Każda z osób poświęcająca czas na trening widzi w tym swój własny cel. Dla jednych jest nim poprawienie jakości ciała, rozbudowa mięśni, redukcja tkanki tłuszczowej, praca nad koordynacją, wytrzymałością lub też – to jedna z częstszych przyczyn podejmowania aktywności fizycznej – utrzymanie organizmu w szeroko pojętej dobrej formie. Efektywność działań, czyli inaczej mówiąc ich skuteczność, jest zależna od kilku czynników (m.in. stopień motywacji, nastawienie psychiczne, dieta, czucie mięśniowe, umiejętność skoncentrowania się podczas treningu). W jaki sposób – za pomocą kilku prostych tricków – sprawić, by efektywność wykonywanego przez nas treningu była bardziej satysfakcjonująca?
Ćwicz – nie myśl
Są sytuacje, w których nadmierna ilość rozmyślań zwyczajnie przeszkadza i taka sytuacja ma miejsce na sali treningowej. W momencie, gdy ilość „rozkmin” jest odwrotnie proporcjonalna do energii włożonej w ćwiczenie, to niestety pojawia się problem.
Nie dam rady...
Nie umiem...
Wstydzę się...
Nie, na pewno nie dam rady zrobić kolejnego powtórzenia...
Sufit w domu pomaluję na niebiesko...
Zadzwonię do tego @$@#$* szefa i powiem, mu, co o nim myślę...
Różnego rodzaju myśli pojawiają się w naszej głowie, gdy ćwiczymy. Warto zwrócić na nie uwagę, gdyż niezmiernie często – choć sobie z tego nie zdajemy sprawy – uniemożliwiają wykonanie dobrego treningu, zmniejszają jego wydajność.
Pamiętajmy także, że nastawienie psychiczne odgrywa ogromną rolę i ma wpływ na każde działania, których wykonania się podejmujemy. Wmawiasz sobie, że nie dasz rady? Wydaje ci się, że nie potrafisz? Nie zastanawiaj się nad tym, po prostu spróbuj, zacznij działać! Spróbujesz i nie wyjdzie? Takie jest życie; chcesz mieć efekty – zawalcz o nie, samo nie przyjdzie nic. Pozytywne nastawienie i wiara we własne możliwości to absolutna podstawa. Musisz wierzyć, że się uda, musisz znaleźć w sobie wewnętrzną siłę, która pcha do działania.
Jeżeli podczas aktywności fizycznej łapiesz się na tym, że pewne myśli „wybijają” cię, stopują, staraj się przekierować je na inne tory. Całkowite skoncentrowanie się na treningu jest niezmiernie trudną sztuką, ale można tę umiejętność wyćwiczyć, wypracować.
Skoncentruj się
Wiesz, że przed tobą trening i chcesz dać z siebie wszystko, pragniesz, by był wykonany na 100% możliwości. Jest to możliwe, ale musisz zadbać o to, by na salę treningową wejść już w pełni skoncentrowany i zrób wszystko, by wyeliminować czynniki, które mogłyby cię z tego stanu wybić.
Dokładny plan ćwiczeń = brak zbędnego myślenia i zastanawiania się, co dalej, jakie obciążenie czy też jak długa przerwa pomiędzy ćwiczeniami.
Wyłącz telefon.
„Włóż” w uszy słuchawki z ulubioną muzyką, odizoluj się, wyłącz na innych trenujących.
Wszelkie niezbędne gadżety (napój, ręcznik, rękawiczki treningowe, stoper) przygotuj sobie przed treningiem.
Podczas ćwiczeń skup się na oddychaniu, kontroluj technikę ćwiczenia, walcz o powtórzenia.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.