Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jakie choroby wywołuje otyłość?

Jakie choroby wywołuje otyłość?
Niekontrolowany przyrost masy ciała jest jednym z najgroźniejszych zjawisk współczesnego świata, stanowiącym większy problem niż wszystkie koronawirusy razem wzięte. Czy ta robocza hipoteza da się obronić? Cóż, wystarczy zsumować przypadki chorób związanych z otyłością i porównać je z nagłaśnianą epidemią.

W USA na COVID zmarło dotąd około 837 tysięcy osób i to przez cały okres trwania pandemii. Wcale nie wiemy, czy wszystkie przypadki to COVID, bo zmarły tam dziesiątki tysięcy osób mających jednocześnie wiele schorzeń (lub były to osoby w podeszłym wieku, dla których umieranie jest częścią życia).

Odrobina statystyk

Ludzie umierali i będą umierać, to całkiem normalny proces. W 2020 r. w USA odnotowano 385 tys. zgonów z powodu COVID, a więc w 2021 r. zmarło do tej pory ok. 452 tys. osób. Niemniej proszę wziąć pod uwagę, iż rak oraz choroby serca eliminują co roku o wiele większą liczbę osób, niż SARS-COV-2. Stale, czyli nie od roku czy dwóch, ale od zawsze.

Z jakich powodów najczęściej umierają ludzie?

Co roku w USA odchodzi ponad 2.8 mln osób, w tym:

  • Choroby serca eliminują 659 041 osób,
  • Rak: odnotowuje się 599 601 przypadków śmierci,
  • Wypadki (nieumyślne urazy): 173 040,
  • Przewlekłe choroby dolnych dróg oddechowych: 156 979,
  • Udar mózgu (choroby naczyń mózgowych): 150 005,
  • Choroba Alzheimera: 121 499,
  • Cukrzyca: 87 647,
  • Zapalenie nerek, zespół nerczycowy i nerczyca: 51 565,
  • Grypa i zapalenie płuc: 49 783,
  • Celowe samookaleczenie (samobójstwo): 47 511.

W ilu incydentach "uczestniczy" otyłość?

Otyłość wiąże się z wyższymi wskaźnikami zgonów spowodowanych chorobami współistniejącymi, takimi jak cukrzyca typu 2 (T2DM), choroby sercowo-naczyniowe (np. dotyczącymi serca, naczyń mózgowych), dyslipidemia (ryzyko sercowo-naczyniowe), nadciśnienie (niszczy serce i nerki), obturacyjny bezdech senny (OBS), niektóre rodzaje raka, stłuszczeniowe zapalenie wątroby. Ponadto otyłość jest powiązana z refluksem żołądkowo-przełykowym, zapaleniem stawów, zespołem policystycznych jajników (PCOS) i niepłodnością.

Oszacowano, iż co roku otyłość przyczynia się w USA do śmierci od 280 do 340 tys. osób. I te zgony występują stale, nie ma tu żadnych fal, wzrostów i spadków jak w medialnie nagłaśnianej pandemii. W ciągu 2 lat 2020-2021 nieaktywność fizyczna wyeliminowała ~10.2 mln osób, COVID być może 4.5 – 5 mln, ale te wartości mogą być silnie przeszacowane (przez choroby współistniejące, na które ludzie i tak umierali oraz będą umierać). Dlatego biorąc pod uwagę sytuację w Polsce, wydaje się, iż najważniejszym projektem powinno być inwestowanie w zdrowie, redukcja masy ciała, promowanie właściwych diet i aktywności fizycznej. Zagrożenie płynące z nieaktywności fizycznej i utrzymywania nadmiarowej masy ciała jest znacznie poważniejsze niż wszelkie koronawirusy. Poza tym wiele odmian raka nie daje większych szans przeżycia (5 lat przeżywa kilka % chorych), a w USA wyzdrowiało 98% chorych na COVID.

Podsumowanie

Większość przekazywanych informacji jest zmanipulowana lub przedstawiona bez punktu odniesienia (np. należy porównać liczby zgonów ogółem i wtedy wyciągać wnioski). Koronawirus zbiera określone żniwo, ale tak naprawdę o wiele ważniejsze są inne choroby, a rozwój wielu z nich zależy od utrzymywania nadmiarowej masy ciała i spędzania życia w bezruchu (siedząc lub leżąc).

Źródła: D B Allison Annual deaths attributable to obesity in the United States https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10546692/ https://www.webmd.com/lung/news/20211122/us-covid-deaths-2021-surpass-2020-total https://www.cdc.gov/nchs/fastats/deaths.htm Mahmoud Abdelaal i in. Morbidity and mortality associated with obesity https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5401682/

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.