Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Nocne przekąski – złożony problem

Nocne przekąski – złożony problem
Późnym wieczorem, często tuż przed zaśnięciem, chęć sięgnięcia po przekąskę bywa niezwykle trudna do opanowania. Zawartość lodówki i kuchennych zakamarków wydaje się być szczególnie atrakcyjna, co w wybranych wypadkach uniemożliwia szybkie uśnięcie. Jak wiadomo, nocne przekąski (zwłaszcza te, które dotyczą niskojakościowych produktów żywnościowych) mogą dość szybko niekorzystnie odbić się na zdrowiu i sylwetce. Dlaczego wieczorno-nocne podjadanie bywa tak atrakcyjne i trudne do okiełznania? Jak można sobie poradzić z tym problemem?

Przyczyny nocnego apetytu

W większości wypadków wieczorne napady apetytu na niskojakościowe produkty żywnościowe związane są z niewłaściwym zbilansowaniem całodziennego menu. Zbyt niski udział w diecie pełnowartościowego białka i zdrowego tłuszczu, deficyt witamin, składników mineralnych, błonnika i innych ważnych związków, a także menu charakteryzujące się zbyt daleko posuniętymi restrykcjami kalorycznymi (np. w ramach zaplanowanej kuracji odchudzającej) doprowadza do tego, iż w godzinach wieczornych zaczynamy zmagać się z trudnym do opanowania apetytem na niskojakościowe przekąski. Problem ten pojawia się również w przypadku niewłaściwego rozplanowania posiłków w ciągu dnia – zbyt wczesna kolacja u osób kładących się późno spać sprawia, iż poczucie głodu staje się dotkliwie odczuwane i uniemożliwia spokojne zaśnięcie (u osób, które powstrzymają się przed konsumpcją, może mieć ciąg dalszy w postaci snów o kotletach i innym pożywieniu).

Ciekawa zależność

Niedawno opublikowane badanie wskazuje na inną ciekawą zależność, wyjaśniającą, dlaczego w godzinach wieczornych tak trudno zapanować nad ochotą na coś słodkiego i dlaczego skłonni jesteśmy o tej porze zjeść więcej tego typu, niskojakościowych produktów żywnościowych. Okazuje się, iż mózg, a konkretnie układ nagrody inaczej reaguje na żywność o różnych porach dnia. I tak w godzinach wieczorno-nocnych jedzenie układ nagrody w mózgu jest mniej wrażliwy, dlatego „zmuszeni” jesteśmy spożyć więcej pokarmów, aby w końcu odczuć charakterystyczną błogą przyjemność.

Jak sobie poradzić z nocnym podjadaniem?

Przede wszystkim warto zrewidować swój dotychczasowy jadłospis pod kątem jakości spożywanej żywności, dostarczanej energii i składników odżywczych. Przemyśleć należy również rozkład posiłków. Pamiętajmy, iż mit dotyczący niejedzenia po 18. został już dawno prawomocnie obalony i szczególnie może być źródłem problemów dla osób, które kładą się późno spać. Z praktycznych informacji, dobrym rozwiązaniem będzie unikanie robienia zapasów „śmieciowego” jedzenia w domu – wiadomo bowiem, iż w przypadku ochoty na nocną przekąskę, na pierwszy ogień pójdą wszelkie słodycze, słone przekąski czy inne niskojakościowe produkty żywnościowe. W zamian lepiej jest mieć zawsze wartościowe produkty żywnościowe, typu owoce, orzechy (niesolone i nieprażone), nieprzetworzony nabiał, warzywa, etc. Spożycie wieczorem porcji truskawek – smacznych, słodkich i sycących, nie będzie stanowić istotnego zagrożenia dla zdrowia i estetyki sylwetki ( w odróżnieniu od paczki ciastek czy tabliczki nadziewanej czekolady).

Podsumowanie

Nawyk sięgania po niskojakościowe przekąski późnym wieczorem lub w nocy to poważny problem, utrudniający pracę nad estetyką sylwetki i przyczyniający się do problemów zdrowotnych. Można sobie z nim poradzić, zwracając uwagę na prawidłowe zbilansowanie jadłospisu, pomocne może okazać się pozbycie się wszelkich żywieniowych śmieci z kuchennych zakamarków.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.