Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy wysoka temperatura otoczenia podczas ćwiczeń ułatwia odchudzanie?

Czy wysoka temperatura otoczenia podczas ćwiczeń ułatwia odchudzanie?
Upowszechnił się taki pogląd, który mówi, że przy wysokiej temperaturze otoczenia chudnie się łatwiej. Faktycznie po wykonaniu treningu w nagrzanym pomieszczeniu, ważymy mniej niż gdybyśmy trenowali np. w chłodni. Z tegoż powodu wiele osób także ubiera się cieplej idąc poćwiczyć – również i w tym wypadku skutkiem ma być podobno szybsza utrata masy ciała. Czy jednak faktycznie upał i przegrzewanie organizmu korzystnie wpływają na poprawę składu ciała?

Jak wysoka temperatura wpływa na organizm w czasie wysiłku?

Nie ulega wątpliwości, że w upale trenuje się gorzej. Kwestię tą należy rozpatrywać nie tylko w kontekście subiektywnie pojętego dyskomfortu, ale także na poziomie odpowiedzi fizjologicznej organizmu. Gdy temperatura otoczenia jest wysoka dochodzi do nasilonej utraty płynów, co sprzyja odwodnieniu i sprawia, że układ krążenia oraz układ nerwowy funkcjonują mniej sprawnie. W zasadzie można powiedzieć, że trening w upale stanowi dodatkowe obciążenie dla serca, co nie koniecznie jest zjawiskiem pożądanym.

Co się dzieje z wydolnością w trakcie wysiłku?

Wysoka temperatura otoczenia negatywnie wpływa na zdolności wysiłkowe – to fakt potwierdzony naukowo. W niektórych badaniach zaobserwowano, że trening w upalnych warunkach sprawia, że wydolność ulegać może obniżeniu nawet o połowę (w porównaniu do treningu w niskiej temperaturze)! Co istotne, na niewiele zdają się tutaj napoje dla sportowców zawierające węglowodany – jeśli organizm jest przegrzany, nie poprawiają one uzyskiwanych wyników (zupełnie inaczej dzieje się przy niskiej temperaturze otoczenia).

Dlaczego więc tak wiele osób wierzy, że wysoka temperatura otoczenia w czasie ćwiczeń ułatwia odchudzanie?

Pogląd, który mówi, iż trenowanie w wysokiej temperaturze wspomaga odchudzanie związany jest z kilkoma aspektami, najważniejsze z nich to:

  • realny ubytek masy ciała po wysiłku przeprowadzonym w nagrzanym pomieszczeniu (lub też w ciepłym ubraniu),
  • fakt, iż treningi w wysokich temperaturach (lub w ciepłych strojach) praktykowane są przez sportowców „zbijających wagę”.

Problem polega jednak na tym, iż powyższe okoliczności nijak mają się do spalania tkanki tłuszczowej, a powiązane są jedynie z ubytkiem wody, czyli – odwadnianiem organizmu. Wbrew obiegowym przekonaniom to nie jest tak, że pocąc się „wytapiamy tłuszcz zapasowy”. Po prostu tracimy wodę i elektrolity. Wiadra potu wylane na treningu mogą być oczywiście miernikiem zaangażowania i wykonanej pracy, ale nie są markerem tema odchudzania. Paradoksalnie więcej tłuszczu spalilibyśmy trenując w niskich temperaturach organizm musiałby zużyć więcej energii na ogrzanie.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.