Jak wygląda dynia każdy wie, ale jak smakuje – wiedzą tylko nieliczni, gdyż we współczesnych jadłospisach dania z dynią w roli głównej są rzadkością. A szkoda, bo to nie tylko dekoracyjne warzywo, ale i całkiem wartościowe i smaczne, zawierające m.in. magnez, wapń, żelazo, witaminę E, beta karoten, a także znaczne ilości błonnika.
Dynia a zdrowie
Liczne wyniki badań naukowych wskazują, że dynia posiada korzystny wpływ na gospodarkę insulinową i normalizuje glikemię. Przypuszcza się, że wybrane związki aktywne zawarte w miąższu promują regenerację uszkodzonych komórek trzustki, odpowiedzialnych za produkowanie insuliny. Regulacja poziomu glukozy we krwi jest kwestią niezmiernie ważną w przypadku osób chorych na cukrzyce, w przypadku profilaktyki nadwagi i otyłości jak i walki z tymi przypadłościami. Dynią zainteresować powinny się także panie, u których zdiagnozowano zespół policystycznych jajników, gdyż warzywo to stanowi źródło cennego dla nich D-chiroinositolu.
Poniżej przedstawiam wypróbowane przepisy na dania z dyni. Jeżeli nigdy nie jadłeś tego warzywa, zachęcam do kulinarnych eksperymentów.
Zapiekanka z dyni i mięsa mielonego
Około 700 gram dyni, po obraniu ze skóry i pokrojeniu w niewielkie plasterki należy delikatnie podsmażyć na patelni z niewielką ilością tłuszczu, przyprawiając pieprzem, solą i szczyptą gałki muszkatołowej. Po około 5 minutach dynię należy zdjąć z patelni i na patelnię włożyć drobno pokrojoną cebulę oraz 1-2 ząbki czosnku. Po zeszkleniu się cebuli dodać należy świeżo zmielone mięso – najlepiej pół na pół mięso z piersi z kurczaka i mięso z chudej szynki wieprzowej. Mięso na patelni przyprawiamy zmieloną papryką i bazylią, a także dodajemy 1-2 łyżki koncentratu pomidorowego. Mięso należy dusić pod przykryciem około 10 minut. Na dnie naczynia żaroodpornego układamy kolejno: warstwę dyni posmarowaną niewielką ilością jogurtu naturalnego, na niej mięso, później dynię itd. Na wierzchu można położyć kilka plasterków odtłuszczonej mozzarelli. Zapiekankę piec należy w temp. 180 stopni przez około 20-25 minut.
Pieczarkowy kurczak z kremem z dyni
Filet z kurczaka należy natrzeć ulubionymi przyprawami i przełożyć do naczynia żaroodpornego, a następnie dodać pokrojone w plasterki pieczarki. Tak przygotowanego kurczaka pieczemy w temp. 180 stopni przez około 20-25 minut. W międzyczasie należy przygotować sos z dyni. Na głębokiej patelni podsmażyć drobno posiekaną cebulę i czosnek, a następnie dodać około 1 szklankę obranej i pokrojonej w kostkę dyni. Całość podsmażamy, a następnie dusimy przez około 15 minut wraz z dodatkiem pomidorów z puszki (2-3 łyżek). Na koniec potrawę należy przyprawić szczyptą soli, pieprzu, imbirem oraz odrobiną curry.
Zupa krem z dyni
Mięso z piersi z kurczaka ( 1 podwójny filet) należy zalać wodą (około 300 – 500 ml) i zagotować wraz z dodatkiem warzyw: kawałka selera, 2-3 marchewek oraz z dynią w ilości około 0,5 kg. Oczywiście najpierw dynię trzeba umyć, obrać i pokroić na mniejsze kawałki. Całość należy gotować przez około 20- 25 minut, a następnie wyłowić mięso, a warzywa zmiksować z dodatkiem 2-3 łyżek jogurtu naturalnego i przypraw, takich jak sól, pieprz i papryka ostra, gałka muszkatołowa. Podawać z mięsem drobno pokrojonym w kostkę oraz ulubioną zieleniną (np. natką pietruszki).
Podsumowanie
Zachęcam wszystkich do poszukiwania nowych smaków i wzbogacania dotychczasowych przepisów kulinarnych warzywami, których nie mieliśmy jeszcze okazji spróbować, zwłaszcza jeżeli dostępne są tylko sezonowo.. Nie należy bać się nowości, warto doskonalić i rozwijać swój warsztat kulinarny, bo zdrowy jadłospis, to przede wszystkim urozmaicony jadłospis.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.