Zioła to niesamowicie aromatyczny element każdej kuchni. Dodają smaku i zapachu każdej potrawie. Większość z nich kupisz w sklepie, ale nie ma to jak własne zioła! Zobacz, które z powodzeniem możesz hodować we własnym domu.
Bazylia
Aromatyczna bazylia jest ulubienicą wielu ludzi. Znakomicie wzbogaca smak i aromat wielu potraw. Jest to jednoroczna roślina, która lubi ciepłe powietrze, zatem dobrze się czuje w miejscu, na które padają promienie słoneczne. Bazylia od dawna była wykorzystywana w medycynie jako środek na nudności i ukąszenia komarów. Ponadto ma korzystny wpływ na nasze zdrowie psychiczne, poprawia także poziom cukru, cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Obniża ciśnienie krwi i zapobiega niektórym nowotworom.
Mięta
Mięta jest łatwym w uprawie ziołem. Potrzebuje nieco chłodnej przestrzeni i jasnego bezpośredniego światła. Oprócz bogatego, orzeźwiającego smaku i aromatu, mięta wpływa korzystnie na zdrowie układu pokarmowego, lepsze funkcjonowanie mózgu, a także dba o naszą jamę ustną.
Szczypiorek
Szczypiorek to podstawa polskiej kuchni. Jest nieco pikantny, ale nie tak jak cebula czy czosnek. Najlepiej go trzymać na parapecie, na który pada słońce, ponieważ bardzo lubi światło i ciepło. Szczypiorek zawiera cholinę i kwas foliowy, które są powiązane z poprawą funkcji pamięci. Ponadto może on zmniejszać stany zapalne i poprawiać zdrowie serca.
Oregano
Aromatyczne i ziemiste oregano jest lekko gorzkie, ale dodaje głębi smaku sosom, pieczonym warzywom i potrawom z makaronem. Pielęgnacja rośliny jest dość łatwa. Trzeba natomiast zadbać o dobre nasłonecznienie doniczki. Oregano może pomóc w trawieniu i zwalczaniu niektórych wirusów i bakterii. Niektórzy używają tej rośliny także do leczenia ran i infekcji pasożytniczych.
Tymianek
Tymianek to kolejne popularne zioło w kuchni. Ma przyjemny, ziemisty smak, a w zależności od odmiany można wyczuć w nim także nutę mięty lub cytrusów. Nie potrzebuje on tak wiele słonecznego światła, jak inne zioła i z powodzeniem może rosnąć bez bezpośredniego nasłonecznienia, ale nie oznacza to, że może żyć w ciemnościach. Wciąż potrzebuje kilku godzin słońca dziennie, by móc się dobrze rozwijać. Tymianek, poza aromatycznym smakiem i zapachem, pomaga leczyć infekcje bakteryjne i grzybiczne. Może także złagodzić kaszel.
Koperek
Koperek jest świetnym ziołem do przygotowania wielu potraw od zup, poprzez sałatki, gulasze, ryby i wiele, wiele innych dań. Jest to zioło całoroczne, ale powinno mieć zapewniony dostęp do światła. Ma wiele właściwości zdrowotnych, m.in. wspomaga trawienie, wzmacnia kości, zapobiega infekcjom, łagodzi stany zapalne i wiele innych.
Liście laurowe
Żeby zapewnić liściom laurowym dogodne warunki, należy postawić doniczkę w słonecznym, ale jednak nieco osłoniętym miejscu. Dodaje aromat wielu potrawom, szczególnie gulaszom i zupom. Dzięki zawartości witamin A, B6 i C wspiera układ odpornościowy. Stosuje się go także, by złagodzić ataki rozstroju żołądka.
Kolendra
Kolendra jest często używana jako zamiennik pietruszki, ale ma nieco bardziej cytrusowy smak. Świetnie się komponuje ze smakiem ostrej papryki oraz limonki. Żeby mogła się dobrze rozwijać, potrzebuje rosnąć w mocno nasłonecznionym miejscu. Kolendra wspiera zdrowie naszych oczu, serca, skóry itp. Poprawia funkcjonowanie jelit, może nawet obniżać poziom cukru i złego cholesterolu we krwi.
Pietruszka
Pietruszka jest nieco pieprzna, ziemista, ale niesamowicie aromatyczna. Jest idealna do sosów, dań z makaronem, gulaszy, krewetek, a także jako finezyjne udekorowanie potraw. Jest bardzo dekoracyjna i nadaje daniom smaku i aromatu. Zioło to potrzebuje słonecznego miejsca jak zresztą większość wymienionych tu roślin. Pietruszka jest źródłem witaminy K, która pomaga w krzepnięciu krwi i wspiera zdrowie kości. Zawiera także witaminę C i inne przeciwutleniacze, które pomagają zmniejszyć ryzyko wielu chorób.
Rozmaryn
To ciekawie wyglądające zioło, które przypomina nieco iglaste rośliny, jest niesamowicie aromatyczne i stanowi świetny dodatek do dań z pieczonymi warzywami, mięsami, zapiekanek i gulaszy. Do wzrostu potrzebuje sporej ilości słonecznego światła. Istotne jest też regularne obracanie doniczki, aby mieć pewność, że każda ze stron otrzyma taką samą ilość światła. Rozmaryn ma silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne.
Podsumowanie
Zioła to nie tylko bogactwo smaków i aromatów, ale także ogrom składników odżywczych. Wzbogacają kulinarne doznania, sprawiają, że potrawy są smaczniejsze, a do tego wspierają Twoje zdrowie w wielu aspektach. Ich hodowla jest łatwa, ale nie każdy czuje do tego smykałkę, czy ma odpowiednio usytuowane okna.
Na szczęście, większość z tych ziół z powodzeniem kupisz w pobliskim sklepie. Żeby nieco wydłużyć ich trwałość, polecam od razu posiekać, umieścić w szklanym zamykanym naczyniu i trzymać w lodówce. Możesz je także zamrozić, dzięki czemu zawsze będziesz mieć pod ręką zapas.