Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Dieta na masę dla mężczyzny o wadze 70kg

Dieta na masę dla mężczyzny o wadze 70kg
Aby zbudować masę mięśniową, należy dostarczyć organizmowi odpowiednio dużej dawki kalorii, co pozwoli na to, aby mięsień miał odpowiednią ilość energii, jak i składników budulcowych do wzrostu. Jednak, zanim rzucimy się na jedzenie i będziemy zjadać to, co nam się podoba w ilościach hurtowych, wiedzieć musimy, że nadwyżka ta musi być odpowiednia, tak, aby nie powodowała przybierania tłuszczu, a pozwalała na budowanie masy mięśniowej. Jest to kluczowe zagadnienie, które poprawi wygląd sylwetki, a nie dodatkowo obciąży ją nadmiarem zmagazynowanej energii.

Obecnie serwisy o tematyce sportowej proponują korzystanie z usług, które mają za zadanie wyręczyć osobę trenującą i ułożyć dietę zgodnie z preferencjami osoby trenującej. Poprzez wypełnienie szczegółowej ankiety, określającej nie tylko rodzaj aktywności, jej częstotliwość, ale i preferencje żywieniowe, trenerzy on-line układają szczegółowe rozpiski, które są dopasowane indywidualnie do osób trenujących. Jest to bardzo dobra opcja dla osób, które ambitnie podchodzą do tematyki treningów i chcą od samego początku rozpocząć swoje działania z efektami.

Wybierając jednak drogą na własną rękę, ważne jest, aby odpowiednio określić podaż kaloryczną, którą wyliczymy za pomocą wzoru Harrisa i Benedicta:

PPM dla mężczyzn= 66,5 + (13,75 x masa ciała [kg]) + (5,003 x wzrost [cm]) – (6,775 x [wiek])

Co więcej, otrzymana wartość pomnożyć musimy o współczynnik aktywności, który ma za zadanie oszacować kaloryczność na poziomie zerowym, uwzględniając wydatki energetyczne na trening i pracę zawodową:

 • 1,0 – leżący lub siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej
 • 1,2 – praca siedząca, niska aktywność fizyczna
 • 1,4 – praca siedząca, trening 2 razy w tygodniu
 • 1,6 – lekka praca fizyczna, trening 3-4 razy w tygodniu
 • 1,8 – praca fizyczna, trening 5 razy w tygodniu
 • 2,0 – ciężka praca fizyczna, codzienny trening
 • 2,2 – sport wyczynowy

Jak widzimy, wzór potrzebuje dodatkowe dane, jak wzrost i wiek. Mając więc nasz przykład mężczyzny o masie ciała 70kg, musimy określić jego szacunkowy wzrost na 178 cm, jak i wiek 25 lat. Co więcej, aby określić współczynnik aktywności, potrzebujemy informacje odnośnie ilości treningów, jak i pracy zawodowej. Przyjmijmy więc, że osoba ta trenuje 3 razy w tygodniu i pracuje ciężko fizycznie.

Mając powyższe dane, podkładamy je do wzoru:

PPM dla mężczyzn= 66,5 + (13,75 x 70) + (5,003 x 178) – (6,775 x 25)

PPM=66,5+962,5+890,534-169,375

PPM=1750 kcal

Ilość 1750 kcal jest to ilość, która jest niezbędna, aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo, bez uwzględnienia wydatku energetycznego na aktywność sportową, czy też wysiłek fizyczny związany z pracą zawodową. Aby wyliczyć więc ile kalorii potrzeba dostarczyć na bilansie neutralnym, musimy otrzymana wartość PPM pomnożyć przez współczynnik aktywności, który dla naszego przykładu będzie wynosił 1,6.

Mniej cierpliwi mogą skorzystać z naszych: Kalkulatorów 

Mnożymy więc otrzymane PPM 1750x1,6, co daje nam wynik 2800 kcal. Jest to podaż energetyczna, która uwzględnia wydatek energetyczny na podstawowe funkcje metaboliczne, jak i na wysiłek fizyczny, który jest poniesiony na pracę fizyczną, a także aktywność sportową. Pamiętajmy dodatkowo, że jest to przykład, który może różnić się w zależności od indywidualnych predyspozycji, jak i aktywności, które podejmuje osoba trenująca w ciągu dnia oraz zależeć będzie od uposażenia hormonalnego.

Wracając do naszych wyliczeń, posiadamy ilość kalorii na poziomie 2800 kcal, którą należy dodatkowo opatrzyć nadwyżką kaloryczną, aby możliwość budowy masy mięśniowej w ogóle zachodziła. Jednak, kalorie powinniśmy dodawać stopniowo i obserwować reakcje organizmu, aby nie przesadzić i nie prowokować odkładania się tkanki tłuszczowej. Ilość 300 kcal na początek wydaje się wartością optymalną, otrzymując łącznie 3100 kcal. W dalszym etapie powinniśmy kontrolować organizm pod kątem wizualnym, jeżeli efekty nie pojawią się po 2-3 tygodniach, powinniśmy stopniowo podbijać kalorię.

Kolejny etap obejmuje dostosowanie makroskładników dietetycznych pod wyliczone zapotrzebowanie kaloryczne. Standardowo przyjęte wartości mogą wyglądać w sposób następujący:

 • 2g białka na 1kg masy ciała
 • 1,2-1,5g tłuszczu na 1kg masy ciała
 • węglowodany natomiast stanowią uzupełnienie całego bilansu dobowego.

Przeliczając ilość kalorii na podane wyżej wartości, otrzymujemy:

 • 140g białka
 • 105g tłuszczu
 • 400g węglowodanów.

Przykładowy jadłospis

Posiłek I

Owsianka z jajkami: płatki owsiane 100g, jaja 100g, gruszka 150g, rodzynki 30g, orzechy włoskie 30g

Posiłek II

Kurczak pieczony: pierś z kurczaka bez skóry 150g, ryż paraboliczny 150g, buraki czerwone tarte 150g

Posiłek III

Schab pieczony z ziemniakami: schab świeży bez kości 100g, ziemniaki gotowane 500g, sałata lodowa, pomidory suszone, oliwa z oliwek, ogórek zielony, papryka,

Posiłek IV

Karkówka pieczona: karkówka surowa 200g, ser mozzarella 100g, kasza gryczana 100g, pieczarki 150g, śmietana 30% 50ml

Stosując powyższy jadłospis, na uwadze musimy mieć, że jest to jedynie przykład, a poszczególne odstępstwa, związane np. z preferencjami żywieniowymi, powinny być ponownie zbilansowane, tak aby zgadzały się makroskładniki dietetyczne w całości bilansu dobowego.

Podsumowanie

Budowanie masy mięśniowej jest procesem długotrwałym, wymagającym cierpliwości. Przybieranie na masie ciała powinno być stopniowe. Ilość około 0,5-1kg w ciągu miesiąca jest wartością optymalną, która daje duże prawdopodobieństwo, że zdobyta masa ciała, jest w większości tkanka mięśniową. Zbyt szybkie przybieranie na wadze powinno być dla nas sygnałem alarmowym, że zastosowany bilans kaloryczny jest zbyt duży, a nasz organizm nie wykorzystuje takich nakładów energii. Dlatego, kontroluj nie tylko postępy na wadze, ale i obwody ciała, które dostarczą Ci informacji o tym, czy coś zaczyna się dziać oraz, czy dieta niesie za sobą pozytywny skutek.

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 90 000 zadowolonych klientów :)

 • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
 • Ponad 6000 posiłków i 600 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę