Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak pracują mięśnie brzucha przy różnych ćwiczeniach?

Jak pracują mięśnie brzucha przy różnych ćwiczeniach?
Jest to jedna z najbardziej mitologizowanych kwestii. Większość ludzi uważa, że klasyczne „brzuszki” to najlepsze i jedyne ćwiczenie na mięśnie proste brzucha. Niestety, badania naukowe mówią o czymś zupełnie innym. Zachęcam do lektury.

W opublikowanych we wrześniu 2013 roku badaniach japońskich naukowców sprawdzono, jak poszczególne partie mięśni są angażowane w różnych ćwiczeniach. Dziesięciu dorosłych mężczyzn w wieku 21.2 ± 1.5 roku, wzroście 1. 70 ± 0.05 m i wadze 65.6 ± 4.8 kg wykonywało:

 • 5 ćwiczeń statycznych,

 • 5 ćwiczeń dynamicznych,

Pomiarów dokonywano metodą EMG, urządzenie ME6000T16, produkcja: MEGA Electronics, Finlandia. Pomiarów dokonywano dwukrotnie, w dwa różne dni.

Ćwiczenia statyczne były następujące:

 1. abdominal bracing - napinanie mięśni brzucha,
 2. abdominal hollowing - czyli wciąganie mięśni brzucha,
 3. prone / plank - wariant „deski” (utrzymywanie ciężaru ciała w podporze na przedramionach), ćwiczenie nosi także nazwę mostu (ang. bridge)
 4. side plank - boczna “deska” – ciało ułożone na prawej stronie, podparte na jednej ręce,
 5. supine plank - odwrotna deska – utrzymywanie ciężaru ciała na zgiętych przedramionach, plecy są ustawione w kierunku podłoża.

Ćwiczenia dynamiczne były następujące:

 1. V-Sits – częściowy scyzoryk - ciało ułożone w V – nogi zgięte pod kątem 45 stopni, ręce proste, staramy się dotknąć kostek,
 2. Curl-Ups - klasyczne, częściowe brzuszki (krótkie spięcia). Ręce za głową, kolana zgięte – 90 stopni, zakres ruchu do 45 stopni. Ćwiczenie jest znane także pod nazwą „crunches”.
 3. Sit-Ups – klasyczne brzuszki - mogą być wykonywane z nogami prostymi lub zgiętymi w kolanach. Tutaj naukowcy zastosowali częściowy zakres ruchu i zgięcie kolan (90 stopni) – co czyni ćwiczenia nr 2 i nr 3 – niemal nie do odróżnienia. Curl-up – wyróżnia częściowy zakres ruchu, sit-up – pełny zakres ruchu (do dotknięcia kolan, włącznie),
 4. Back extensions on the floor - unoszenie tułowia, leżąc na brzuchu, na ziemi. Badani mieli unieść tułów o 30 stopni, stopy były trzymane przed jednego z eksperymentatorów,
 5. Back extensions on a bench - unoszenie tułowia, leżąc na ławce. Badani mieli unieść tułów do poziomu. Nogi były trzymane przez pomocnika.

Jak pracują mięśnie brzucha przy różnych ćwiczeniach?

Zaangażowanie mięśni prostych (rectus abdominis) brzucha:

 1. częściowy scyzoryk - 80%,
 2. klasyczne, częściowe brzuszki - 42%,
 3. klasyczne brzuszki - 41%,
 4. plank czyli deska - 35%,
 5. boczna deska - 18%,
 6. napinanie mięśni brzucha - 18%,
 7. odwrotna deska - 8%,
 8. wciąganie mięśni brzucha - 5%,
 9. unoszenie tułowia, leżąc na brzuchu, na ziemi - 2%,
 10. unoszenie tułowia, leżąc na ławce - 2%.

