IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak wprowadzić zdrowe nawyki i odżywianie w rodzinie?

Jak wprowadzić zdrowe nawyki i odżywianie w rodzinie?
Czy jesteś osobą, która stara się zdrowo odżywiać, ale ciężko Ci wciągnąć w to resztę swojej rodziny? Dla niektórych osób wdrożenie zdrowych nawyków może być utrudnione m.in. przez różne sytuacje losowe, napięty grafik w pracy, stres, a nawet kwestie budżetowe. Jeśli do tego dojdzie sprzeciw rodziny, wówczas można poczuć, że świat nie chce, żebyś jadł zdrowo. Być może powiesz, że żeby zdrowo jeść, nie musisz zmuszać do tego wszystkich dookoła. Nie chodzi tutaj o zmuszanie, ale przede wszystkim o troskę o ich zdrowie, ale również o własne siły i portfel.

Wcale nie jest łatwe robić kilka obiadów osobno, bo każdy chce czegoś innego. Poza tym bardziej ekonomiczne wydaje się robienie zakupów dla całej rodziny, która je mniej więcej to samo. Choć cała ta sytuacja może się wydawać przytłaczająca, to poczytaj, jak stopniowo możesz wdrażać zdrowe nawyki dla całej swojej rodziny. Jak przemycić zdrowe nawyki swojej rodzinie?

Zapomnij o perfekcjonizmie

Niezależnie co kreują media społecznościowe, uwierz, że nie ma czegoś takiego jak idealny sposób na odżywianie. Oznacza to, że Twoje posiłki nie muszą być drogie, skomplikowane i idealne. Narzucając rodzinie taką presję, z pewnością poniesiesz klęskę. Ludzie lubią prostotę, coś, co się szybko robi (szczególnie jeśli muszą to zrobić sami) i niewiele kosztuje. Bądź realistą i staraj się uczyć swoją rodzinę wybierać lepiej, co nie oznacza, że wszystkie te wybory muszą być zawsze idealne. Nie narzucaj presji ani sobie, ani rodzinie — pozwól czasami sięgnąć po coś niezdrowego.

Unikaj oznaczania pewnych produktów jako zakazanych

Wprowadzanie wielu restrykcji może powodować stres i napięcie. Wszyscy wiemy, że niektóre produkty są bardziej pożywne niż inne, ale określanie niektórych jako "zakazane" będzie sprzyjało wytwarzaniu niezdrowej relacji z jedzeniem.

Zamiast przyczepiać etykietki typu "zły", "nie wolno", "zakazany" staraj się określać je inaczej, np. te produkty możesz jeść codziennie, a te staraj się ograniczyć i chwytaj za nie tylko raz na jakiś czas. Jeśli coś nie jest zakazem, wówczas nie wzbudza tylu kontrowersji.

Niech planowanie posiłków będzie proste

Planowanie posiłków to świetna strategia dla oszczędności czasu i pieniędzy. Zakupy można wtedy zrobić raz lub dwa razy w tygodniu i kupić wtedy tylko to, co jest rzeczywiście potrzebne. Możesz mieć natomiast kłopot z wymyślaniem dań. Nie komplikuj sobie życia i nie wyszukuj wymyślnych przepisów. Zamiast tego wybierz kilka dań, które są proste i które możesz zrobić bez konieczności zerkania co chwilę do przepisu. Dzięki temu unikniesz stresu, który odbije się na całej rodzinie, a i nie będzie nudy na talerzu, bo dania będą rotowane. Warto też sprawdzić ofertę diet dla par lub rodziny ze wsparciem dietetyków PoTreningu.pl.

Zdrowe odżywianie poprawia samopoczucie

Niektórzy mogą myśleć, że zdrowe odżywianie służy przede wszystkim schudnięciu. A nie każdy czuje przecież taką potrzebę, prawda? Poza tym, jeśli masz dzieci, to może Ci zostać zarzucone, że próbujesz je odchudzać, czego się nie powinno robić (no, chyba że mamy skrajny przypadek, ale wtedy też z pewnością dieta jest pod kontrolą lekarza), ponieważ dzieci intensywnie rosną i się rozwijają.

Zamiast mówić o kaloryczności, ilości tłuszczu i cukru, skup się na innych zaletach zdrowego odżywiania np. na lepszym samopoczucie, zdrowiu, mniejszych dolegliwościach żołądkowych itp.

A co z dziećmi?

Możesz z nimi porozmawiać o kochaniu swojego ciała i traktowaniu go z życzliwością. Absolutnie do niczego nie zmuszaj, ale rozmawiaj, pokazuj, opowiadaj.

Zaplanuj czas na przygotowanie posiłku

Kiedy ktoś odpowiada na pytanie, dlaczego nie je zdrowo, wówczas najczęściej pada odpowiedź, że po prostu brakuje czasu na ich przygotowanie. Jeśli chcesz, żeby Twoja rodzina zdrowo się odżywiała, wówczas musisz uznać robienie posiłków za priorytet. W innym przypadku pójdą na łatwiznę i skończy się na zamówieniu jedzenia, kanapkach z byle czym, albo słodyczach.

Spójrz na swój harmonogram i "zaklep" sobie kilka dni w tygodniu na gotowanie. Sprawdzi się wówczas zrobienie danego posiłku na dwa dni. Przygotuj wtedy także zdrowe przekąski np. orzechy, owoce. Twoja rodzina będzie sięgać po to, co jest na wierzchu. Podsuwaj zatem to, co zdrowe.

Nie chcesz wszystkiego robić sam?

Zaangażuj rodzinę do pomocy! Poproś dzieci, żeby obrały ziemniaki, umyły warzywa i owoce. To nie są ani trudne zadania, ani mocno absorbujące, poza tym jest to także forma spędzania ze sobą czasu, poznawania smaków itp.

Zadbaj o zdrowe przekąski

Jak już wspomniałam, ludzie nie lubią się przemęczać i kiedy mają ochotę coś przekąsić, sięgają po to, co jest łatwo dostępne. Np. łatwiej rozpakować czekoladę niż zrobić sobie kanapkę. Podstaw zatem rodzince pod nos zdrowe przekąski. Wykorzystaj do tego warzywa, które pokrojone w słupki będą świetną opcją do podgryzania za każdym razem, gdy któryś z domowników będzie chciał sprawdzić, "czy działa światło w lodówce". Możesz też pokroić owoce, wysypać do miseczek pestki dyni i orzechy bez soli.

Zadbaj o wspólne posiłki

Wspólne jedzenie jako rodzina (bez telewizora w tle, bez smartfonów obok talerza) ma wiele zalet. Nie dość, że budujecie rodzinną więź, wspomagacie rozwój emocjonalny i społeczny, to jeszcze łatwiej jest wtedy zachęcać do zdrowych nawyków. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze jest możliwe zjedzenie wspólnego posiłku, ale staraj się o to dbać najczęściej, jak tylko się da.

Podsumowanie

Być może spodziewałeś/aś się porad typu zblenduj warzywa i dodaj do sosu, tak żeby się nikt nie zorientował. W zdrowych nawykach nie chodzi o to, żeby komuś coś wciskać na siłę, albo podstęp. Kreowanie ich to proces. Jest to edukacja, która ma prowadzić do samodzielnych wyborów, do świadomości tego, co jest zdrowe i dlaczego.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.