Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Czy metanabol da mi upragnioną sylwetkę? CZ. I

Czy metanabol da mi upragnioną sylwetkę? CZ. I
Sterydy na dobre zagościły w klubach i siłowniach, w Polsce i na świecie. Można do tego zjawiska podejść różnie – z jednej strony jest to patologia, z drugiej współcześni zawodnicy nie są cierpliwi i wytrwali – chcą jak najszybciej uzyskać efekty, teraz! Z jednej strony smutne jest, iż wielu młodych ludzi bez przemyślenia skutków ubocznych, o wiele za wcześnie sięga po nielegalne środki. Z drugiej strony medalu: farmakologia może być ostatnią deską ratunku dla osób z kilkunastoletnim stażem, które nie mogą dalej rozwijać swojej sylwetki. Czy to dobre czy złe – niech oceniają etycy, psychologowie oraz filozofowie.

W artykule chciałbym rzucić trochę światła na mitologię związaną z jednym z najpopularniejszych środków – metanabolem. Pojawił się na rynku w roku 1956, w USA zaczęto go stosować od 1958 roku, był powszechnie nadużywany przez czołowych kulturystów lat 60, 70, 80 i 90’ XX wieku (m.in. Arnolda Schwarzeneggera, Franka Zane’a, Sergio Olivę czy Doriana Yates'a). Był też głównym środkiem w dopingowym programie w NRD, znanym pod kryptonimem 14,25 [4]. Występuje także pod nazwami dianabol, methandrostenolone. W polskim slangu nazywa się go najczęściej „mietkiem” lub „metką”.

Problem nr 1: „brak odpowiedniej diety”

Metanabol nie jest magicznym środkiem do zwiększania masy mięśniowej. Żadne sterydy tak nie działają. Na chwilę obecną nawet najbardziej wyrafinowane preparaty farmakologiczne wymagają solidnego treningu i równie przemyślanej diety. Znam wielu młodych ludzi, którzy faszerują się metanabolem, jedząc wg widzimisię: „mniej więcej”. Czy wtedy methandrostenolone nie działa? Zapewnia efekty, ale ... opłakane. Żeby zrozumieć, co napiszę w dalszej części tekstu, musimy na chwilę wrócić do chemicznej budowy metanabolu. Metanabol jest pochodną testosteronu. Zarówno metanabol i jak testosteron posiadają wersje iniekcyjne i oralne. Methandrostenolone aromatyzuje, to znaczy część substancji jest konwertowana w estrogeny. Co ciekawe, budową chemiczną metanabol niewiele różni się od boldenonu (poza dodatkową grupą metylową na pozycji C17 w metanabolu). Jeśli chodzi o efekty estrogenowe – stwierdzono, iż metanabol konwertuje do 17-alfa-metyloestradiolu (o wyższej aktywności od estradiolu) [1]

Skutki tej zmiany w budowie chemicznej metanabolu (c-17 alfa alkilacja) są poważne:

 • w przeliczeniu miligram na miligram metanabol jest wielokrotnie silniejszy od boldenonu (ale też bardziej toksyczny),
 • metanabol posiada średnią aktywność estrogenową, boldenone znikomą [1],
 • metanabol można podawać drogą oralną, boldenone – nie (alfa-alkilacja zwiększa hepatoksyczność, ale pozwala przetrwać kontakt z wątrobą.  Efekt pierwszego przejścia to w farmakologii parametr mówiący o tym, ile substancji zostanie utracone przy kontakcie z wątrobą),
 • boldenone nadaje się do długotrwałego stosowania (12-16 tygodni), metanabol nie (zalecane są krótkie, kilkutygodniowe „cykle”),
 • boldenone można podawać w dużych i bardzo dużych dawkach (nawet 800-1000 mg tygodniowo w przypadku zaawansowanych), metanabol jest silnie toksyczny już w dawce > 50 mg dziennie),
 • boldenone jest łagodny dla wątroby, metanabol średnio lub bardzo toksyczny,

Co to znaczy?

Jeżeli Twoja dieta obfituje w węglowodany proste (przekąski, napoje słodzone, słodycze, gainery, carbo) oraz niezdrowe tłuszcze (fast food: hamburgery, frytki, kebab itd..) – stosując metanabol obok wymarzonej muskulatury nabędziesz wiele dodatkowych centymetrów w pasie. Ale to nie wszystko – estrogeny odpowiadają także za otłuszczenie w „kobiecych rejonach” – w tym – piersi. Jeżeli w porę nic z tym nie zrobisz, możesz zostać z piersiami jak kobieta (leczenie operacyjne, czasem terapia hormonalna!).  Wiele osób stosując testosteron, metanabol oraz inne aromatyzujące środki powinno zadbać o silną osłonę antyestrogenową (co niestety znacząco zmniejsza przyrosty masy mięśniowej) – mówię o inhibitorach aromatazy (np. arimidex/anastrazol). W niektórych przypadkach koszt stosowania IA stawia pod znakiem zapytania całe przedsięwzięcie.

Problem nr 2: „toksyczność”

W wielu badaniach nawet niewielkie ilości metanabolu powodowały poważne skutki zdrowotne. Niektórzy rekordziści stosowali gigantyczną dawkę metanabolu  -do 0.1 g dziennie.

Przykład nr 1: badanie z 2014 roku, 100 mg metanabolu dziennie = uszkodzenia wątroby [2]

35 latek zamówił z tajskiej strony medykamenty, w tym Danabol DS (metanabol w azjatyckiej odsłonie)  Poszkodowany  to doświadczony amatorski kulturysta mający masę 120 kg! Na dodatek stosował SAA od przynajmniej 10 lat. Idąc w ślady Arnolda używał 100 mg metanabolu dziennie, przez ostatnie 6 tygodni.

