Kwestie związane z zaopatrzeniem lodówki i kuchennych regałów to niezmiernie ważny element wpływający na jakość odżywiania, a tym samym na zdrowie i estetykę sylwetki. Wbrew pozorom robienie zakupów nie jest czynnością łatwą – producenci i specjaliści od reklamy wprowadzają spore zamieszanie, próbując wypromować nie zawsze wartościową żywność. Oto proste wskazówki, które pomogą dokonywać lepszych wyborów w trakcie robienia zakupów:
Czytaj etykiety
Badania specjalistów wskazują, iż produkty żywnościowe posiadające zielone opakowanie – niezależnie czy są to ciastka, jogurty czy zupy w proszku, przez konsumentów postrzegane są jako zdrowsze. Podobnie zachęcające do kupna są informacje w stylu: ”niskokaloryczne”, „fit”, „0%”, „light”, „z dodatkiem witamin”, „z dodatkiem mąki razowej”. Tymczasem jedynym sposobem na zweryfikowanie tego jaką wartość dany produkt sobą reprezentuje jest analiza składu surowcowego. Zawsze warto zerknąć na etykietę w poszukiwaniu informacji wskazujących nie tylko na kaloryczność danego produktu, ale także rodzaj surowców użytych do jego wyprodukowania.
Zaglądaj do sklepów ze zdrową żywnością
Sklepy z żywnością ekologiczną często omijane bywają szerokim łukiem ze względu na wysokie ceny. Z drugiej strony osoby robiące zakupy w takich miejscach uważają, że „naturalne” odpowiedniki produktów kupowanych w normalnych sklepach są zdrowsze, w związku z tym można zajadać się nimi bez większych ograniczeń i bez ryzyka zdobycia dodatkowych kilogramów czy centymetrów w pasie. Warto jednak zdać sobie sprawę z faktu, że np. słodycze ekologiczne spożywane w nadmiarze też tuczą … Co warto zatem kupować w sklepach ze zdrową żywnością? Z pewnością suszone owoce i bakalie – te tradycyjne w większości przypadków zawierają konserwanty (dwutlenek siarki), przyprawy, mięso, ryby, warzywa, owoce, nabiał oraz wiele innych. Oczywiście kupowanie produktów ekologicznych nie jest wymogiem.
Nie wierz w cuda
Wybierając się na zakupy, warto zabrać ze sobą zdrowy rozsądek. Wiara w cudowne właściwości produktów żywnościowych, sugerowane przez producentów żywności czy marketingowców często sprawia, iż dokonywane wybory żywnościowe są dalekie od ideału. Płatki śniadaniowe dla dzieci, jogurty owocowe czy napoje z dodatkiem (5%) egzotycznych owoców nie sprawią, iż dotychczasowe błędy żywieniowe zostaną zneutralizowane, a organizm wcale oczyści się z toksyn i pozbędzie się ot tak zbędnej tkanki tłuszczowej i problemów z przewodem pokarmowym. Chęć uzyskania jak najlepszych efektów przy jak najmniejszym wysiłku zawsze jest kusząca, ale wszelkie drogi na skróty zazwyczaj prowadzą jedynie do frustracji i zbędnych wydatków.
Wybieraj produkty sezonowe
Sezonowość jest szczególnie zauważalna w przypadku owoców i warzyw. Największy wybór jest oczywiście latem – wówczas wszelkie produkty pochodzenia roślinnego nie dość, że smakują lepiej, to jeszcze w dodatku są atrakcyjniejsze cenowo. Warto ten czas wykorzystać, rezygnując np. z wygodnych mrożonek czy przetworów ze słoika. Osoby redukujące zbędną tkankę tłuszczową często świadomie rezygnują z owoców, zapominając przy tym, że kolejny sezon na brzoskwinie czy śliwki będzie dopiero za rok. Takie postępowanie prowadzi do zubożenia jadłospisu w cenne dla zdrowia składniki.
Podsumowanie
Robiąc zakupy warto pamiętać o wyżej wymienionych wskazówkach, które oprócz tych wymienionych we wcześniejszych artykułach dotyczących kupowania żywności (np. planowanie, robienie zakupów po treningu, itd.) , mogą pomóc dokonywać lepszych wyborów żywieniowych.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.