Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co robić, gdy nie mogę spalić tłuszczu z okolic brzucha?

Co robić, gdy nie mogę spalić tłuszczu z okolic brzucha?
Choć zdarzają się przypadki osób, które mają problem ze zwiększeniem masy ciała, to jednak zdecydowana większość (zapewne nie tylko moich) znajomych, pyta mnie często, co robić, aby efektywnie zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej, a co bardziej dociekliwe osoby pytają także o to, co należy robić, aby ten efekt utrzymać.

"Nasz świat tyje"

Swoją tezę o tym, że nie żyję w jakieś ograniczonej „bańce”, gdzie spotykam wyłącznie osoby ze zwiększoną ilością tkanki tłuszczowej, opieram między innymi na tym, że według ogólnie dostępnych danych opublikowanych przez CBOS w 2019 roku, aż prawie 40% Polaków miało nadwagę, a ponad 20% klasyfikowało się już jako osoby z otyłością!

Mimo tego, że słowo dieta najczęściej wymieniają panie, to problem ze zwiększoną masą ciała dotyczy około co drugiej z nich. Można powiedzieć, jedynie co drugiej… Jedynie, gdyż jeśli spojrzy się na polskich mężczyzn, odsetek panów z nadmierną masą ciała wynosi, aż około 75%!

Ten problem nie dotyczy wyłącznie Polski i Polaków. Jeśli uwierzymy bowiem prognozom naukowców, okaże się, że już za osiem lat w ujęciu świata nadwagą będzie charakteryzowało się 40% dorosłych osób. Do tego doliczyć należy kolejne (!) ~20% dorosłych osób zmagających się z otyłością! Co więcej, jest to ciągle rosnący trend! A przewidywania są jeszcze bardziej niepokojące, jeśli mieszkasz w kraju o wysokim stopniu uprzemysłowienia!

Czy wszyscy tyjemy podobnie?

Choć można wprowadzić pewną generalizację, np. nadmiar tkanki tłuszczowej u mężczyzn częściej gromadzi się w okolicy brzucha, a panie częściej skarżą się na zbyt duże obwody ud i bioder, to jednak nie jest to prawda uniwersalna. Dlatego odpowiedź na tytułowe pytanie może dotyczyć zarówno mężczyzn (częściej), jak i kobiet (nieco rzadziej).

Dlaczego powinno mi zależeć na redukcji tłuszczu z okolic brzucha?

Pierwszą odpowiedzią na to pytanie, która przychodzi większości z nas do głowy, jest zapewne - poprawa sylwetki. Faktycznie, obserwując nasze społeczeństwo zwłaszcza w okresie letnim, „wystające brzuchy” najczęściej rzucają się w oczy na naszych plażach.

Utrata estetyki i zagrożenie dla zdrowia

To jednak nie wszystko! Tłuszcz zgromadzony w okolicy brzucha, często nazywany też trzewnym, to nie tylko problem estetyczny, ale również potencjalne zagrożenie dla zdrowia! Nadmiar tłuszczu zgromadzony w okolicy brzucha jest przez lekarzy często łączony ze zwiększoną częstotliwością występowania insulinooporności, cukrzycy typu 2, występowaniem nadmiernych stanów zapalnych w organizmie, chorób układu sercowo-naczyniowego czy też niealkoholowym stłuszczeniem wątroby. Co jeszcze gorsze, często wiąże się go także ze zwiększonym prawdopodobieństwem śmierci. Widzimy zatem, że osoby, które uskarżają się na lokalizację nadmiaru tłuszczu w tym rejonie, powinny jak najszybciej przedsięwziąć kroki, aby rozwiązać ten problem. Co zatem robić, gdy nie mogę pozbyć się tłuszczu z okolic brzucha!?

Dieta

Zapewne nikogo nie zdziwię, gdy w tym momencie będę postulował wprowadzenie ograniczenia spożywanych kalorii. Choć jak wspomnę nieco niżej, nie zawsze będzie musiał to być warunek konieczny. Bez zatem wchodzenia w szczegóły, jak powinna wyglądać właściwie skonstruowana i dostosowana do konkretnej osoby dieta, skupię się na innym elemencie, który może pomóc pozbyć się nadmiaru tłuszczu z okolic brzucha.

Treningi

Okazuje się, że niezwykle pomocne w tym zadaniu mogą być ćwiczenia fizyczne. Zapewne większość naszych Czytelników zdaje sobie sprawę z tego, że nie każda aktywność ruchowa jest taka sama.

Dla przykładu zadaniem głównym treningu z wykorzystaniem ciężarów będzie wzmocnienie siły mięśni, zwiększenie ich masy, co często prowadzi do poprawy wyglądu sylwetki albo/i poprawy ich sprawności oraz wydajności, w zależności od rodzaju stosowanych treningów siłowych. Z kolei trening tlenowy (aerobowy) najczęściej powinien służyć zwiększeniu sprawności i poprawie działania układu sercowo-naczyniowego. Jednak niezwykle często jest także wykorzystywany, jako metoda na zwiększone wydatkowanie energii, co może nie być bez znaczenia w przypadku procesów redukcji tkanki tłuszczowej.

Jaki trening wybrać?

Standardowo, mając na celu wielokierunkową pomoc, staram się zawsze polecać kombinację, w różnych proporcjach. Bazując jednak na wynikach badań naukowych, jeśli musiałbym wybrać jeden rodzaj treningu, przydatny do tego, aby pozbyć się tłuszczu z okolic brzucha wybrałbym - trening aerobowy. Jednak treningiem aerobowym może być zarówno spokojny spacer po lesie z psem, jak i udział w maratonie.

Jakiego rodzaju trening aerobowy?

Również i na to pytanie odpowiadają nam naukowcy. Okazuje się, że spacer po lesie może nie być idealny. Znacznie lepiej mogą sprawdzić się ćwiczenia aerobowe o umiarkowanej i wysokiej intensywności. Część badaczy skłania się nawet do wniosku, że to właśnie tego rodzaju aktywność ruchowa powinna być pierwszym krokiem do wykonania u osób, które zmagają się z otyłością brzuszną. Jednak nawet ćwiczenia aerobowe o średniej intensywności mogą stanowić wyzwanie dla osób, które do tej pory nie były zbyt aktywne. Aby zatem umożliwić takim osobom korzystanie z dobrodziejstw treningów aerobowych (również w kontekście utraty nadmiaru tłuszczu trzewnego), proponuję, aby rozpocząć od najwyższego poziomu intensywności, który może zostać utrzymany przez pewien czas (np. 20-30 minut). Z czasem powinno następować zwiększenie intensywności, a także czasu trwania. Naukowcy podkreślają, że nieco lepsze rezultaty z zastosowania tej taktyki, można spodziewać się w przypadku mężczyzn. Na szczęście również częściej ten problem dotyczy właśnie ich.

Umiarkowany trening aerobowy czy dieta?

Odpowiem przekornie: dlaczego nie skorzystać z obu metod jednocześnie? Pamiętajmy, że celem nadrzędnym jest nie tylko poprawa wyglądu, ale także zdrowia. Zatem mądrze wdrożona aktywność ruchowa, połączona ze zdrowym sposobem odżywiania, najlepiej o odpowiednim poziomie kalorii, zapewnić może najlepsze rozwiązanie!

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.