Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Imbir nasila spalanie tłuszczu i pomaga zmniejszyć uczucie głodu

Przyprawy takie jak cynamon, kurkuma i imbir są w ostatnich latach przedmiotem intensywnych badań, dotyczących ich korzystnego wpływu na ludzki organizm. Wiadomo już dziś, że są one źródłem bioaktywnych związków o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym, wpływających na wiele parametrów metabolicznych i korzystnie oddziaływujących na ogólnie pojęte zdrowie. Jak pokazało niedawno opublikowane badanie pilotażowe z użyciem imbiru, korzyści ze stosowania tej przyprawy mogą obejmować również wpływ na estetykę sylwetki.

W randomizowanym eksperymencie, przeprowadzonym przez naukowców z Instytutu Żywienia Człowieka Uniwersytetu Columbia, wzięło udział dziesięciu ochotników z nadwagą. Zbadano wpływ spożycia 2 g sproszkowanego imbiru rozpuszczonego w gorącym napoju, na  parametry takie jak termogeneza poposiłkowa, uczucie sytości, poziom glukozy, insuliny i lipidów oraz markerów stanu zapalnego we krwi. Okazało się, że imbir wpływa na uczucie sytości – uczestnicy po wypiciu imbirowego napoju deklarowali niższe spożycie pokarmu. Dodatkowo zaobserwowano, że imbir nasila poposiłkowe wydatkowanie energii (tzw. SDDP – swoiście dynamiczne działanie pokarmu).

Wygląda więc na to, że imbir jest kolejną po cynamonie i kurkumie przyprawą, którą szczególnie warto włączyć do odchudzającego menu. Oprócz prozdrowotnych właściwości posiada także walory, które z jednej strony przyspieszyć mogą redukcję tłuszczu, a z drugiej ułatwić utrzymanie reżimu diety. Co istotne imbir jest dość tanią przyprawą, paczka zawierająca 15 g sproszkowanego korzenia tej rośliny to wydatek rzędu 1,3 - 1,5 zł, tak więc bazując na zastosowanym w badaniu dawkowaniu można stwierdzić, że miesięczna kuracja wyniesie nas około 6 zł.

Imbir nadaje się zarówno jako przyprawa do rozmaitych potraw, nadaje charakterystyczny smak i aromat, jak i też jako dodatek do kawy, potęgując jej odchudzające właściwości. Kofeinowo-imbirowy napój, wzbogacony jeszcze o szczyptę cynamonu i szczyptę pieprzu kajeńskiego, działaniem nie ustępuje wielu popularnym spalaczom tłuszczu. Warto pamiętać jednak, by odchudzającego potencjału takiej mikstury nie zepsuć cukrem lub mlekiem.

Źródła: Mansour MS, Ni YM, Roberts AL, Kelleman M, Roychoudhury A, St-Onge MP. Ginger consumption enhances the thermic effect of food and promotes feelings of satiety without affecting metabolic and hormonal parameters in overweight men: A pilot study.. Metabolism. 2012 Apr 24.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.