Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Mity o detoksie - jaki detoks wybrać?

Mity o detoksie - jaki detoks wybrać?
Pojęcie „detox” pochodzące od angielskiego „detoxification” stosowane jest w medycynie od ponad 100 lat. Pierwotnie odnosiło się do wydalania szkodliwych substancji z organizmu, a później słowo to pojawiało się w literaturze również w kontekście odstawiania substancji uzależniających (głównie napojów alkoholowych).

Obecnie często mówi się o detoksie jako o pewnego rodzaju diecie i stosuje się go m.in. w celu pobudzenia utraty masy ciała, czy poprawy stanu zdrowia.

Detoksykacja

Eliminacja szeroko pojętych „toksyn” jest zawsze zjawiskiem pożądanym i im szybciej usunie się z organizmu substancje potencjalnie szkodliwe, czy uzależniające, tym lepiej. Osoby podchodzące do detoksu liczą na pozbycie się nadmiaru kilogramów, czy wydalenie m.in. metali ciężkich, czy związków aktywnych zawartych w używkach.

Najprostszym sposobem na detoksykację jest post, czyli tzw. głodówka z dopuszczalnym piciem wody. Często jednak sprawy proste są niepotrzebnie komplikowane, czego przykładem jest zbudowanie wielu śmiałych i nie zawsze rzetelnych twierdzeń wokół omawianego procesu. Mity powielane przez osoby chcące zarobić pieniądze na niewiedzy klientów zakładają, że proces ten może wykazywać działanie lecznicze oraz że do detoksykacji niezbędne jest m.in. włączenie do diety "odtruwających" mieszanek, czy herbatek.

Mity wokół detoksu

Podobnie jak w przypadku wielu diet, czy produktów spożywczych, tak również w przypadku detoksu istnieje wiele wierzeń na temat jego właściwości i działania. Nie ma na ten moment dostatecznej ilości publikacji naukowych z dopracowaną metodologią, które można by potraktować jako jednoznaczny wyznacznik efektywności tego „zabiegu” dietetycznego.

Detoks a utrata wagi

Jeden z popularnych mitów dotyczy procesu odchudzania. Otóż spotkać można się z twierdzeniami, że utrata masy ciała podczas wprowadzenia detoksu jest efektem działania „oczyszczającego” konkretnych produktów (np. soku z cytryny). Odchudzające działanie detoksu wiążę się wyłącznie z tym, że najczęściej podczas niego obniżeniu ulega podaż kalorii, co jest niezbędne do redukcji nadprogramowych kilogramów. Utrata masy ciała związana z detoksem nie jest stabilna i szybko można te kilogramy odzyskać. Ponadto włączenie do diety dużych ilości płynów (np. koktajle i herbatki) może działać moczopędnie, co wpływa na gospodarkę wodno-elektrolitową.

Eliminacja produktów "trujących"

Kolejny mit dotyczy eliminacji konkretnych produktów z diety. Najczęściej wykluczanymi produktami są m.in. nabiał, pszenica oraz mięso, gdyż uważa się, że są na tyle „napakowane chemią”, że mogą zaszkodzić. Jeśli produkty te nie są spożywane w nadmiarze oraz przez osoby z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi, rezygnacja z ich spożycia nie spowoduje oczyszczenia organizmu i poprawy funkcjonowania narządów. Ponadto, jeśli osoba próbująca detoksu poprzez eliminację produktów nie wykazuje wiedzy na temat bilansowania jadłospisów, dojść może do niedoborów niektórych związków chemicznych o znaczeniu prozdrowotnym.

Egzotyczne mikstury sprzedaży bezpośredniej

Do mitów można również zaliczyć twierdzenia sprzedawców oferujących egzotyczne preparaty do detoksu. Oczywiście owoce i warzywa, czy zioła zawierają liczne witaminy, składniki mineralne i związki antyoksydacyjne oraz błonnik, jednak powinny one raczej stanowić nieodłączny element diety, aniżeli środek do detoksu. Należy pamiętać, że niektóre rośliny również mogą kumulować pewne związki zawarte w otaczającym środowisku, których wprowadzenie do organizmu może nawet utrudniać proces „oczyszczania”.

Skuteczny detoks

Najprostszą i najskuteczniejszą drogą do pozbycia się pewnych substancji z organizmu jest post. Należy jednak pamiętać, iż nie poleca się stosowania go dłużej niż 1 – 2 dni, zwłaszcza przez osoby niedoświadczone. Czasami okres ten może być niewystarczający, aby wydalić wszystkie toksyny. Tego typu post może być zatem pewnego rodzaju wstępem do nowej, zdrowszej diety, która się stanie stylem życia, a nie chwilową próbą ratowania zdrowia.

Źródła: Klein AV, Kiat H. Detox diets for toxin elimination and weight management: a critical review of the evidence. J Hum Nutr Diet. 2015 Dec;28(6):675-86. doi: 10.1111/jhn.12286. Epub 2014 Dec 18. PMID: 25522674.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.