Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy kulturysta może być wegetarianinem lub weganinem?

Czy kulturysta może być wegetarianinem lub weganinem?
W ciągu ostatnich lat wzrasta zainteresowanie dietami roślinnymi. Nic dziwnego! Warzywa i większość owoców jest niskokaloryczna i dostarcza całą gamę witamin, minerałów oraz składników odżywczych, które pomagają utrzymać szczupłą sylwetkę i zdrowie. Dodatkowo wiele osób powołuje się na to, że spożywanie roślin jest lepsze dla środowiska. Nawet niektórzy sportowcy stosują diety roślinne — wegetariańskie lub nawet wegańskie.

Czy chęć jedzenia większej ilości produktów roślinnych oznacza unikanie jedzenia mięsa?

Cieszy przede wszystkim fakt, że coraz bardziej nacisk kładziony jest na jedzenie pokarmów roślinnych, a nie tylko na unikanie mięsa. Nie musisz całkowicie eliminować mięsa i produktów mlecznych, aby jeść więcej roślin. Wiele osób związanych ze sportem, zwłaszcza z kulturystyką, sceptycznie podchodzi do diet roślinnych ze względu na problem z dostarczeniem wystarczającej ilości pełnowartościowego białka potrzebnego do budowy mięśni.

  • Czy rzeczywiście dieta roślinna jest zbyt uboga w białko i może utrudniać budowę mięśni?
  • Czy jeśli twoim celem jest budowa mięśni wybór diety opartej na produktach roślinnych to dobry pomysł?
  • Czy ciężko będzie zbudować mięśnie, odżywiając się produktami roślinnymi?

Na szczęście stosowanie diety opartej na roślinach nie jest barierą dla rozwoju mięśni. Wielu sportowców i kulturystów jest wegetarianami lub weganami i nie ma problemów z efektywnością na treningach ani z rozwojem mięśni. Możemy znaleźć sporo produktów na bazie roślin, które są dobrym źródłem białka. Spożywając roślinne produkty o dużej zawartości białka i jedząc wystarczająco dużo kalorii, możesz komfortowo zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na białko. Jest to jednak zadanie trudniejsze niż w przypadku diety uwzględniającej produkty odzwierzęce.

Które produkty będą najlepszymi opcjami?

Fasola, soczewica, ciecierzyca, orzechy, nasiona i produkty pełnoziarniste są doskonałym źródłem białka roślinnego. Jedząc różnorodne pokarmy, możesz uzyskać wszystkie niezbędne aminokwasy, których twój organizm potrzebuje i których nie może samodzielnie wytworzyć. W większości pokarmów roślinnych brakuje jednego lub więcej niezbędnych aminokwasów. Dlatego tak ważne jest łączenie różnych produktów. Na przykład fasola i produkty pełnoziarniste nie są pełnowartościowymi źródłami białka, ale kiedy jesz oba, uzyskujesz wszystkie niezbędne aminokwasy. Nie martw się, nie musisz zawsze jeść ich w tym samym posiłku. Upewnij się, że uwzględniasz oba z nich, jak i różne inne roślinne źródłach białka w ciągu dnia.

Soja jest jednym z roślinnych źródeł białka, które zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy, dzięki czemu jest kompletnym białkiem. Dlatego weganie bardzo często uwzględniają soję w swoich posiłkach. Ze względów zdrowotnych najlepsza jest fermentowana soja, taka jak tempeh. Fermentacja ogranicza niektóre składniki soi, które teoretycznie mogą wpływać na tarczycę i zakłócać wchłanianie składników mineralnych. 

Tofu to inna popularna opcja. Nie jest co prawda sfermentowana, ale jest lepsza, niż wiele przetworzonych roślinnych alternatyw na rynku. Wiele hamburgerów wegetariańskich i innych wegetariańskich substytutów mięsa składa się z długiej listy przetworzonych składników.

Wybieraj źródła białka o jak najmniejszym stopniu przetworzenia. Sojowe parówki, wędliny i inne przetworzone produkty nie są dobrym rozwiązaniem.

Innym produktem roślinnym, który zawiera cały pakiet aminokwasów, jest komosa ryżowa tak zwana quinoa. Komosa jest także doskonałym źródłem witamin z grupy B, magnezu, żelaza, wapnia i przeciwutleniaczy. Jeśli eliminujesz ze swojej diety produkty odzwierzęce, koniecznie uwzględnij w menu quinoę.

