Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Owady – nietypowe źródła białka

Owady – nietypowe źródła białka
Chociaż dla większości z nas już sama wizja posiłku składającego się z szarańczy czy termitów wydaje się po prostu obrzydliwa, to w niektórych rejonach świata owady uchodzą za prawdziwe przysmaki. W Afryce, Australii, Azji i Ameryce Południowej gąsienice, koniki polne, chrząszcze, termity, a nawet pszczoły, osy i mrówki są integralnym elementem codziennego menu. Warto sobie uświadomić, że drobne żyjątka, które zwykliśmy traktować gazetą, mogą stanowić potencjalne źródło białka i wielu innych składników odżywczych, a przede wszystkim – intrygujące urozmaicenie jadłospisu zapewniające niezapomnianych doznań kulinarnych.

Owady jako źródło białka

W przeciwieństwie do krajów azjatyckich, Afryki czy Australii owady nigdy nie stanowiły ważnego elementu diety mieszkańców Europy. W starożytności Rzymianie i Grecy mieli do nich pewną słabość, jednak zdecydowanie bardziej doceniali sobie dania mięsne. Z czasem Europejczycy zupełnie zapomnieli o tych drobnych przysmakach, a dziś dla większości z nas perspektywa posiłkowania się pasikonikami czy larwami wydaje się raczej obrzydliwa niż pociągająca… Od niedawna w promowanie jedzenia owadów zaangażowała się Unia Europejska (przeznaczając na ten cel 3 mln euro), która chce zwrócić uwagę na ich wartości odżywcze i walory kulinarne.

Skąd taki pomysł?

Owady są znakomitym źródłem białka, składników mineralnych i witamin z grupy B, a co istotne ich hodowla związana jest ze zdecydowanie mniejszą emisją gazów cieplarnianych niż ma to miejsce w przypadku zwierząt rzeźnych. Poza tym owady podane w sposób atrakcyjny i odpowiednio przyrządzone są po prostu smaczne, tak przynajmniej twierdzą Afrykańczycy, Amerykanie, Australijczycy no i Azjaci, czyli jakby nie było większość mieszkańców tego świata. Czy jednak unijny projekt wpłynie na zmianę naszych przyzwyczajeń żywieniowych? Cóż można mieć pewne wątpliwości. Choć światełko w tunelu się pojawia, gdyż w ostatnim czasie w krajach europejskich, zaczynają nieśmiało pojawiać się restauracje, w których można zjeść dania przygotowane z owadów.

Podsumowanie

Chciałbym, by było jasne, że nie mam zamiaru namawiać nikogo do wyjadania pająków zza obrazów i podgrzewania ich nad ogniskiem, niniejszy artykuł ma charakter kulinarnej ciekawostki. Być może w trakcie wakacyjnych wyjazdów, część czytelników tego artykułu będzie miała okazję spróbować nietypowych przysmaków. Być może też niebawem pojawią się w naszych miastach miejsca, w których będzie można zamówić grillowane szarańcze czy potrawkę z termitów. W Warszawie powstała nie dawno mini restauracja serwująca dania z owadów, niewykluczone więc że w innych miastach powstaną podobne. Warto otworzyć się na nowe smaki, kto wie może za jakiś czas chrząszcze z ryżem i brokułami wejdą na stałe do sportowej diety..?

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.