Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Herbatki wspomagające odchudzanie

Są relatywnie tanie, smaczne i proste w przygotowaniu, a przede wszystkim w przeciwieństwie do suplementów w postaci proszków i tabletek – wydają się być niemal w 100% naturalne. Mowa oczywiście o herbatkach odchudzających, których w ciągu ostatnich kilku lat systematycznie przybywa. Na pierwszy rzut oka wydają się być rozwiązaniem nie gorszym niż kapsułkowane preparaty.

Na etykiecie wielkimi literami wymieniona jest cała litania „składników aktywnych”, od zielonej i czerwonej herbaty czy liści pokrzywy, przez l-karnitynę, imbir, cynamon, po skórki jabłek, grejpfrutów czy samą inulinę. Czy więc odchudzające herbatki faktycznie wspomagają odchudzanie?

Niestety bogaty na pierwszy rzut oka skład niekoniecznie przekłada się na wysoką efektywność tych herbatek. Najczęściej bowiem dawki użytych składników są wręcz mikroskopijne. Kilkadziesiąt miligramów l-karnityny, błonnika czy synefryny nie mają absolutnie żadnego znaczenia dla tempa utraty  tkanki masy ciała i stanowi zaledwie ułamek dawek stosowanych w konwencjonalnych preparatach wspomagających odchudzanie.

Poza tym wiele zawartych w tych herbatkach komponentów nawet w wyższych dawkach nie wywołuje pożądanego efektu w postaci redukcji tłuszczu. Tak więc nie ma co nawet zwracać uwagi na entuzjastyczne przechwałki producenta zamieszczone na etykiecie na temat zawartości „silnych substancji odchudzających”.

Co istotne niektóre herbatki odchudzające zawierają w składzie senes i suszone liście kruszyny, które wykazują działanie przeczyszczające. Efekt „utraty wagi” jest chwilowy i związany z pozbyciem się treści pokarmowej zlokalizowanej w jelitach, a przy dłuższym stosowaniu może doprowadzić do rozregulowania perystaltyki i zahamowania wchłaniania niektórych substancji odżywczych.

Polecam więc z dużą dozą ostrożności odnosić się do herbatek, które zapewniają efekt „oczyszczający”, owe „oczyszczanie” bowiem stanowi rodzaj eufemizmu dla biegunki…

Czy więc picie herbatek nie ma wpływu na skuteczność zabiegów redukcyjnych? O ironio, herbaty bez dopisku „odchudzające”, mogą być bardziej przydatne w okresie kontroli masy ciała, niż specjalnie opracowane formuły.

Herbata zielona, biała, czarna oraz yerba mate mogą stanowić cenne uzupełnienie zabiegów odchudzających. Wszystkie w/w zawierają kofeinę i liczne, bioaktywne związki, które wpływają na termogenezę oraz lipolizę i mogą zwiększać wydatek energetyczny. Oczywiście jedna filiżanka naparu niewiele jest w stanie zmienić, ale już kilka – mogą mieć pewien wpływ na tempo utraty tkanki tłuszczowej.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.