Doskonałe źródło węglowodanów
Bataty stanowią znakomite źródło węglowodanów (ok. 20 g w 100 g), z których zdecydowaną większość stanowi skrobia w towarzystwie całkiem sporej dawki błonnika. Bataty charakteryzują się niskim ładunkiem glikemicznym, przez co zalecane są osobom z zaburzoną gospodarką insulinowo-glukozową, w tym również diabetykom. Śmiało mogą je także spożywać osoby odchudzające się i borykające się z tendencją do tycia.
Naturalna multiwitamina
Bataty zawierają praktycznie wszystkie niezbędne składniki mineralne i witaminy oprócz kobalaminy i witaminy D, które nie występują w pokarmach pochodzenia roślinnego.
Trzystugramowa porcja słodkich ziemniaków pozwala pokryć około 15–25% zapotrzebowania na witaminę C i witaminy z grupy B, miedź, mangan i magnez, około 30–35% na potas i 10% zapotrzebowania na żelazo i wapń. Przy okazji dostarczają także pewnej dawki cynku i selenu, a także – choliny korzystnie wpływającej na funkcjonowanie układu nerwowego i wątroby.
Bogactwo przeciwutleniaczy
Słodkie ziemniaki dostarczają potężnej dawki przeciwutleniaczy w postaci karotenoidów i antocyjanów. Związki te chronią komórki naszego organizmu przed negatywnym wpływem wolnych rodników, a dodatkowo także działają przeciwzapalnie. Wysokie ich spożycie może stanowić element profilaktyki wielu chorób, m.in. miażdżycy, cukrzycy, nowotworów, schorzeń narządu wzroku i innych.
Spora dawka błonnika
W 100 g słodkich ziemniaków zawarte są około 3 g włókna pokarmowego (zalecane dzienne spożycie mieści się w przedziale od 20 do 40 g). Zapewnienie odpowiedniego udziału tego składnika w diecie wpływa korzystnie na pracę przewodu pokarmowego, stymuluje rozwój probiotycznej mikroflory oraz zmniejsza poposiłkową glikemię i pomaga kontrolować łaknienie. Bataty w przeliczeniu na dostarczaną ilość węglowodanów strawnych okazują się być lepszym źródłem błonnika niż zdecydowana większość produktów zbożowych.
Dobre dla układu krążenia
Przeprowadzone w ostatnich latach badania wskazują, że regularna konsumpcja batatów korzystnie wpływać może na kondycję układu krążenia. Do korzyści wynikających z ich spożywania zaliczyć można zmniejszenie podatności lipoprotein krążących we krwi na proces niepożądanej oksydacji, obniżenie ciśnienia tętniczego. Zarówno badania obserwacyjne, jak i eksperymenty naukowe potwierdzają te ciekawe właściwości słodkich ziemniaków, które prawdopodobnie związane są z obecnością licznych przeciwutleniaczy i wysoką zawartością potasu.
Kilka słów na zakończenie
Niestety słodkich ziemniaków nie znajdziemy w byle dyskoncie czy warzywniaku. Ich dostępność jest dość ograniczona i zazwyczaj znaleźć je można w lepiej zaopatrzonych sklepach spożywczych i marketach. Niewątpliwą wadą słodkich ziemniaków jest cena, kilkukrotnie przewyższająca cenę innych produktów skrobiowych. Mimo to jednak, wyjątkowe walory odżywcze i właściwości prozdrowotne sprawiają, że chociaż od święta warto włączyć bataty do diety.