Jakie ilości białka znajdują się w produktach roślinnych?

  • Najlepiej pod kątem zawartości białka wypada soja. W 100 g suchych ziaren soi znajduje się nieco ponad 34 g białka.
  • Fasola czerwona konserwowa – w 100 g znajdziemy 8,1 g białka.
  • Ciecierzyca sucha – w 100 g znajduje się 19.3 g białka.
  • Soczewica zielona – w 100 g znajduje się 24,2 g białka.
  • Komosa ryżowa – w 100 g dostarcza 14,8 g białka (białko to jest pełnowartościowe).

Źródłem białka roślinnego są również orzechy i nasiona:

  • 100 g migdałów /100 g pistacji – 20 g białka
  • 100 g orzechów włoskich – 16 g białka
  • 100 g orzeszków ziemnych – 13,7 g białka
  • 100 g nasion sezamu – 23,2 g białka
  • 100 g nasion słonecznika – 24,4 g białka

Warzywa są również przyzwoitym źródłem białka. Na przykład 200 g brokułów dostarcza 6 g białka. Jednak podobnie, jak większość produktów roślinnych nie zawiera pełnego zestawu niezbędnych aminokwasów. 

Roślinne białka a aminokwasy leucynowe i rozgałęzione

Mięso i nabiał to dobre źródło aminokwasów rozgałęzionych — leucyny, izoleucyny i waliny. Aminokwasy rozgałęzione odgrywają szczególną rolę w rozwoju i regeneracji mięśni. W rzeczywistości leucyna włącza krytyczny szlak wzrostu mięśni zwany szlakiem mTOR. W leucynę obfite są w szczególności takie produkty jak jaja, mięso i ryby. Wodorosty i soja są również dobrym źródłem leucyny. Mimo to dieta roślinna zazwyczaj nie jest wystarczająco bogata w leucynę.

Badanie przeprowadzone w 2015 roku wykazało, że sproszkowanie białko grochu jest tak samo skuteczne, jak suplement białek serwatkowych pod kątem zwiększania wielkości i siły mięśni. Jeśli eliminujesz większość produktów pochodzenia zwierzęcego, białko grochu będzie dobrym źródłem aminokwasów rozgałęzionych.

Podsumowanie

Możesz budować mięśnie na diecie roślinnej, ale musisz szczególne zadbać o właściwe skomponowanie diety, ilości dostarczonego białka i jego zróżnicowane źródła oraz całkowitą ilość kalorii. Ponieważ pokarmy roślinne mają stosunkowo niską kaloryczność, posiłki będą miały dużą objętość. 

Dobra wiadomość jest taka, że możesz jeść dużo i do syta. Należy jednak uważać na ilość błonnika. Łatwo bowiem przesadzić z jego podażą w diecie roślinnej. Błonnik jest zdrowy i potrzebny, jednak jego zbyt duża ilość może powodować problemy ze strony układu pokarmowego w tym wzdęcia, a także zaburzać prawidłowe wchłanianie składników odżywczych.

Nie zapominaj, że dieta wegetariańska lub wegańska może być równie niezdrowa, lub nawet bardziej niezdrowa, niż dieta zawierająca produkty odzwierzęce. Niektórzy wegetarianie i weganie jedzą głównie przetworzoną żywność. W końcu frytki i pieczywo, pizza z serem wegańskim, mogą być częścią diety wegetariańskiej, ale nie są to pokarmy zdrowe i dietetyczne. Tak więc, jeśli myślisz o przejściu na dietę roślinną, zadbaj o to, by składała się ona z produktów jak najmniej przetworzonych.

Diety oparte na roślinach często są niedoborowe w część składników odżywczych, w tym żelazo, witaminę B12, jod, wapń i witaminę D. Forma żelaza otrzymywana z pokarmów roślinnych, nazywana żelazem niehemowym, nie jest tak dobrze wchłaniana, jak żelazo hemowe z produktów zwierzęcych. Roślinne pokarmy również nie są źródłem witaminy B12, więc jeśli rezygnujesz z mięsa i produktów mlecznych, pomyśl koniecznie o odpowiedniej suplementacji.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.