W niniejszym artykule przedstawię kilka zasad dotyczących komponowania posiłków, które uczynią Twoją dietę nie tylko skuteczną, ale także pozwolą zabezpieczyć organizm przed niedoborami niezbędnych składników odżywczych, tak częstych przy stosowaniu intensywnych zabiegów redukcyjnych.
Zacznij od przygotowania do diety. Daj sobie 5 – 7 dni na uporządkowanie jadłospisu. Ustal stałe pory posiłków (4 – 5 w ciągu dnia) i trzymaj się ich. Bezwzględnie też wyrzucić musisz wszystkie śmieci, takie jak słodycze, fast food’y, słodkie napoje (w tym soki owocowe i owocowe jogurty), a także białe pieczywo, makarony etc.
Wyeliminowane produkty żywnościowe zastąp warzywami, białkiem w postaci twarogu z dodatkiem słodzika, dodatkową porcją chudego mięsa lub ryby, czy garścią orzechów włoskich lub migdałów. Dzięki temu odzyskasz kontrolę nad dietą, zapoczątkujesz także korzystne zmiany metaboliczne i nie dopuścisz do napadów wilczego głodu. Masa ciała powinna zacząć się obniżać, niektóre osoby w ciągu zaledwie tygodnia zarejestrują zmniejszenie obwodu pasa o kilka centymetrów.
Kolejnym krokiem jest systematyczna eliminacja produktów węglowodanowych. Tak jak w pierwszym etapie należało usunąć źródła cukrów prostych i oczyszczonej skrobi, tak teraz wyrzucić należy również „dobre” węglowodany zawarte nawet w razowym pieczywie czy brązowym ryżu. W ich miejsce wprowadzamy znowu warzywa i kolejne źródła białka, takie jak chude mięso, tłuste ryby morskie, twarogi i jaja, a także orzechy i migdały.
Wysoka podaż białka zmniejsza uczucie głodu i powoduje nasilone wydatkowanie energii związane z produkcją ciepła. Wyeliminowanie węglowodanów natomiast sprawia, że organizm „przestawia się” na czerpanie energii z tłuszczu. Warzywa natomiast dostarczają błonnika, witamin i składników mineralnych, a orzechy i ryby — niezbędnych kwasów tłuszczowych.
Na finiszu należy uwzględnić w diecie dodatkowe źródła potasu, takie jak choćby pomidory czy koncentrat pomidorowy oraz obniżyć spożycie sodu, czyli zrezygnować z produktów solonych. Zabieg ten pomoże pozbyć się nadmiaru wody, której część udało się już usunąć poprzez ograniczenie spożycia węglowodanów.
Nagromadzona w organizmie woda zaburza estetykę sylwetki. Warto także włączyć herbatki z pokrzywy czy skrzypu polnego, które również nasilają diurezę. Przestrzegam jednak przed ograniczaniem spożycia płynów! Wody należy pić dużo. Bardzo pomocne mogą być także odżywki i suplementy, takie jak preparaty proteinowe czy błonnikowe, koncentraty oleju rybnego czy termogeniki i lekkie diuretyki.
Uwaga: zaprezentowany powyżej model odżywiania przeznaczony jest jedynie dla osób zdeterminowanych, które muszą szybko stracić na wadze.