Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Bezsenność zaostrza apetyt

Prawdopodobnie większość z nas nigdy nie zwróciła uwagi na fakt, że po nieprzespanej nocy o wiele bardziej odczuwamy głód, niż gdy budzimy się wypoczęci i wyspani. Według szwedzkich naukowców pewien z obszarów mózgu ludzkiego reaguje zwiększoną aktywnością podczas oglądania zdjęć pokarmów w przypadku, gdy takiemu testowi podana jest osoba dotknięta problemami wynikającymi z braku snu.

Badania naukowe

W 2012 roku Christian Benedict z Uppsala University przeprowadził pewien eksperyment. Wybrał do niego dwunastu młodych mężczyzn o prawidłowej masie ciała, którym pokazywał zdjęcia pokarmów wysoko i niskokalorycznych, badając jednocześnie aktywność ich mózgu funkcjonalnym rezonansem magnetycznym.

Interesujące wyniki

Rezultaty badań okazały się niezmiernie interesujące. Po bezsennej nocy odnotowano większą aktywność obszarów mózgu, które są odpowiedzialne za kontrolę apetytu. Sprawdzono również subiektywne odczucie głodu uczestników biorących udział w eksperymencie i było ono tożsame z powyższymi spostrzeżeniami, czyli po przespanej nocy odczuwanie głodu było mniejsze.

Dwunastu mężczyznom z grupy kontrolnej zbadano również poziom cukru we krwi na czczo i – co ciekawe – nie był on uzależniony od faktu czy noc była bezsenna, czy też nie. Zwiększonego łaknienia nie można więc przypisać niskiemu poziomowi cukru we krwi.

Podsumowanie

Wyniki badań pokazują, że zaburzenia snu mogą w znacznym stopniu przyczynić się do pogłębienia problemu rosnącej otyłości. Autor badań, Chrystian Benedict, mówi, że prawdopodobnie odpowiednio długi, trwający około 8 godzin sen, może mieć niebagatelny wpływ na utrzymanie zdrowej wagi.

Przewlekle zmniejszona ilość snu wpływa przede wszystkim na obniżenie nastroju, problemy z koncentracją, nieustanne odczuwanie zmęczenia, a także powoduje poddenerowowanie i stres. Doskonale wiemy, że każde z tych negatywnych następstw sprzyja sięganiu po niezdrowe przekąski, podjadaniu. Jeżeli dodamy do tego dodatkowo – będący wynikiem bezsenności — zwiększony apetyt, to nasze szanse na szybkie „złapanie” dodatkowych kilogramów znacznie wzrastają. Dbajmy więc o to, by się wysypiać.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.