Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy odchudzanie jest niebezpieczne dla kondycji psychicznej?

Redukowanie zbędnej tkanki tłuszczowej to zabieg mający na celu poprawę estetyki sylwetki. Warto podkreślić, iż w wielu przypadkach zalecany jest ze względów zdrowotnych. Niezależnie od przyczyny rozpoczynania kuracji odchudzającej, wypracowanie upragnionych rezultatów powinno wiązać się z wymiernymi korzyściami, również w kwestii zdrowia psychicznego. Czy tak jest zawsze?

Istnieją badania sugerujące wyraźnie, iż „bycie” na diecie odchudzającej to spore wyzwanie dla kondycji psychicznej. Wskazuje się m.in. na przedłużony w czasie wzrost poziomu kortyzolu, występowanie zniżki nastroju,  stanów depresyjnych, a nawet - w skrajnych wypadkach -myśli samobójczych. Warto zadać sobie pytanie czy istnieją realne przyczyny tego typu dolegliwości i czy zawsze związane są z brakiem sukcesów w pozbywaniu się zbędnych kilogramów? No i czy dieta musi być uciążliwa dla psychiki?

Nierealne oczekiwania

Nierealne oczekiwana co do samego przebiegu kuracji odchudzającej („wcale nie idzie tak łatwo i szybko, jak mi się wydawało”) a także jej efektów („schudłam 10kg a ciągle nie wyglądam tak jak chciałam”) to bardzo częste przyczyny frustracji i pogorszenia samopoczucia. Aby je zniwelować warto zainteresować się tematyką związaną ze zdrowym odżywianiem, planowaniem treningów i podstawami fizjologii człowieka. Dodatkowo warto pielęgnować w sobie zdolność do cieszenia się (oraz nagradzania) nawet z najmniejszych postępów, dzięki temu utrzymanie motywacji na odpowiednio wysokim poziomie nie będzie problemem, jak również wpłynie na poczucie własnej wartości oraz nastrój.

Niewłaściwe metody

Skłonni jesteśmy zaryzykować nawet własnym zdrowiem, aby osiągnąć rezultaty jak najbardziej spektakularne i to w jak najkrótszym czasie. Stąd też biorą się pomysły na drastyczne ograniczanie dziennej dawki energii oraz wprowadzane są mordercze i nierozsądnie rozplanowane treningi. Skutki tego typu zabiegów są zwykle podobne – doprowadzają do skrajnego wyczerpania i wyniszczenia organizmu, co ma swoje konsekwencje psychologiczne – spadek poziomu energii, poczucia własnej wartości (związany również z pogorszeniem kondycji włosów, skóry, paznokci); ciągłe zmęczenie, poczucie smutku i rozczarowania. Warto wiedzieć, że przetrenowaniu towarzyszy często spadek hormonów płciowych (takich jak testosteron) i wzrost hormonów katabolicznych takich jak kortyzol, co przekłada się również na kondycję psychiczną.

Permanentny stres

Większość stresów podczas praktykowania kuracji odchudzającej fundujemy sobie zupełnie niepotrzebnie, zmniejszając tym samym efektywność podjętych starań na rzecz uzyskania estetycznej sylwetki. Źródłem stresu są nie tylko zbyt rygorystyczne założenia diety i treningu – dodatkowe napięcie wynika choćby z poczucia winy, niezadowolenia z własnych postępów oraz innych negatywnych emocji przeżywanych ze zbyt dużą intensywnością (np. zazdrość o postępy koleżanki czy kolegi, smutek, tęsknota za „ukochanymi” słodyczami, poczucie bezsilności w obliczu napotkanych trudności i inne). Stres i jego skutki, jeżeli działają w sposób nieprzerwany i trudny do konstruktywnego „ogarnięcia”, wywołują skrajnie poważne szkody w psychice jak i zdrowiu fizycznym, o utrudnianiu pozbywania się zbędnej tkanki tłuszczowej nie wspominając.

Jak sobie zatem radzić w takich sytuacjach?

Nie istnieje złota recepta – nie mniej jednak warto zacząć od zidentyfikowania problemu, sytuacji najbardziej problemowych i zastanowić się nad ich realnym rozwiązaniem – bez zbędnego ładunku emocjonalnego. Niewątpliwie pomocne mogą okazać się konsultacje ze specjalistą i permanentne dokształcanie się w kwestiach związanych z zarządzaniem stresem i - w aspektach związanych z planowaniem zdrowej i sensownej diety oraz racjonalnego układania treningu. Istotne znaczenie mają też niewygórowane oczekiwania. Zdolność  do wytyczania sobie racjonalnych i możliwych do zrealizowania celów może okazać się kluczem do tego by odchudzanie nie było zabójcze dla psychiki.

Podsumowanie

Nieumiejętnie zaplanowana redukcja zbędnej tkanki tłuszczowej może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne, nie tylko związane z pogorszeniem kondycji fizycznej, ale również psychicznej. Ciągłe zmęczenie, stany depresyjne, smutek i niezadowolenie to symptomy wskazujące na niewłaściwe podejście do kwestii związanych z racjonalnym odchudzaniem.  

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.