IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak powstrzymać się przed podjadaniem, gdy dopada nas stres?

Jak powstrzymać się przed podjadaniem, gdy dopada nas stres?
Największa ochota na jedzenie wysokokalorycznych, słodkich i tłustych potraw pojawia się w naszym najsłabszym momencie emocjonalnym. Często sięgamy po jedzenie w obliczu problemów, stresu lub znudzenia. Jedzenie emocjonalne pozwala nam na chwilę stłumić lub uspokoić negatywne emocje, takie jak stres, złość, strach, nuda, smutek czy samotność.

Niezależnie od emocji, które prowadzą do nieplanowanej konsumpcji, efekt jest zawsze taki sam. Nasze samopoczucie szybko załamuje się, negatywne emocje powracają i dochodzi do tego poczucie winy z powodu objadania się. Aby powstrzymać emocjonalne jedzenie, spróbuj wprowadzić w życie poniższe wskazówki.

Prowadź dziennik

Zapisuj, co jesz, ile jesz, kiedy jesz oraz jak się czujesz, kiedy jesz i po jedzeniu. Z biegiem czasu zauważysz wzorce ujawniające związek między Twoim nastrojem a jedzeniem.

Spróbuj ujarzmić swój stres

Jeśli stres przyczynia się do emocjonalnego odżywiania, wypróbuj techniki radzenia sobie ze stresem, takie jak joga, medytacja czy techniki oddychania. Rozważ suplementacje adaptogenami

Przeprowadź kontrolę głodu

Czy twój głód jest fizyczny, czy emocjonalny? Jeśli jadłeś zaledwie kilka godzin temu i nie masz burczącego żołądka, prawdopodobnie nie jesteś głodny. Daj sobie czas, aby ochota na jedzenie minęła.

Walcz z nudą

Zamiast podjadać, gdy nie jesteś głodny, zajmij się czymś - idź na spacer, pobaw się z kotem, posłuchaj muzyki, poczytaj, pograj lub zadzwoń do znajomego.

Pozbądź się pokus

Nie trzymaj w domu przekąsek, którym trudno się oprzeć. Kiedy poczujesz się zły lub przygnębiony, nie wychodź do sklepu spożywczego, dopóki nie zapanujesz nad emocjami. To wydaje się oczywiste: "nie masz, nie zjesz!"

Wybieraj zdrowe przekąski

Jeśli czujesz chęć zjedzenia czegoś między posiłkami, wybierz zdrową przekąskę, świeże owoce, warzywa, orzechy. Jeśli potrzebujesz czegoś słodkiego, to niech to będą łakocie bez dodatku cukru.

Podsumowanie

Jedzenie pełni funkcję fizjologiczną organizmu, dostarcza nam energii i utrzymuje nasze ciało przy życiu. Wraz z rosnącą liczbą dostępnych produktów o wysokim stopniu przetworzenia oraz nieustannym stresem dnia codziennego jesteśmy narażeni na częstsze objadanie się, nawet kiedy nie jesteśmy głodni. Niestety zwykle skutkuje to przybieranie na wadze, problemami ze skórą oraz zdrowiem.

Warto przyjrzeć się temu bliżej, a kiedy nie potrafisz poradzić sobie ze stresem, warto sięgnąć po pomoc specjalisty.

Źródła: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/weight-loss/in-depth/weight-loss/art-20047342

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.