Zupa zupie nie równa
Nawet najzwyklejszą zupę pomidorową można przygotować na co najmniej kilka różnych sposobów. Jak łatwo się domyślić ugotowanie tego dania z samej wody, kostki rosołowej i koncentratu pomidorowego (lub też zalanie gorącą wodą pomidorówki typu instant) będzie zdecydowanie mniej korzystnym rozwiązaniem niż przygotowanie tego dania z dodatkiem świeżych warzyw, m.in. marchewek i włoszczyzny, świeżych ziół i przypraw oraz dobrej jakości mięsa. Wartość odżywcza zupy zależy przede wszystkim od tego jakich produktów do jej przygotowania użyjemy.
Zdecydowanie polecane są wszelkie warzywa – w tym również ziemniaki (niekoniecznie do pomidorowej), dobrej jakości świeże mięso (zamiast wędlin), a także przyprawy – najlepiej jednoskładnikowe, pozbawione wzmacniaczy smaku i zapachu – np. pieprz, papryka, lubczyk, bazylia. Dobrym dodatkiem nadającym zupom charakteru jest również czosnek, a także grzyby leśne czy sok z cytryny.
W zależności od tego na jaki cel ukierunkowany jest sposób odżywiania, należy dobrać odpowiednie dodatki np. w postaci ryżu (białego lub brązowego) czy też kaszy lub pozostać przy samych warzywach. W mniejszym stopniu zalecane są makarony, które składają się przede wszystkim z oczyszczonej mąki – chyba że wybierzemy makaron razowy lub gryczany; oraz groszki ptysiowe czy smażone grzanki. W zależności od rodzaju przygotowywanej zupy bez problemu można sobie pozwolić na uwzględnienie w recepturze jogurtu naturalnego czy nawet dobrej jakości śmietany. Odradzam natomiast dodatek zagęstników w postaci mąki pszennej.
Najczęściej popełniane błędy podczas przygotowywania wartościowych zup
Ugotowanie zupy jest jedną z najprostszych czynności kulinarnych, nie mniej jednak istnieje kilka masowo popełnianych błędów, które odbijają się na nie tylko na wartościach odżywczych , ale przede wszystkim walorach organoleptycznych finalnego produktu. Jak wiadomo tymczasem, niesmaczne dania prędzej czy później są siłą rzeczy eliminowane z jadłospisu. Najczęstszą tendencją odbijającą się na smakowitości zup jest odtłuszczanie ich za wszelką cenę.
Tłuszcz jest nie tylko pożądanym składnikiem odżywczym, wpływającym pozytywnie na stan poposiłkowej sytości, ale stanowi także ważny nośnik smaku i zapachu. Dania zupełnie go pozbawione – przygotowane na odtłuszczonym mięsie, z dodatkiem odtłuszczonego jogurtu lub kefiru są po prostu niesmaczne. Innym błędem jest używanie przypraw wzbogacanych w wątpliwej jakości dodatki w postaci wzmacniaczy smaku czy konserwantów, a także zbyt długie gotowanie lub używanie nieświeżych półproduktów – np. lekko spleśniałych czy nadgnitych warzyw.