Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Jedzenie w tajemnicy - pierwszy krok do zaburzeń odżywiania?

Jedzenie w tajemnicy - pierwszy krok do zaburzeń odżywiania?
Zaburzenia odżywiania kojarzą się z głodzeniem, prowokowaniem wymiotów czy niepohamowaną żarłocznością, którym bardzo często towarzyszy poczucie winy, niezadowolenie z własnego wyglądu oraz narastające frustracje. Jak się okazuje, jedzenie w tajemnicy może również świadczyć o posiadaniu niezdrowego podejścia do kwestii związanych z odżywianiem i istotnie zwiększać ryzyko rozwoju poważnych zaburzeń odżywiania.

Samooszukiwanie się

Istnieją badania wskazujące, iż 6 na 10 kobiet oddaje się konsumpcji niskojakościowych produktów żywnościowych w tajemnicy przed bliskimi osobami. Mogą to być szybkie przekąski, czasem odwiedziny w cukierni czy barze typu fast food, które bardzo często „wypierane” są z pamięci. O fakcie spożycia batonika czy porcji frytek mogą przypomnieć jedynie paragony, znalezione przypadkiem w kieszeni czy portfelu. Takie postępowanie jest niczym mechanizm obronny – wymazanie z pamięci żywieniowych „grzeszków” ma na celu uspokojenie wyrzutów sumienia i poczucia winy. Paradoksalnie jednak każdy kolejny wyskok, każde kolejne nieodparcie pokusy doprowadza do narastania napięcia, pogłębienia poczucia niezadowolenia z własnego wyglądu i niepotrzebnie generowanego stresu. Powstaje coś na kształt błędnego koła – sięgając po niskojakościowe przekąski na chwilę rozładowujemy negatywne emocje i napięcie, które po każdym „incydencie” wracają ze zdwojoną siłą.

Paraliżujący wstyd

Znaczna część pań, które oddaje się konsumowaniu w ukryciu i samotności, przyznaje, iż po prostu wstydzi się – przed mężem, partnerem, rodziną, ilości i jakości jedzenia, które pochłania. Warto podkreślić, iż osoby podjadające w tajemnicy posiadają tendencję do „chomikowania” zapasów niezdrowego jedzenia w rozmaitych miejscach – w domu, w pracy, w samochodzie. Tak aby w razie nagłej potrzeby rozładowania napięcia, wszystko co potrzebne było w zasięgu ręki. Nie ma wątpliwości, iż tego typu zachowania względem jedzenia, pełne silnych negatywnych emocji, wskazują na istotny problem natury psychologicznej – specjaliści mówią także o emocjonalnym jedzeniu czy też uzależnieniu od niezdrowego jedzenia. Dlaczego jest to niebezpieczne? Raz, że utrudnia kontrolę jakości i ilości spożywanego jedzenia a tym samym przyczynia się do problemów z masą i składem ciała, a dwa iż negatywnie odbija się na zdrowiu psychicznym. Przyczynia się od obniżenia poczucia własnej wartości i skuteczności, zwiększa częstotliwość występowania incydentów depresyjnych, negatywnie wpływa na jakość życia.

Jak sobie poradzić z tym problemem?

Pomoc w takich przypadkach wymaga kompleksowego podejścia. Warto skonsultować się z psychologiem, a także dietetykiem w celu uporządkowania dotychczasowego menu. Nieocenionym sprzymierzeńcem może okazać się rozwój umiejętności związanych z zarządzaniem stresem, a także regularna aktywność fizyczna, pozwalająca skutecznie rozładować napięcie.

Podsumowanie

Zajadanie się w ukryciu niskojakościowymi produktami żywnościowymi statystycznie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Może wskazywać na niezdrowe podejście do kwestii związanych z odżywianiem i negatywnie odbijać się na kondycji zdrowotnej organizmu – zarówno fizycznej jak i psychicznej. Zamiast bagatelizować problem podjadania w tajemnicy, warto skonsultować się w tej sprawie z odpowiednim specjalistą i zadbać o właściwie zbilansowany jadłospis oraz regularną aktywność fizyczną.

W artykule mówimy o: Odchudzanie