Czarny bez – najważniejsze informacje
Choć czarny bez jest niezmiernie bogaty m.in. w minerały i witaminy, to warto wiedzieć, że ich zawartość jest ściśle uzależniona od tego, w jaki sposób roślina była transportowana i przechowywana, gdzie rosła (gleba, klimat) oraz oczywiście od gatunku. Należy pamiętać, że - pomimo wielu walorów i działań prozdrowotnych - absolutnie żadnej części tej rośliny nie powinno się spożywać na surowo.
-
Czarny bez znajduje zastosowanie w lecznictwie ze względu na dużą zawartość flawonoidów, które mają właściwości moczopędne i przeciwskurczowe oraz działają stabilizująco na ilość witaminy C.
-
Roślina ta zawiera tiaminę, niacynę, ryboflawinę, kwas foliowy, biotynę, pyriodoksynę – czyli witaminy z grupy B, witaminę A i C, sole mineralne, kwasy organiczne, olejki eteryczne, witaminę A oraz C, jod, potas, wapń, sód, magnez, chlor, selen oraz żelazo, antocyjany, pektyny.
-
Jest bogaty w prowitaminę A, czyli beta – karoten; substancję, która m.in. wpływa na wzmocnienie układu odpornościowego oraz jest silnym antyoksydantem – opóźnia procesy starzenia minimalizując działanie wolnych rodników, wpływa korzystnie na skórę
-
Zawiera także niekorzystnie działające na nasz organizm glikozydy cyjanogenne (zawarte nie tylko we wszystkich zielonych częściach rośliny, lecz także – w mniejszych już ilościach - w korzeniu, nasionach oraz korze). Ich spożycie może powodować wymioty, biegunkę, nudności. Wybieranie dojrzałych owoców oraz usunięcie zielonych, świeżych części rośliny powinno w dużym stopniu zlikwidować zagrożenie.
-
Dzieci do 12-go roku życia oraz kobiety w ciąży/karmiące powinny unikać spożywania czarnego bzu w jakiejkolwiek formie (ze względu na brak badań potwierdzających bezpieczeństwo ich stosowania)
-
Zarówno owoce jak i kwiaty czarnego bzu powinny być poddane dalszej obróbce – suszenie, zamrożenie – bezpośrednio po ich zerwaniu z krzaka. Zwlekając Zarówno tymi czynnościami ryzykujemy utratę zawartych w nich niezmiernie cennych substancji czynnych.
-
Czarny bez można spożywać (i tak się dzieje najczęściej) w formie wywarów, jednak – o czym wie niewiele osób – owoce rośliny tej doskonale sprawdzają się do sporządzania dżemów, konfitur, soków, a także nalewek.
Obecnie czarny bez stosowany jest przede wszystkim jako roślina wspomagająca leczenie przeziębień, anginy, grypy, środek działający napotnie, hamujący rozwój kataru i kaszlu, a także skutecznie obniżający gorączkę. Wywar z tej rośliny działa moczopędnie i delikatnie przeczyszczająco (surowe owoce), przeciwbiegunkowo (owoce przetworzone).