Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak nauczyć się nie ulegać pokusom na coś słodkiego?

Uzależnienie od słodkich pokarmów bywa czasem trudne do zwalczenia – zwłaszcza jeśli do tej pory ciastka, ciasteczka i batoniki regularnie pojawiały się w codziennym menu. Słabość do słodyczy sprawia także, iż wiele planów ukierunkowanych na poprawę estetyki sylwetki bardzo szybko kończy się niepowodzeniem. Tymczasem z uzależnieniem od tego typu pokarmów można sobie poradzić, trzeba jednak zacząć działać wielokierunkowo. Oczywiście nie ma jednego słusznego i zawsze skutecznego sposobu by z tą przypadłością sobie poradzić, jednak podjęcie niektórych działań wyraźnie zwiększa szanse powodzenia w tej trudnej walce.

Zbilansuj swój jadłospis

Nasz organizm nie lubi jak się mu coś „zabiera”, o wiele chętniej natomiast zgadza się na rozmaite „wymiany”. Tak wiec wyrzucenie „śmieci” z jadłospisu powinno się wiązać z reorganizacją dotychczasowego sposobu odżywiania, która może polegać na uzupełnieniu diety w smaczne i zarazem wartościowe pokarmy. Być może wydaje się to nieprawdopodobne, ale zwiększenie spożycia pokarmów takich jak ryby morskie, świeże mięso, nieprażone orzechy, świeże owoce i warzywa może doprowadzić nagle do tego, że łatwiej nam będzie odmówić sobie cukierków, batoników i ciastek. Jedz regularnie, nie głodź się, staraj się by każdy posiłek zawierał źródło pełno wartościowego białka. To się po prostu sprawdza.

Co z oczu to i z serca

Nie wystawiaj się na pokusy i nie chomikuj zapasów. Dzięki temu, gdy nawet najdzie Cię ochota na coś słodkiego, lenistwo prawdopodobnie weźmie górę i nie pojedziesz do sklepu tylko po to by kupić sobie batonika. Człowiek z natury wybiera rozwiązania wymagające mniejszych nakładów energii… Warto z tego zrobić praktyczny użytek i wykorzystać do walki ze „słodkim nałogiem”.

Jedz świadomie

Znaczna ilość cukrów rafinowanych pochłanianych przez nas wciągu dnia, umyka naszej uwadze. Nie do końca zdajemy sobie sprawę z faktu, że składnik ten występuje nie tylko w słodyczach, ale i innych produktach żywnościowych, nawet tych uznawanych za zdrowe i pożądane w codziennym jadłospisie. Najlepszymi przykładami są: pieczywo, produkty śniadaniowe, soki i napoje owocowe, owocowy nabiał, niektóre wędliny, dania typu instant, itd. Dodatkowo wiele przekąsek zjadamy, nie do końca zdając sobie z tego sprawę – oglądając telewizję, biegnąc na spotkanie czy wracając z pracy. Dlatego też, po pierwsze: należy uważnie lustrować etykiety i skład spożywanych produktów, a po drugie: większą uwagę przykładać do samego aktu spożywania posiłków. Celebrowanie spożywanych dań, jedzenie przy stole z rodziną lub znajomymi zamiast przed telewizorem czy komputerem pomoże uporać Ci się z uzależnieniem od słodyczy.

Uwzględnij regularną aktywność fizyczną w tygodniowym planie zajęć

Endorfiny wydzielane podczas wysiłku fizycznego nie dość, że pozytywnie wpłyną na Twoje samopoczucie, poczucie własnej atrakcyjności oraz pomogą rozładować stres, to jeszcze dodatkowo ułatwią dokonywanie zdrowych wyborów żywieniowych. Warto o tym pamiętać i… iść na zakupy spożywcze właśnie po wykonaniu dobrego treningu. Badania pokazują, że to najlepszy moment na udanie się do sklepu. Przez pewien czas po wysiłku fizycznym nasz umysł pracuje w „trybie fit” a nam łatwej jest odmówić sobie rozmaitych, kulinarnych pokus.

Pracuj nad sposobem myślenia

Pogrążanie się w rozpaczy ze względu na konieczność zrezygnowania z ukochanych ciastek z marmoladą wybitnie nie sprzyja skutecznemu zwalczaniu słodkich pokus. Koncentruj się na korzyściach związanych z rezygnacją z wysokocukrowych przekąsek. Specjaliści przekonują również, że można sobie pomagać niekonwencjonalnymi metodami, zmieniającymi sposób myślenia. Jedną z takich niecodziennych metod jest tworzenie własnego „arcywroga”. Okazuje się, iż ludzie pracują ciężej i wydajniej nad osiągnięciem sukcesu jeśli posiadają jasno określonego wroga. Im konkretniej opisany wróg – tym lepiej. W tym przypadku są to słodycze – możesz je sobie wizualizować jako podstępnego nieprzyjaciela, który z jednej strony kusi przyjemnymi doznaniami a z drugiej strony zapycha Twoje naczynia krwionośne, sprawia iż robisz się coraz grubszy i coraz bardziej nieszczęśliwy. Niby niewinne ciasteczko, a tak wiele szkód może uczynić … 

Podsumowanie

Rezygnacja z codziennego podjadania słodkich przekąsek to słuszny krok w stronę poprawy zdrowia i estetyki sylwetki. Aby nie polec w zmaganiach z trudnym przeciwnikiem warto uzbroić się w cierpliwość i nie wystawiać się na niepotrzebne pokusy. Należy także pamiętać o podstawach i właściwie zbilansowanym jadłospisie. Działając racjonalnie i konsekwentnie zwiększasz swoje szanse na powodzenie.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.