Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Do czego można wykorzystać olej kokosowy?

Olej kokosowy w ostatnich latach stał się niezwykle popularnym produktem. Jeszcze kilka lat temu niewiele się o nim mówiło, a kupienie go w lokalnych sklepach graniczyło z cudem. Dziś produkt ten pojawia się nawet w popularnych sieciach handlowych, znajdujących się niemalże w każdej miejscowości. Olej kokosowy ma wiele cennych właściwości. Znajduje zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w pielęgnacji skóry oraz włosów. Warto go poznać i włączyć do codziennego użytku.

Olej kokosowy przez wiele lat umieszczany był na czarnej liście za sprawą tłuszczy nasyconych, z których głównie się składa. Dziś jednak powoli odchodzimy od takich przekonań. Większość dostępnych informacji przyrównuje olej kokosowy do tłuszczy MCT, czyli tłuszczy średnio łańcuchowych, które wchłaniane i metabolizowane są inaczej niż kwasy długołańcuchowe pospolicie występujące w żywności. Tłuszcze MCT posiadają właściwości termogenne i zwiększają wydatkowanie energii. Dzięki czemu włączenie ich do diety może sprzyjać odchudzaniu.

Olej kokosowy nie jest produktem identycznym z tłuszczami MCT. Aż 86% jego składu stanowią nasycone kwasy tłuszczowe, z czego około 16% to kwasy tłuszczowe o długości od 6 do 10 atomów węgla, natomiast pozostałą pulę kwasów tłuszczowych uzupełniają 12-węglowy kwas laurynowy (ponad 50%), 14-węglowy kwas mirystynowy (blisko 20%), 16-węglowy kwas palmitynowy oraz 18-węglowy kwas stearynowy (odpowiednio około 9,5% i ponad 3%). Do średnio łańcuchowych kwasów tłuszczowych najczęściej zalicza się kwasy tłuszczowe zawierające od 6 do 12 atomów węgla w łańcuchu.

Od długości łańcucha węglowego kwasu tłuszczowego zależna jest także aktywność wydzielnicza trzustki oraz pęcherzyka żółciowego. Badania wykazały, iż kwasy tłuszczowe o łańcuchu dłuższym niż 12 atomów węgla silniej stymulują wydzielania soku trzustkowego i żółci.

Oleju koksowego nie należy bezpośrednio utożsamiać z tłuszczami MCT. Niemniej jednak olej ten jest produktem sprawnie wchłanianym oraz utlenianym. Z powodzeniem może być stosowany w diecie sportowców, osób odchudzających się, czy też osób z zaburzonym trawieniem tłuszczy.

Olej kokosowy najczęściej występuje w formie rafinowanej i nierafinowanej. Olej kokosowy nierafinowany extra virgin, to ten, który pięknie pachnie kokosem, w postaci stałej ma klarowny biały kolor. Świetnie nadaje się do spożywania na zimno. Do smażenia z powodzeniem możemy stosować rafinowaną wersję tego tłuszczu. Olej rafinowany jest bezbarwny, pozbawiony smaku i zapachu. Forma ta jest sporo tańsza. Ta wersja znajdzie również zastosowanie w pielęgnacji ciała.

Do czego można wykorzystać olej kokosowy?

Olej kokosowy posiada wiele zastosowań w kuchni. Jedną z największych jego zalet jest wysoka temperatura dymienia. Tłuszcz kokosowy zawiera śladowe ilości kwasów wielonienasyconych, przez co znakomicie nadaje się nawet do długotrwałego smażenia, bez obawy, że zacznie dymić i powstaną szkodliwe tłuszcze trans. Popularny w polskiej kuchni olej słonecznikowy pod tym kątem nie może rywalizować ze swoim egzotycznym odpowiednikiem. Warto pożegnać się z olejem słonecznikowym, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście i wprowadzić do swojej kuchni olej kokosowy. Do smażenia omletów, naleśników, placków świetnie nadaje się olej kokosowy nierafinowany. Idealnie sprawdzi się również do przyrządzania orientalnych potraw, wydobywając z nich pełnię smaku i aromatu. Nadając potrawom delikatny kokosowy aromat. Jeśli smażmy jajka, mięso czy ryby i nie chcemy, aby zyskały kokosowego posmaku, możemy wykorzystać olej kokosowy rafinowany.

Olej kokosowy jest również idealny zamiennikiem masła czy margaryny we wszelkiego rodzaju wypiekach. Z powodzeniem możemy dodawać go do wszelkiego rodzaju ciast.

Nierafinowany sprawdzi się również w formie smarowidła

Ze względu na swoje właściwości olej kokosowy trawiony, wchłaniany i metabolizowany jest inaczej niż bogate w kwasy długołańcuchowe produkty spożywcze. Dzięki temu nie obciąża układu pokarmowego i stanowi szybkie źródło energii, co można wykorzystać, stosując w posiłkach okołotreningowych. Może on stanowić dodatek do koktajli czy też bulletproof coffee. Dzięki szybkiemu wchłanianiu może zarówno dodawać energii do ćwiczeń, jak i przyspieszać procesy regeneracyjne.

Naukowcy twierdzą, że osoby będące na diecie odchudzającej powinny zaprzyjaźnić się z olejem kokosowym. Pokrycie zapotrzebowania na tłuszcze olejem kokosowym przyczynia się do wspomagania utraty wagi, przeciwdziała odkładaniu się tkanki tłuszczowej, szczególnie w okolicach brzucha.

Zdrowotne właściwości oleju kokosowego

Kwasy laurynowy i kaprynowy zawarte w oleju kokosowym wykazują właściwości antybakteryjne, antywirusowe i przeciwpierwotniakowe. W przeciwieństwie do antybiotyków, kwasy te nie niszczą całej flory bakteryjnej, ale atakują jedynie szkodliwe i groźne bakterie oraz wirusy.

Silne antybakteryjne i antygrzybiczne właściwości tego oleju pozwalają z powodzeniem stosować go zewnętrznie, aby zwalczać różnego rodzaju wysypki i egzemy, a także przyspieszać leczenie skaleczeń i otarć naskórka. Niektóre źródła podają, iż stosowanie oleju kokosowego może mieć pewne znaczenie w profilaktyce infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Olej kokosowy może być wykorzystywany w leczeniu trądziku, pomaga również w zwalczaniu grzybicy stóp.

Może być także stosowany jako ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym

Świetnie sprawdzi się jako środek nawilżający zastępujący kremy i balsamy, a także odżywki do włosów. Pozwala zadbać o zdrową skórę, wzmocnić jej elastyczność i zapobiegać zmarszczkom. Olej kokosowy wykorzystywany jest w przypadku włosów pozbawionych blasku i przesuszonych. Zapobiega wypadaniu włosów, wnika w ich strukturę i nadaje blask oraz wzmacnia włosy.

Podsumowanie

Olej kokosowy ma bardzo szerokie zastosowanie. Mimo tego, iż składa się on głównie z tłuszczy nasyconych, może stanowić wartościowy element diety osób aktywnych fizycznie i wszystkich dbających o swoje zdrowie i wygląd.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.