Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy za przyrost wagi u kobiet związany z wiekiem odpowiadają hormony?

Czy za przyrost wagi u kobiet związany z wiekiem odpowiadają hormony?
Wraz z wiekiem zmienia się wiele rzeczy w naszych organizmach. Część z tych zmian jest widoczna i są to nie tylko zmarszczki i siwe włosy, ale także inny skład ciała. W miarę upływających lat tracimy tkankę mięśniową i nabywamy więcej tłuszczowej. Mężczyźni zazwyczaj w okolicach brzucha, a kobiety na biodrach i udach. Na kobiety czeka jeszcze jeden proces – menopauza i choć mężczyzn również dotyczy andropauza, to w ich przypadku proces ten nie jest tak uciążliwy.

Czym jest menopauza?

Jest to taki okres, w którym zmniejsza się płodność na skutek zmian hormonalnych. Wraz z tym procesem wiele kobiet może zaobserwować zwiększanie się ilości tkanki tłuszczowej, nie tylko w wyżej wymienionych obszarach, ale także w okolicy brzucha. Zastanawiające może być, czy to właśnie zmiany hormonalne odpowiadają za przyrost tkanki tłuszczowej, który pojawia się wraz z wiekiem.

Czy zmiany hormonalne to główny winowajca wzrostu wagi związanego z wiekiem?

Odpowiadając twierdząco na zadane pytanie, czyż nie byłaby to wygodna i najprostsza odpowiedz? Ot, znalazł się winowajca i nic nie można z tym zrobić.

Otóż trzeba wiedzieć, że hormony, owszem, wpływają na przyrost tkanki tłuszczowej wraz z wiekiem, ale jest to tylko część równania. Wciąż duże znaczenie ma styl życia, to jak się odżywiasz, czy w Twoim życiu ma miejsce regularna aktywność fizyczna i wiele innych.

Jaki udział w gromadzeniu tkanki tłuszczowej u kobiet mają hormony?

Z pewnością zastanawiasz się, co takiego jest w tych hormonach, że częściowo przyczyniają się do gromadzenia tłuszczu wraz z upływającymi latami. Otóż wpływają one na przyrost masy ciała na kilka sposobów. 

  1. Po pierwsze, podczas menopauzy naturalna jest zmiana równowagi estrogenu i progesteronu, i to jest jedna z przyczyn gromadzenia większej ilości tkanki tłuszczowej.
  2. Po drugie, wraz z wiekiem następuje utrata masy mięśniowej, tzw. sarkopenia. Mięśnie spalają najwięcej kalorii, więc tracąc je, spalasz mniej energii w ciągu dnia. Żeby temu przeciwdziałać, warto regularnie trenować siłowo, dzięki czemu zachowasz lepsze proporcje tkanki mięśniowej do tłuszczowej, nie wspominając już o lepszej kondycji i sprawności.
  3. Po trzecie, wraz z wiekiem zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia zmian w poziomie wielu hormonów, i to nie tylko płciowych (tj. estrogenu, progesteronu i testosteronu).

Jakie jeszcze hormony ulegają zmianie wraz z wiekiem?

  • Hormon wzrostu — hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową, który także "kontroluje" ilość tłuszczu zgromadzonego w organizmie i zmniejsza masę mięśniową wraz z wiekiem.
  • Insulina — hormon produkowany przez trzustkę, regulujący poziom cukru we krwi.
  • Leptyna — białko wytwarzane przez komórki tłuszczowe regulujące apetyt.
  • Kortyzol (hormon stresu) — ma tendencję do wzrostu wraz z wiekiem i jest istotnym czynnikiem przyczyniającym się do gromadzenia tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha.

Mniejsza wrażliwość na insulinę

Kolejnym czynnikiem wpływającym na przyrost masy ciała po menopauzie jest spadek wrażliwości na insulinę. Gdy w wieku średnim spada wrażliwość na insulinę, tracisz pewnego rodzaju metaboliczną elastyczność, czyli zdolność do przełączania się między wykorzystaniem glukozy i tłuszczu jako źródła paliwa.

W związku z tym "gromadzisz" więcej węglowodanów we krwi i masz mniejszą zdolność do rozkładania tłuszczu i wykorzystywania go jako energii. Spalasz mniej kalorii niż wcześniej. A jeśli dodasz do tego wcześniej wspomniany spadek ilości posiadanej tkanki mięśniowej, to ryzyko przytycia znacznie wzrasta.

Styl życia a przyrost masy ciała wraz z wiekiem

Jak już wspomniałam, nie tylko hormony odpowiadają za zwiększenie wagi i ilości tkanki tłuszczowej w organizmie wraz z wiekiem.

Styl życia a przyrost masy ciała wraz z wiekiemIstnieją także inne czynniki takie jak:

  • apetyt na niezdrowe i tuczące jedzenie, które prowadzi do przejadania się,
  • niedobór snu, który zwiększa poziom kortyzolu,
  • siedzący tryb życia, który nie tylko pogarsza naszą sprawność, ale przede wszystkim przyczynia się do spadku masy mięśniowej i znikomego spalania kalorii w ciągu dnia.

Jak łatwo zauważyć, zmiany, które zachodzą w naszym organizmie, mogą wynikać zarówno z upływających lat, jak i naszych nawyków. Mamy zatem częściowy wpływ na to, co się dzieje z naszym ciałem.

Podsumowanie

Ciężko jest oddzielić skutki menopauzy od stylu życia, ale nie da się ukryć, że zmiany hormonalne pojawiające się wraz z wiekiem mają istotny wpływ na skład ciała każdej kobiety w średnim wieku. Mimo wszystko nie warto siadać i mówić „A to pech, hormony szaleją”. Wciąż styl życia ma ogromne znaczenie i może zmniejszyć negatywne efekty zmian hormonalnych. Co więcej, może też wpływać bezpośrednio na te hormony, spowalniając nieco pewne nieuniknione zmiany albo ich efekt uboczny. Wciąż masz szansę na zgrabną sylwetkę, o ile o siebie zadbasz.

Odżywiaj się zdrowo, unikaj przejadania się, szczególnie żywnością przetworzoną, dbaj o regularną aktywność fizyczną i odpowiednią ilość snu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.