Zaangażowanie mięśni skośnych zewnętrznych (external oblique) brzucha:

 1. częściowy scyzoryk - 68%,
 2. klasyczne brzuszki - 47%,
 3. boczna deska - 37%,
 4. klasyczne, częściowe brzuszki - 35%,
 5. napinanie mięśni brzucha - 27%,
 6. plank czyli deska - 25%,
 7. wciąganie mięśni brzucha - 22%,
 8. odwrotna deska - 8%,
 9. unoszenie tułowia, leżąc na brzuchu, na ziemi - 5%,
 10. unoszenie tułowia, leżąc na ławce - 5%.

Zaangażowanie mięśni skośnych wewnętrznych (internal oblique) brzucha:

 1. wciąganie mięśni brzucha - 62%,
 2. napinanie mięśni brzucha - 60%,
 3. częściowy scyzoryk - 52%,
 4. klasyczne brzuszki - 37%,
 5. boczna deska - 29%,
 6. plank czyli deska - 28%,
 7. klasyczne, częściowe brzuszki - 27%,
 8. odwrotna deska - 8%,
 9. unoszenie tułowia, leżąc na brzuchu, na ziemi - 3%,
 10. unoszenie tułowia, leżąc na ławce - 3%.

Zaangażowanie mięśni prostowników:

 1. unoszenie tułowia, leżąc na brzuchu, na ziemi - 62%,
 2. unoszenie tułowia, leżąc na ławce - 58%,
 3. odwrotna deska - 38%,
 4. boczna deska - 20%,
 5. napinanie mięśni brzucha - 19%,
 6. wciąganie mięśni brzucha - 10%,
 7. klasyczne brzuszki - 5%,
 8. częściowy scyzoryk - 5%,
 9. klasyczne, częściowe brzuszki - 3%,
 10. deska - 2%.

Nasz komentarz

Tak, ale... Po pierwsze - badanie EMG nie musi idealnie odwzorowywać pracy mięśni. Dodatkowo, w eksperymencie wzięli udział niewytrenowani mężczyźni- ma to wpływ na sposób wykonania ćwiczenia oraz na rekrutację odpowiednich jednostek motorycznych - grup mięśni. Wystarczą drobne błędy techniczne – by np. w desce (plank) zaangażowanie mięśni stabilizujących pleców oraz mięśni brzucha – było zaburzone. W tym eksperymencie brzuszki pełne i częściowe okazały się nieznacznie lepsze dla angażowania m. prostych w porównaniu do aktywacji w ćwiczeniu deska (plank, bridge). W innych badaniach wykazano, że w trakcie "deski" ang. plank (statyczne utrzymywanie pozycji, w podporze przodem lub bokiem; oparcie na przedramionach; w jednej z wersji opieramy się na jednej ręce, drugą wyciągamy przed siebie ) mięśnie proste i skośne były rekrutowane o 27% mocniej, w porównaniu do spięć brzucha leżąc (ćwiczenia w izolacji). Prostowniki grzbietu były angażowane 2-3 x bardziej w trakcie ćwiczeń złożonych w porównaniu do izolowanych. Najwięcej mięśni zaangażowało naprzemienne prostowanie ręki i nogi w klęku podpartym (ang. bird dog)

Chcesz skutecznie trenować brzuch? Zastosuj się do tych porad!

 • Wybierz ćwiczenia wielostawowe, złożone, na dużych ciężarach (martwy ciąg, przysiady, wyciskanie stojąc, podrzut, rwanie),

 • Na uzupełnienie wybierz ćwiczenia typu deska (plank), bird dog, względnie scyzoryki/krótkie wspięcia. Klasyczne brzuszki (szczególnie pełnozakresowe) nie są zbyt dobrym wyborem (nie polegaj na wynikach jednego eksperymentu, skorzystaj z danych zamieszczonych w innych artykułach).

Źródła: J Sports Sci Med. 2013 Sep 1;12(3):467-74. “Trunk muscle activities during abdominal bracing: comparison among muscles and exercises.” Maeo S, Takahashi T, Takai Y, Kanehisa H. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24149153 2. J Strength Cond Res. 2013 Mar;27(3):590-6. doi: 10.1519/JSC.0b013e31825c2cc7. “Integration core exercises elicit greater muscle activation than isolation exercises.” Gottschall JS, Mills J, Hastings B.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.