowanych węglowodanów, dlatego też może wystąpić u osoby praktykującej dietę spadek wagi. Wspomniane menu wydaje się dobrym rozwiązaniem dla osób zmagających się z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu II. Jednak patrząc na drugą stronę medalu, dieta paleo zawiera duże ilości mięsa, w tym czerwonego, dlatego też budzi ona kontrowersje. Dietetycy ostrzegają, iż spożycie czerwonego mięsa w dużych ilościach, może powodować zwiększone ryzyko nowotworów. Ponadto, produkty z upraw ekologicznych są znacznie droższe niż te z normalnych upraw. 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.