Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak przygotować zdrowy i smaczny obiad w diecie redukcyjnej?

Jak przygotować zdrowy i smaczny obiad w diecie redukcyjnej?
Obiad w wielu tradycjach to główny posiłek w ciągu dnia, często spożywany w godzinach popołudniowych, obserwuje się jednak tendencję do przesuwania pory jego konsumowania do godzin wczesnowieczornych. Najbardziej charakterystyczne i przez wielu niezwykle lubiane polskie danie obiadowe to prawdopodobnie rosół i kotlet schabowy z ziemniakami, co niekoniecznie optymalnie wpisuje się w jadłospis ukierunkowany na pozbywanie się zbędnej tkanki tłuszczowej.

Wiele mówi się na temat śniadań, często zwraca się też uwagę na kolacje, natomiast obiad wydaje się posiłkiem oczywistym, niewzbudzającym żadnych kontrowersji. Okazuje się jednak, że również podczas komponowania i przygotowywania tego posiłku popełnić można kilka istotnych gaf, które odbijać się będą na skuteczności realizowanego planu. O czym warto pamiętać podczas przyrządzania i konsumowania obiadu, by był on zdrowy oraz oczywiście przyjazny dla sylwetki?

Zwróć uwagę na sposób przygotowania

Wartość odżywcza posiłku uzależniona jest nie tylko od rodzaju surowców, których użyjemy do jego przygotowania. W dużej mierze zależy również od metody obróbki kulinarnej. Choć za najbardziej smakowite uchodzą dania smażone (często na głębokim oleju) i panierowane, to warto mieć na uwadze, iż niekoniecznie są one przyjazne dla zdrowia (zwłaszcza przewodu pokarmowego) i sylwetki. Długotrwałe smażenie lepiej jest zamienić na gotowanie, gotowanie na parze, duszenie, grillowanie (ale bez zwęglania posiłku i jego części) lub ewentualnie pieczenie. Jeżeli uwzględnimy dania smażone, to należy pamiętać o tym, by było to smażenie krótkotrwałe, a także uwzględnić odpowiedni rodzaj tłuszczu. Najlepsze opcje to: masło klarowane, olej kokosowy lub oliwa z oliwek. Nie nadają się natomiast do tego typu obróbki cieplnej oleje słonecznikowy czy lniany, a także z pestek winogron.

Obiad powinien być satysfakcjonujący

Spożycie warzyw z ryżem czy makronem może być smaczną przystawką, jednakże po spożyciu tego typu dania nie dość, iż nie poczujemy satysfakcji, to jeszcze dość szybko zrobimy się głodni. Aby posiłek był sycący warto uwzględnić mięsa (poddane właściwej obróbce termicznej) lub inne źródła pełnowartościowych protein (np. ryby). Sycące są również produkty pełnoziarniste (ryże, makarony), a także jaja oraz nabiał. Pewne znaczenie posiada również konsystencja – produkty zmiksowane mogą być znacznie bardziej sycące niż danie w formie wyjściowej. Dobrze jest zatem pomyśleć o zupach kremach czy sosach do mięs powstałych ze zmiksowanych warzyw. Aby posiłek był satysfakcjonujący pod względem smaku, obiadu nie należy zupełnie odtłuszczać, co jest dość popularnym trendem w dietach ukierunkowanych na redukowanie tkanki tłuszczowej. Tłuszcz oprócz tego, iż jest niezbędnym składnikiem odżywczym, to dodatkowo jest nośnikiem smaku. Posiłek zupełnie go pozbawiony jest niesmaczny, suchy i jałowy.

Pamiętaj, iż je się również oczami

Niezależnie od tego, jakie danie na obiad zaserwujemy, niemałe znaczenie posiada sposób jego podania. Szarobure papki zjedzone w nieposprzątanej kuchni, nie będą smakować najlepiej. W odróżnieniu od potraw podanych w sposób estetyczny, z dodatkiem kolorowych warzyw i dodatków. Dzięki tej odrobinie wysiłku włożonej w kompozycję i propozycję podania nawet najprostsze danie nabierze przyjemnego charakteru i będzie smakować po prostu znacznie lepiej.

Wybieraj produkty sezonowe

Najprostszym sposobem na uatrakcyjnienie, a tym samym urozmaicenie obiadu, jest uwzględnianie produktów sezonowych. Szczególne znaczenie mają tutaj warzywa, ale także owoce oraz zioła. W zależności od dostępności w sklepie można manipulować składem typowego obiadu, wpływając na jego smakowitość oraz wartość odżywczą. Zbyt monotonna dieta może z jednej strony zwiększyć ryzyko występowania niedoborów składników pokarmowych, a poza tym okazać się może trudna do utrzymania w praktyce.

Pomyśl o deserze

Wielu osobom wydaje się, że posiłki w diecie redukcyjnej po prostu muszą być średnio smaczne – cel takiego dania sprowadzany bywa do efektywności w pozbywaniu się zbędnej tkanki tłuszczowej. Tymczasem, choć może wydać się to nieprawdopodobne – w diecie redukcyjnej jest miejsce na deser, który tradycyjnie spożywany bywa właśnie po obiedzie. Należy jednak pamiętać, aby przygotować go ze składników najwyższej jakości. Najlepiej sprawdzają się owoce – zwłaszcza jagodowe i cytrusy, a także przygotowane na ich bazie słodkości, np. koktajle czy sorbety.

Podsumowanie

Obiad stanowi posiłek, podczas którego przygotowania również warto zachować należytą uwagę – zarówno względem doboru surowców, jak i sposobu ich kulinarnej obróbki. Oprócz wyżej wymienionych wskazówek należy pamiętać, aby posiłek był należycie dopasowany do dziennego bilansu kalorii oraz składników odżywczych.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.