Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Jakie choroby wywołuje otyłość?

Jakie choroby wywołuje otyłość?
Niekontrolowany przyrost masy ciała jest jednym z najgroźniejszych zjawisk współczesnego świata, stanowiącym większy problem niż wszystkie koronawirusy razem wzięte. Czy ta robocza hipoteza da się obronić? Cóż, wystarczy zsumować przypadki chorób związanych z otyłością i porównać je z nagłaśnianą epidemią.

W USA na COVID zmarło dotąd około 837 tysięcy osób i to przez cały okres trwania pandemii. Wcale nie wiemy, czy wszystkie przypadki to COVID, bo zmarły tam dziesiątki tysięcy osób mających jednocześnie wiele schorzeń (lub były to osoby w podeszłym wieku, dla których umieranie jest częścią życia).

Odrobina statystyk

Ludzie umierali i będą umierać, to całkiem normalny proces. W 2020 r. w USA odnotowano 385 tys. zgonów z powodu COVID, a więc w 2021 r. zmarło do tej pory ok. 452 tys. osób. Niemniej proszę wziąć pod uwagę, iż rak oraz choroby serca eliminują co roku o wiele większą liczbę osób, niż SARS-COV-2. Stale, czyli nie od roku czy dwóch, ale od zawsze.

Z jakich powodów najczęściej umierają ludzie?

Co roku w USA odchodzi ponad 2.8 mln osób, w tym:

  • Choroby serca eliminują 659 041 osób,
  • Rak: odnotowuje się 599 601 przypadków śmierci,
  • Wypadki (nieumyślne urazy): 173 040,
  • Przewlekłe choroby dolnych dróg oddechowych: 156 979,
  • Udar mózgu (choroby naczyń mózgowych): 150 005,
  • Choroba Alzheimera: 121 499,
  • Cukrzyca: 87 647,
  • Zapalenie nerek, zespół nerczycowy i nerczyca: 51 565,
  • Grypa i zapalenie płuc: 49 783,
  • Celowe samookaleczenie (samobójstwo): 47 511.

W ilu incydentach "uczestniczy" otyłość?

Otyłość wiąże się z wyższymi wskaźnikami zgonów spowodowanych chorobami współistniejącymi, takimi jak cukrzyca typu 2 (T2DM), choroby sercowo-naczyniowe (np. dotyczącymi serca, naczyń mózgowych), dyslipidemia (ryzyko sercowo-naczyniowe), nadciśnienie (niszczy serce i nerki), obturacyjny bezdech senny (OBS), niektóre rodzaje raka, stłuszczeniowe zapalenie wątroby. Ponadto otyłość jest powiązana z refluksem żołądkowo-przełykowym, zapaleniem stawów, zespołem policystycznych jajników (PCOS) i niepłodnością.

Oszacowano, iż co roku otyłość przyczynia się w USA do śmierci od 280 do 340 tys. osób. I te zgony występują stale, nie ma tu żadnych fal, wzrostów i spadków jak w medialnie nagłaśnianej pandemii. W ciągu 2 lat 2020-2021 nieaktywność fizyczna wyeliminowała ~10.2 mln osób, COVID być może 4.5 – 5 mln, ale te wartości mogą być silnie przeszacowane (przez choroby współistniejące, na które ludzie i tak umierali oraz będą umierać). Dlatego biorąc pod uwagę sytuację w Polsce, wydaje się, iż najważniejszym projektem powinno być inwestowanie w zdrowie, redukcja masy ciała, promowanie właściwych diet i aktywności fizycznej. Zagrożenie płynące z nieaktywności fizycznej i utrzymywania nadmiarowej masy ciała jest znacznie poważniejsze niż wszelkie koronawirusy. Poza tym wiele odmian raka nie daje większych szans przeżycia (5 lat przeżywa kilka % chorych), a w USA wyzdrowiało 98% chorych na COVID.

Podsumowanie

Większość przekazywanych informacji jest zmanipulowana lub przedstawiona bez punktu odniesienia (np. należy porównać liczby zgonów ogółem i wtedy wyciągać wnioski). Koronawirus zbiera określone żniwo, ale tak naprawdę o wiele ważniejsze są inne choroby, a rozwój wielu z nich zależy od utrzymywania nadmiarowej masy ciała i spędzania życia w bezruchu (siedząc lub leżąc).

Źródła: D B Allison Annual deaths attributable to obesity in the United States https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10546692/ https://www.webmd.com/lung/news/20211122/us-covid-deaths-2021-surpass-2020-total https://www.cdc.gov/nchs/fastats/deaths.htm Mahmoud Abdelaal i in. Morbidity and mortality associated with obesity https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5401682/

W artykule mówimy o: Zdrowie Odchudzanie