Gdyby przyjrzeć się modelowym dietom sportowym, łatwo zauważyć, że głównym źródłem węglowodanów jest w nich zazwyczaj ryż. Choć od dzieciństwa karmieni jesteśmy kanapkami i ziemniakami, to założenia dotyczące komponowania jadłospisu osób aktywnych sugerują, aby ograniczyć lub nawet wykluczyć pieczywo. Topowi kulturyści zazwyczaj na obiad jedzą mięso z ryżem, ale nierzadko podwieczorek czy drugie śniadanie wygląda bliźniaczo podobnie.
Czy ryż faktycznie ma jakieś specjalne właściwości, czy to tylko niczym nieuzasadniona moda?
Ryż, podobnie jak pieczywo czy makaron jest źródłem węglowodanów złożonych – czyli skrobi. Po rozłożeniu przez enzymy trawienne z przewodu pokarmowego cukry przenikaj do ustroju gdzie wykorzystywane są albo jako paliwo na potrzeby bieżące bądź też odkładane są w postaci glikogenu lub – tłuszczu. Ryż zawiera trochę więcej węglowodanów i trochę mniej białka i tłuszczu niż makaron czy pieczywo, ale biorąc pod uwagę zawartość wyżej wymienionych makroskładników można uznać, że produkty te mogą być stosowane zamiennie.
Przewaga ryżu nad innymi produktami pochodzenia zbożowego
Jednak gdyby zastanowić się głębiej, okazałoby się, że ryż ma pewną przewagę nad innymi produktami zbożowego pochodzenia. Przede wszystkim ubogi jest w substancje antyodżywcze, które naturalnie występują w żywności i wykazują (najczęściej pośrednio) niepożądany wpływ na nasz organizm. Pieczywo, w tym razowe, podobnie jak makaron – również ten otrzymany mąki z pełnego przemiału, dostarczają substancji mogących utrudniać przyswajanie niektórych związków mineralnych oraz wywoływać niepożądaną odpowiedź ze strony naszego układu odpornościowego.
Wysoka aktywność fizyczna zwiększa zapotrzebowanie na energię, przez co sportowcy muszą po prostu jeść więcej niż „zwykli śmiertelnicy”. Zwiększone spożycie produktów zbożowych będących źródłem węglowodanów niestety często pociąga za sobą szereg niechcianych objawów takich jak wzdęcia, gazy, nieraz biegunki. Najwięcej problemu stwarza zazwyczaj wysoki udział razowego pieczywa w diecie, również jednak makarony czy płatki owsiane są przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości. Ryż wydaje się być najlepiej tolerowanym źródłem skrobi spośród wszystkich produktów zbożowych. Warto by pamiętały o tym osoby, z „wrażliwymi jelitami”.
Podsumowanie
Jak więc widać, ryż posiada szereg ciekawych właściwości albo mówiąc inaczej: pozbawiony jest wielu wad innych produktów zbożowych. Stąd też zapewne tak wysoka jego popularność wśród sportowców i osób aktywnych fizycznie.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.