Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy picie zielonej herbaty pomoże mi schudnąć?

Czy picie zielonej herbaty pomoże mi schudnąć?
Zielona herbata to starożytny eliksir czczony od wieków na Wschodzie. Nie bez powodu zwraca uwagę miłośników zdrowia na całym świecie. Picie tego smacznego napoju nie tylko nawadnia nasz organizm, ale związane jest też z wieloma korzyściami zdrowotnymi.

Niekwestionowany napój dla zdrowia

Zielona herbata, jako jeden z czynników, może obniżyć ryzyko chorób układu krążenia i niektórych nowotworów, a nawet poprawić funkcjonowanie mózgu. A co można powiedzieć w kwestii jej wpływu na odchudzanie?

Zielona herbata vs odchudzanie

W przeglądzie Cochrane przeanalizowano 12 dobrze przeprowadzonych badań oceniających wpływ zielonej herbaty na utratę wagi i jej utrzymanie. Wyniki były jednak sprzeczne. Raz obserwowano znaczną utratę masy ciała, innym razem niewielką. W większości natomiast podkreślano korzyści związane ze spadkiem cholesterolu całkowitego we krwi, co jest bardzo istotnym parametrem naszego zdrowia.

Wyniki te sugerują, że korzyści płynące ze spożycia zielonej herbaty w zakresie utraty i kontroli wagi mogą różnić się w zależności od dawki, rodzaju zielonej herbaty, tego, czy jest ona w postaci skoncentrowanego suplementu oraz tego, jak długo i często ją spożywasz.

Forma wysokoskoncentrowanego suplementu może zaoferować znacznie więcej niż tylko popijanie naparu, zwłaszcza gdy jest to preparat kompleksowy. 

Zielona herbata w formie napoju nie jest magicznym panaceum na odchudzanie

Nie można oczekiwać, że napój z zielonej herbaty nas odchudzi. Wciąż istotnie większe znaczenie ma odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna, ale nie oznacza to, że zielona herbata nie może być częścią tego planu.

Co jeszcze warto wiedzieć o zielonej herbacie?

Zielona herbata zawiera garbniki, które mogą powodować problemy trawienne u niektórych osób, szczególnie jeśli będzie spożywana na pusty żołądek. Co więcej, mogą one zmniejszać wchłanianie żelaza, jeśli pije się ją podczas posiłku. Wniosek? Najlepiej popijać zieloną herbatę w ciągu dnia pomiędzy posiłkami.

W przypadku suplementów na odchudzanie wybieraj takie, które mają podaną wartość EGCG, ich skuteczność jest inna.

Podsumowanie

Jeśli chcesz schudnąć, nie oczekuj, że zielona herbata wykona całą robotę za Ciebie. Może ona delikatnie hamować apetyt, ale wciąż musisz zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę, aby osiągnąć efekt.

Nie nastawiaj się jednak negatywnie do samego naparu, ponieważ wciąż jest wiele korzyści związanych z jego popijaniem, m.in. opóźnia procesy starzenia się, pozytywnie wpływa na funkcjonowanie naszego mózgu, chroni organizm przed stanami zapalnymi i wiele innych. Czy warto ją pić? Z pewnością tak! 

Źródła: Therapeutic effect of high-dose green tea extract on weight reduction: A randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial - PubMed (nih.gov) Tea Plant (Camellia sinensis): A Current Update on Use in Diabetes, Obesity, and Cardiovascular Disease - PubMed (nih.gov) Green tea for weight loss and weight maintenance in overweight or obese adults - PubMed (nih.gov)

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.