BLACK WEEK • 60% RABATU NA PLANY Z KODEM: BLACK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak cechy charakteru wpływają na efektywność pracy nad sylwetką?

Jak cechy charakteru wpływają na efektywność pracy nad sylwetką?
Okazuje się, iż osobowość może mieć niebagatelny wpływ na efektywność pracy nad estetyką sylwetki. Od dawna wiadomo, iż optymiści lepiej radzą sobie z trudną walką o lepszy wygląd i zdrowie niż pesymiści. Co natomiast z innymi cechami charakteru? W jaki sposób mogą utrudniać lub ułatwiać zmagania związane z redukowaniem zbędnej tkanki tłuszczowej lub budowaniem masy mięśniowej?

Impulsywność

W pewnym bardzo znanym badaniu z 1792 roku zapytano dzieci, czy wolą otrzymać jednego cukierka od razu czy też dwa cukierki, ale dopiero za 15 minut. Następnie wskazano, iż dzieci, które wybrały tę drugą opcję, w późniejszym życiu odnosiły znacznie większe sukcesy zawodowe oraz osobiste niż dzieci z pierwszej grupy. Ten prosty test znalazł także zastosowanie w ocenie nawyków żywieniowych: jednostki mniej impulsywne, skłonne poczekać na długoterminowe efekty podjętych działań odnoszą większe sukcesy w przypadku pracy nad sylwetką. Osoby impulsywne zbyt często koncentrują się na chwilowych korzyściach lub przyjemnościach, nie zważając przy tym na konsekwencje swoich czynów. Jeżeli jesteś osobą impulsywną, staraj się unikać ewentualnych pokus – zwłaszcza na początku zmagań o zadbaną sylwetkę. Takie podejście uchroni Cię przed podjęciem błędnych decyzji. 

Podatność na zmianę nastrojów

Wahania nastrojów są charakterystyczne dla osób bardzo emocjonalnie podchodzących do życia. Niezwykle często kierują się one zasadą „wszystko albo nic”, źle znoszą niepowodzenia, koncentrując się na odczuciach i emocjach, a nie na poszukiwaniu optymalnych rozwiązań. Do tej grupy należą tzw. zjadacze emocjonalni – jednostki, które kompensują sobie przykrości sporymi dawkami pożywienia. Rozwiązaniem może być krytyczna ocena własnych wzlotów i upadków, a także poszukiwanie bardziej konstruktywnych rozwiązań istniejących problemów i pojawiających się niepowodzeń. Regularna aktywność fizyczna oraz wsparcie przyjaciół oraz rodziny mogą okazać się nieocenioną pomocą.

Egocentryzm

Koncentrowanie się na sobie i własnych interesach, zwłaszcza jeżeli chodzi o poprawę estetyki sylwetki, wcale nie jest takie złe. Osobom skupionym na własnych problemach łatwiej jest wytrzymać założenia restrykcyjnych planów żywieniowo-treningowych, choćby ze względu na bardziej asertywną postawę względem potrzeb otoczenia. Jednostki bez odpowiednio wykształconego poziomu „zdrowego” egocentryzmu, pod wpływem innych często rezygnują np. z wizyt na siłowni albo odkładają na bok priorytety związane z dietą.

Dokładność, punktualność, sumienność

Jeżeli posiadasz cechy charakteru takie jak sumienność, punktualność, dokładność, to poprawa estetyki sylwetki nie powinna stanowić dla Ciebie problemu, zwłaszcza jeżeli chodzi o kwestie związane z organizacją i planowaniem (np. gotowaniem, robieniem zakupów, odmierzaniem gramatury posiłków). Obserwacje wskazują, iż większość niepowodzeń wynika z braku czasu i nieodpowiedniego zaplanowania rozkładu zajęć, posiłków, terminów, etc. Osobom niezorganizowanym, roztargnionym, zapominalskim trudniej jest wypracować zadowalające efekty.

Podsumowanie

W praktycznym wykorzystaniu wiedzy na temat zdrowego odżywiania poważną przeszkodę stanowić mogą niektóre cechy charakteru. Dlatego starania o lepszą sylwetkę warto wzbogacić o analizę własnej osobowości – być może oprócz kilku centymetrów w pasie uda nam się przy okazji pozbyć słabości utrudniających osiągnięcie sukcesu w innych sferach życia...

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.