Większości z nas termin „przyprawy” kojarzy się z solą i uniwersalnymi mieszankami naszpikowanymi glutaminianem sodu, które — jak wiadomo — są dla nas bezwartościowe i których nadużywanie do zdrowych praktyk nie należy. Tymczasem przyprawy, zwłaszcza ziołowe i korzenne, stanowić mogą ważny i cenny składnik diety, czego znakomitym przykładem jest cynamon. Lista zalet tej przyprawy jest dość długa, w niniejszym artykule skupię się przede wszystkim na tym, jakie korzyści odnieść mogą z jej używania osoby aktywne fizycznie, pracujące nad kondycją i estetyką sylwetki.
Gospodarka glukozowo-insulinowa a masa i skład ciała
Zaburzenia działania insuliny, polegające na upośledzeniu wrażliwości tkankowej na sygnały przez nią wysyłane, skutkują podwyższonym poziomem glukozy we krwi, kompensacyjną hiperinsulinemią i skorelowane są z pogorszeniem składu ciała, utrudniając z jednej strony budowę mięśni, a z drugiej redukcję tłuszczu zapasowego. Co istotne zależność ta ma charakter błędnego koła, jest bowiem dwukierunkowa. Z jednej strony upośledzenie gospodarki glukozowo-insulinowej utrudnia pracę nad estetyką sylwetki, z drugiej natomiast nadmierna masa i nieprawidłowości w składzie ciała pogłębiają insulinooporność. Odwrócenie tej patologii jest problematyczne i wymaga wielokierunkowych starań obejmujących zarówno zmianę diety, jak i zwiększenie aktywności fizycznej.
Cynamon a wrażliwość insulinowa
Badania naukowe pozwoliły odkryć wyjątkowe właściwości cynamonu, okazało się bowiem, że bioaktywne związki w nim zawarte pomagają wyraźnie obniżyć poziom glukozy na czczo u osób z zespołem metabolicznym i cukrzycą typu II, co pokazuje, że nawet w przypadku daleko posuniętych zaburzeń gospodarki insulinowo-glukozowej, zastosowanie cynamonu może przynieść pozytywny efekt. Mało tego, również w przypadku eksperymentów z udziałem osób zdrowych wykazano, iż spożycie cynamonu poprawia tolerancję glukozy po wykonaniu specjalnego badania zwanego doustnym testem obciążenia glukozą. Okazało się, że dodatek cynamonu do przyjętej porcji cukru wiązał się z niższą glikemią po posiłkową. Zgodnie z literaturą naukową, cynamon spowalnia opróżnianie żołądka oraz poprawia wrażliwość insulinową tkanek.
Podsumowanie
Włączenie cynamonu do diety jako dodatku do potraw (np. dań z owoców, owsianki, odżywek białkowych), może okazać sie znakomitym sposobem na poprawę funkcjonowania gospodarki glukozowo-insulinowej, przyspieszenie redukcji tłuszczu zapasowego, usprawnienie budowy czystej tkanki mięśniowej, czy profilaktyki niektórych chorób. Cynamon może być także potencjalnie ciekawym dodatkiem do porcji preparatu kreatynowego. Na rzecz uwzględnienia tej przyprawy w codziennym menu przemawia tak dużo, że aż dziwne, iż stosunkowo niewiele uwagi poświęca się tej kwestii na forach internetowych, blogach czy w prasie branżowej.
Źródła:
• J Diabetes Sci Technol. 2010 May 1;4(3):685-93. Cinnamon: potential role in the prevention of insulin resistance, metabolic syndrome, and type 2 diabetes. Qin B, Panickar KS, Anderson RA.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.