W jaki sposób zielona herbata może wpłynąć na uczucie sytości? Naukowcy z Uniwersytetu w Lund w Szwecji zaczęli się zastanawiać, czy picie zielonej herbaty może mieć wpływ na poziom cukru i insuliny we krwi. Zielona herbata zawiera substancje, które wzmacniają działanie insuliny. Jej regularne picie zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu drugiego.
Naukowcy chcieli zbadać, czy picie zielonej herbaty wraz z posiłkiem może przyspieszyć procesy regulacji cukru we krwi. Gdyby tak było, można by przypuszczać, że stanie się ona środkiem pomagającym w walce z rozwojem cukrzycy.
Podczas badania uczestnicy otrzymywali posiłek złożony z białego chleba i indyka. Jedna grupa piła do niego dużą filiżankę zaparzonej zielonej herbaty (9 g suszonych liści sencha, parzonych przez 3 minuty, w 300 ml wody o temperaturze 85 stopni - dostarczano wówczas 80 mg kofeiny, 26 mg epikatechiny, 90 mg galusanu epikatechiny i 32 mg galusanu epigallokatechiny), a druga grupa gorącą wodę.
Niestety, okazało się, że zielona herbata nie wpływa na poziom insuliny czy glukozy. Zauważono jednak, że uczestnicy pijący herbatę wraz z posiłkiem, dużo dłużej utrzymywali sytość. Uczucie to trwało o średnio dziewięćdziesiąt minut dłużej, niż w drugiej grupie. Badani czuli się także bardziej "pełni" po wypiciu zielonej herbaty wraz z posiłkiem.
To dość ciekawe odkrycie, które może posłużyć, jako punkt zaczepienia do kolejnych badań, by sprawdzić, czy uda się w taki sposób pracować także z osobami otyłymi. Być może w przyszłości zielona herbata będzie poważnym środkiem do zwalczania nadmiarowego tłuszczu.