Skutki?

 • gorączka 39 stopni,
 • tachykardia – zbyt szybka praca serca,
 • lekko podwyższone ciśnienie krwi,
 • odwodnienie,
 • bóle podbrzusza,
 • znaczne powiększenie wątroby,
 • uszkodzenie wątroby: ALAT (aminotransferaza alaninowa) wynosił: 1231 IU/l(norma wynosi: 5-45 IU/l); dwudziestosiedmiokrotne przekroczenie normy!
 • uszkodzenie wątroby: aspAT / AST (aminotransferaza asparaginianowa) wynosił: 1386 IU/l (NORMA: 8-46 IU/l); TRZYDZIESTOKROTNE przekroczenie normy!
 • uszkodzenie wątroby: GGT GGT (Gamma-glutamylotransferaza) 133 IU/l, NORMA: < 43
 • silne zaburzona praca nerek/uszkodzenia mocznik: 55 mg/dl; NORMA: 9-19.9 mg/dl (skutek stosowania diuretyków),
 • przerost serca,
 • kompletna blokada układu HPTA, niemożliwe było ustalenie poziomu LH oraz FSH,
 

 

Przykład nr 2: badanie z 2011 roku, metanabol + alkohol = same problemy [3]

50 letni mężczyzna przez 6 tygodni skarżył się na „rozlany” ból brzucha, niechęć do jedzenia oraz utratę wagi. Zauważył, że jego mocz nabrał ciemnego koloru, stracił też ponad 9 kg wagi! Co się stało? Przez 6 tygodni stosował metanabol.  Co ciekawe, jego wskaźniki wątrobowe wcale nie były znacząco podniesione (aspAT / AST = 61 IU/L, zaś ALAT = 56 IU/L). Podobnie wskaźniki GGT - glutamylotransferaza (24 IU/L) oraz ALP - fosfataza zasadowa (154 IU/L) były w normie.

Niestety, wskaźnik kreatyniny w serum był typowy dla ostrej niewydolności nerek – 200 μmol/L (norma 60-115 μmol/L) – przekroczenie normy o 173%. Dalsze badania wykazały ostrą martwicę tkanek w nerkach oraz cholestazę wewnątrzwątrobową (zaburzenie odpływu żółci z wątroby). W takim przypadku możliwe są dalsze uszkodzenia wątroby oraz żółtaczka. Niestety, pacjent był zakażony wirusem zapalenia wątroby C (HCV) oraz nadużywał alkoholu.

Ile brał metanabolu?

Niestety, niewiele. Przyznał się do stosowania ledwie 20 mg dziennie, dwie dawki po 10 mg metanabolu przez 5 dni w tygodniu. Takie dawkowanie stosował przez 3 tygodnie. Następnie zwiększył dawkę do 30 mg (3 razy dziennie po 10 mg), przez kolejne 5 tygodni (również, 5 dni w tygodniu). Przyznał się do ciężkiego picia w weekendy.

Przykład nr 3: badanie z 1962 roku, śmierć kobiety [5]

71 latka dostawała 10 mg metanabolu dziennie. Doznała zmętnienia umysłowego oraz żółtaczki. Zapadła w śpiączkę wątrobową, 86 dnia po przyjęciu do szpitala zmarła.

Wnioski?

 • nawet mała dawka metanabolu może spowodować ciężkie skutki zdrowotne (zwłaszcza, jeśli pijesz alkohol, masz WZW lub inne choroby wątroby, nerek, tarczycy czy serca),
 • metanabol nie nadaje się do stosowania w długich cyklach (przez więcej niż 4-6 tygodni),
 • nie należy stosować więcej niż 20-40 mg metanabolu dziennie,
 • przy nadużywaniu alkoholu nawet dawka 30 mg metanabolu dziennie może spowodować uszkodzenia wątroby oraz nerek,
 • nie należy stosować metanabolu razem z innymi hepa i nefrotoksycznymi substancjami (np. trenbolone, winstrol, superdrol, oxymetholone/anapolon, anavar),
 • wiele osób latami nadużywa toksycznych SAA bez znaczących skutków zdrowotnych, inne szybko płacą za chęć „bycia wielkim”

Czy metanabol da mi upragnioną sylwetkę? CZ. II

Redakcja PoTreningu.pl uznaje zjawisko dopingu i stosowania niedozwolonych substancji w sporcie, a także wbrew zaleceniom medycznym, za skrajnie naganne, nieuczciwe i niemoralne. Jakiekolwiek  informacje zawarte w artykułach dotyczących dopingu i farmakologii nie mogą być traktowane ani służyć jako instruktaż. Treść artykułów przedstawia jedynie zebrane informacje dotyczące powyższego tematu. Stosowanie dopingu niesie za sobą ryzyko utraty zdrowia oraz w wielu przypadkach nawet utraty życia.

Źródła: 1. William Llewellyn's Anabolics 9th Edition. 2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24641932 Endocr Pract. 2014 Aug;20(8):e130-3. doi: 10.4158/EP14034.CR. Acute hepatitis and fevers in an amateur body-builder: a new complication of synthetic androgen abuse? 3. J Med Case Reports. 2011; 5: 138. Cholestatic jaundice, acute kidney injury and acute pancreatitis secondary to the recreational use of methandrostenolone: a case report http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3079674/ 4. Franke WW, Berendonk B. Hormonal doping and androgenisation of athletes: a secret program of the German Democratic Republic government. Clin Chem. 1997;43(7):1262–1279. 5. “Death due to Liver Failure Following the Use of Methandrostenolone” Edmund m. Wilder http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1849648/

W artykule mówimy o: Zdrowie Men's boost

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 90 000 zadowolonych klientów :)

 • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
 • Ponad 6000 posiłków i 600 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę