O problemach ze składem ciała wśród dorosłych mówi się wiele, ciągle natomiast zbyt mało uwagi poświęca się zjawisku nadwagi i otyłości u młodszej części społeczeństwa. Przemyślany sposób odżywiania wywiera niebagatelny wpływ na kondycję zdrowotną rozwijającego się organizmu, który potrzebuje nie tylko energii, ale i ważnych składników pokarmowych, takich jak białko, węglowodany, tłuszcze (w tym szczególnie cenne, niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe), witaminy i składniki mineralne oraz błonnik. Rodzice pomijają z różnych powodów znaczenie zdrowego odżywiania, karmiąc swoje pociechy fast foodami, parówkami, słodyczami i słonymi przekąskami.
Pulchne dziecko to zdrowe dziecko?
Nadwaga u dzieci jest często bagatelizowana przez rodziców. Dodatkowe kilogramy i okrągła buzia postrzegane bywają jako oznaka dobrego zdrowia. Tymczasem wcale tak być nie musi. Dzieci posiadające nadmiar tkanki tłuszczowej bywają selektywnie niedożywione, co odbija się na ogólnej kondycji zdrowotnej i może procentować poważnymi problemami zdrowotnymi w dorosłym życiu.
Co sprzyja rozwojowi nadwagi i otyłości wśród dzieci?
Dane statystyczne pokazują, iż problem z należytą masą ciała najczęściej dotyczy nie tylko dzieci, ale całych rodzin. Otyli rodzice posiadają statystycznie najczęściej dzieci z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej. Jak wskazują naukowcy, problem zazwyczaj nie leży jedynie w predyspozycjach genetycznych, ale jest konsekwencją nieprawidłowych nawyków żywieniowych i braku regularnej aktywności fizycznej. Inna kwestia to to, że gdyby dzieci mogły same decydować o tym co będą jeść, z pewnością nie byłyby to wartościowe pokarmy. Dużą popularnością wśród najmłodszych cieszą się produkty reklamowane w telewizji. Specjaliści od marketingu w sposób dość przewrotny przemawiają do wyobraźni dziecka, a rodzice ulegają presji, często również bezkrytycznie wierząc w hasła reklamowe.
Jak zapobiegać nadwadze i otyłości wśród dzieci?
Warto zacząć od przeglądu własnego sposobu odżywiania. Dzieci uczą się dokonywać wyborów, w tym także żywieniowych, naśladując najbliższych dorosłych. Skoro tatuś je na obiad czy kolację pizzę i popija colą, to maluch będzie chciał postępować podobnie. Jeżeli rodzice większość wolnego czasu spędzają przed telewizorem lub komputerem, to dla dziecka również będzie pewnym wyznacznikiem postępowania. Należy pamiętać, iż znaczenie posiada nie tylko ilość, ale także jakość spożywanych pokarmów.
W jadłospisie nie powinno zabraknąć pełnowartościowych źródeł białka – takich jak mięso, jaja, nieprzetworzony nabiał; zdrowych węglowodanów – kaszy, ryżu, owoców, warzyw, produktów z mąki z pełnego przemiału; oraz tłuszczu – masła, oliwy z oliwek, oleju rzepakowego, ryb morskich. Kolejnym krok to ograniczenie czasu spędzanego przed telewizorem czy komputerem – literatura naukowa wskazuje jednoznacznie na związek pomiędzy problemami z masą ciała a przesiadywaniem przed migającym ekranem. Warto zachęcić dziecko do ruchu, poprzez podejmowanie wspólnych aktywności fizycznych – najlepiej takich, które będą źródłem przyjemności dla obu stron.
Podsumowanie
Nadwaga i otyłość wśród najmłodszych to problem, którego nie należy bagatelizować. Wiele dzieci odżywianych bez należytej uwagi, „nie wyrasta” wraz z wiekiem ze zbędnych kilogramów i zmaga się z problemami zdrowotnymi przez całe życie. Dlatego rodzice powinni zainteresować się kwestiami związanymi ze zdrowym odżywianiem, a w razie potrzeby zasięgnąć opinii u odpowiedniego specjalisty.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.