Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Grelina – czy to dzięki niej zwiększamy wagę?

Grelina – czy to dzięki niej zwiększamy wagę?
Grelina jest nazywana hormonem głodu, jednak może powodować również uwalnianie hormonu wzrostu z przysadki mózgowej. Ta cecha sprawiła, iż na nielegalnym rynku pojawiły się GHRP, czyli grupa syntetycznych peptydów, analogów greliny, uwalniających ludzki hormon wzrostu. Tego rodzaju rozwiązania bywają nazywane „hormonem wzrostu dla ubogich”, mimo iż niekoniecznie są znacznie tańsze.

Na co wpływa grelina poza uwalnianiem hormonu wzrostu?

  • Grelina reguluje homeostazę glukozy poprzez hamowanie wydzielania insuliny i regulację glukoneogenezy (procesu wytwarzania glukozy np. z tłuszczów, mleczanów powstających w trakcie wysiłku, katabolizmu białek) oraz glikogenolizy (rozpadu energii składowanej w postaci glikogenu, specjalnej formy glukozy np. w mięśniach i wątrobie).
  • Grelina ma wpływ na zmniejszenie termogenezy, przez co reguluje wydatek energetyczny.
  • Zwiększa szansę przeżycia zawału mięśnia sercowego poprzez zmniejszenie aktywności nerwów współczulnych.
  • Zapobiega atrofii mięśni poprzez indukowanie różnicowania i fuzji mięśni.
  • Reguluje tworzenie kości i metabolizm poprzez modulowanie proliferacji i różnicowania osteoblastów (komórek kościotwórczych).

Podsumowując

Oprócz wpływu greliny na apetyt i regulację otyłości, szlaki sygnałowe związane z greliną odgrywają również kluczową rolę w homeostazie glukozy i energii, ochronie serca, przeciwdziałaniu zaniku mięśni i metabolizmie kości.

Stężenie greliny a przyrost masy ciała w anoreksji

Naukowcy chcieli zbadać związek między wyjściowym stężeniem greliny a przyszłą zmianą masy ciała u osób z jadłowstrętem psychicznym. Badanie przeprowadzono między 1 kwietnia 2014 r. a 31 marca 2020 r. w Stanach Zjednoczonych. Dziewczęta i kobiety w wieku od 10 do 22 lat rekrutowano z aglomeracji Bostonu z lokalnych i regionalnych ośrodków terapeutycznych.

Wyniki eksperymentu naukowego

  • Uwzględniono 35 dziewcząt i młodych kobiet z jadłowstrętem psychicznym i 33 z grupy kontrolnej,
  • Wyjściowo dziewczęta i młode kobiety z jadłowstrętem psychicznym były nieco starsze i charakteryzowały się wyższym stężeniem greliny, w porównaniu ze zdrowymi osobami.
  • Podwyższone stężenia greliny ponad dwukrotnie zwiększały szansę na przyrost masy ciała.

Podsumowanie

Wyniki cytowanego badania sugerują, że podwyższone stężenia greliny zwiększają szansę na przyrost masy ciała przy jadłowstręcie psychicznym. Co jest zaskakujące, ponieważ niekoniecznie grelinę wiąże się z przyrostem masy ciała (poza zastosowaniami dopingowymi różnych jej mimikerów).

Mimo że dożylne podawanie greliny zwiększa przyjmowanie pokarmu w krótkim okresie, wzrost stężenia endogennej (wytwarzanej w ustroju) greliny nie był związany z przyrostem masy ciała u ludzi, z wyjątkiem niemowląt, które były wyjątkowo małe, jak na okres ciąży, w którym się urodziły.

Źródła: Youngjung R. Kim i in. Association Between Ghrelin and Body Weight Trajectory in Individuals With Anorexia Nervosa https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2802754 Geetali Pradhan i in. Ghrelin: much more than a hunger hormone https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24100676

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.